امروز

چهارشنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۴:۰۲ بعد از ظهر

سایز متن   /

مهمترین سوال ما این است که هدف از انتقال روانشناسی بالینی و سلامت به وزارت بهداشت چیست و چرا درباره این تصمیم‌گیری هیچ‌گونه نظرسنجی از دانشجویان و استادان این رشته صورت نگرفته است.
برای پذیرش رشته روانشناسی در جامعه تلاش‌های زیادی در طول سالیان متمادی از سوی روانشناسان صورت گرفته است و آنها توانسته‌اند نقش بسزایی در بهبود وضع سلامت روان جامعه ایفا کنند. اکنون این سوال مطرح است که وزارت بهداشت چه زیرساخت‌هایی برای این انتقال دارد؟ بسیاری از اختلالات نیاز به درمان دارویی ندارد و مشکل با روان‌درمانی حل می‌شود. سوال مهم ما این است که برنامه وزارت بهداشت برای روانشناسان بالینی و سلامت چیست؟»

به‌طور معمول برنامه‌ریزی جهت پیشگیری از تهدیداتی که سلامت روان جامعه را به خطر می‌اندازد، در دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم مطرح و بررسی شده است و نگاه دانشگاه‌های علوم‌پزشکی در مسائل مربوط به سلامت روان صرفا جنبه درمانی و دارویی دارد. اگر سلامت روان جامعه برای مجموعه وزارت بهداشت مهم است، آیا تنها راه‌حل ممکن انتقال رشته‌ها از وزارت علوم به وزارت بهداشت است؟ » تلاش به واگذاری این گرایش‌ها به وزارت بهداشت، علاوه ‌بر دانشجویان با انتقاد و اعتراض بسیاری از روانشناسان و اعضای هیأت علمی بوده است.

من به دلایل مختلف با این واگذاری مخالفم. اولا این‌که علم را نمی‌شود دوتیکه‌ای کرد. اگر وزارتخانه‌ای می‌خواهد باید کل یک علم و رشته را به عهده بگیرد. رویکرد پزشکی و برخی پزشکان اصلا روانشناسی را قبول ندارند و در سال‌های گذشته روانپزشکان چه همکاری با روانشناسی داشتند.»

«کسانی که این برنامه را دارند، جنبه علمی برای آنها در رده دهم قرار دارد و از پیش مطالعه کاملی انجام ندادند که اگر داشتند به روند ١٠سال گذشته این رشته در دنیا نگاه می‌کردند. در دهه گذشته دو تحول عمده در روانشناسی صورت گرفته که اهمیت و توجه به رویکرد «مقوله فرهنگ و پژوهش‌های کیفی» است. این دو تحول به غلبه جنبه‌های فرهنگی و پژوهش بر رویکردهای زیستی و پزشکی دارد. حال ما در این شرایط می‌خواهیم یک اشتباه و وضع قهقرایی بسازیم.»

«در وزارت بهداشت نگاه کاملا پزشکی و دارومحور است و با واگذاری روانشناسی به این وزارتخانه می‌تواند آسیب‌ فراوانی ایجاد شود.»
در شرایط کنونی‌ درصد بالایی از دانشجویان رشته‌های مشترک بین وزارتخانه‌های علوم و بهداشت در دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم مشغول به تحصیل هستند و در حالی ‌که نزدیک به ۴٠٠ دانشجوی روانشناسی بالینی در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی درس می‌خوانند.

این عدد در وزارت علوم به حدود ٢٠هزار نفر می‌رسد و همین موضوع نگرانی‌های درباره آینده این واگذاری و کمبود امکانات و اعضای هیأت‌علمی در دانشگاه پزشکی، ایجاد کرده است. مسئولان وزارت بهداشت تاکنون پاسخی به شبهات و انتقادات نسبت به انتقال این رشته‌ها ارایه ندادند.

با احترام
عارفه منجم

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی