امروز

جمعه, ۱ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۶:۲۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

سالها فعالیت تخصصی در قلمروهای حرفه ای ممکن است به تدریج ما را در چنبره خودمیان بینانه «مهتری» قرار دهد. به گونه ای که تصور کنیم در جایگاهی قرار داریم که می توانیم به راحتی برای دیگران تصمیم بگیریم و تصمیمات ما برای بهبود اوضاع «همه» است.

در چنین شرایطی نوعی «خوددوست داری» شکل گرفته است که در درون لایه ای والایش شده به نام «نخبگی» قرار دارد. در چنین شرایطی ممکن است تصور کنیم همکاران ما کمتر از ما بر اوضاع مسلط هستند و این «من» هستم که می توانم بهترین تصمیمات را برای ایشان بسازم.

نیازی نیست برای مراجع، همکار یا حتی اعضای خانواده ام در باره کاری که انجام می دهم توضیح دهم و حتی آنها را در سطحی نمی دانم که قرار باشد پاسخگوی ایشان باشم.

این «تله ی شناختی» با انرژی دریافت شده از هیجانات خود دوست دارانه و خود کام دهنده لذت بخش تقویت شده و به تدریج در حکم نقطه ضعف فرد قرار می گیرد و می تواند «دومینویی» از خطاها را به راه اندازد.

پیامدهای آسیب شناختی نه تنها گریبان فرد که گریبان جایگاه «نخبگی» را خواهد گرفت.
روانشناسان و مشاوران همواره نسبت به قرار گرفتن در «تله نخبگی» مراقبتی هشیارانه از خود نشان می دهند تا حقوق مراجعین و همکاران خود را زیر پا نگذاشته و به سلامت روانشناختی خود نیز کمک کرده باشند.

علیرضا آقا یوسفی
دانشیار روانشناسی

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی