امروز

دوشنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۰:۰۲ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

  • به مناسبت روز روانشناسی و مشاوره : سلامت روان ندایی برای تغییر نگرش در انسان

هرساله ۹ اردیبهشت مصادف با ۲۸ آوریل، به عنوان روز روانشناسی و مشاور در سرتاسر جهان، مراسم‌هایی در راستای معرفی هرچه بهتر این شاخه از علم برگزار می‌شود. تاریخ روانشناسی به عنوان دانش مطالعهٔ رفتار و ذهن انسان به یونان باستان باز می‌گردد. شواهدی نیز بر مطالعهٔ این دانش توسط مصری‌های باستان وجود دارد. دانش روانشناسی تا سال ۱۸۷۹ بخشی از فلسفه انگاشته می‌شد تا زمانی که به عنوان دانشی مستقل در آلمان و آمریکا مورد مطالعه قرار گرفت.

به بهانه روز روانشناسی و مشاوره تاکیدی بر سلامت روان و اهمیت آن در جامعه داشته باشیم.  همان طور که می دانیم سلامت روانی تنها به داشتن اعصاب و روان سالم اشاره ندارد، بلکه به سازگاری با محیط، شادابی و احساس رضایت از شرایط فعلی نیز اشاره دارد. در شرایطی که وجود تنش‌های محیطی همواره و در هر سطحی زیانبار نیستند و این باورهای ماست که بخشی از پیامد آنها را می‌سازد، روشن است که متخصصان حیطه بهداشت روان روانشناسان و مشاوران  در کنار دیگر منابع مورد وثوق مردم و به‌ویژه رسانه‌های عمومی – در این دنیای پرتنش نقشی بالقوه تعیین‌کننده دارند.

 

  • آمارها از سلامت روان در دنیا چه می گوید؟

آخرین آمارها بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در دنیا از افسردگی رنج می‌برند و این آمار طی ۱۰ سال اخیر تقریبا ۲۰ درصد افزایش یافته است، اما حمایت نامطلوب به همراه ترس از انگ روانی، باعث شده این افراد از دسترسی به درمان مناسب محروم بمانند. چنان که حتی در کشورهایی با درآمد بالا، حدود  ۵۰ درصد افراد مبتلا به افسردگی، خدمات درمانی دریافت نمی‌کنند و تنها حدود سه درصد بودجه سلامت بخش دولتی به سلامت روان اختصاص می‌یابد. با یک نگاه اجمالی و کلی می‎توان گفت سطح سواد عمومی مردم در خصوص سلامت روان و بیماری‎های روانی بسیار پایین بوده و این نیز یکی از دلایل عمده‌ی عدم مراجعه‌ی مردم به روانشناسان به شمار می‎آید. در نهایت مراجعه به متخصصین سلامت روان یعنی روانشناسان و مشاوران به عنوان یک پارامتر مهم در سلامت جامعه مطرح است.

 

  • وضعیت بیمه جهت تسهیل مردم جهت مراجعه به روانشناسان و مشاوران چگونه است؟

با نگاهی به وضعیت بیمه و تعرفه های درمانی در خصوص مراجعه به کلینیک های روانشناختی نشان می دهد که  کشور ما نیز همچون بسیاری از کشورهای دیگر، خدمات روانشناسی تحت پوشش بیمه نبوده و این تمایل مردم را به مراجعه کم می‌کند. تعرفه‎‌ها مناسب و متعادل هستند، به دلیل کم بودن مراجعات، روانشناس مجبور به افزایش بها می‌شود. همچنین ترس از نشاندار شدن و انگ بیمار روانی خوردن نیز از عمده دلایل مراجعه نکردن افراد به روانشناس است. ما به عنوان روانشناس و مشاور و متخصصان این حوزه می بایست با فرهنگ‌سازی و ایجاد زیرساخت‌ها و زمینه‌ی لازم برای افراد دارای مشکل و اختلال روانی، اعتمادسازی کرده و با همراهی کردن آنان گام موثری در تعدیل شرایط آنان برداریم.

 

روانشناس و مشاور خردمند مراجع را به سمت پذیرفتن مسئولیت رفتار و نتایج آن در زندگی اش سوق دهد. به مراجع نشان خواهد داد که ریشه های تصمیم او چقدر عمیق هستند و چگونه باید با تمامی تجارب قبلی و نیروهای ذهن ناهشیارش روبرو شود. به او کمک خواهد کرد از امکاناتی که برای آزادی در اختیارش گذاشته شده، استفاده کند.

 

۹ اردیبهشت، روز روانشناس و مشاور گرامی باد.
تبریک به تمامی همکاران و اساتید و دانشجویان و آرزوی موفقیت در این راه پر مسئولیت و به امید جامعه ای سالم

با احترام
عارفه منجم

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی