امروز

چهارشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۱:۱۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

intimacy in couple

 

در رابطه زوجین این گونه ارتباط واقعی را بهتر است به عنوان فرایندی در نظر بگیریم که تعاملی بین زوجین می باشد. هسته اصلی آن در حقیقت فرایندی است از شناخت، فهم و پذیرش فرد مقابل، همدلی با احساسات او و قدرشناسی از دیدگاه بی همتای وی نسبت به جهان می باشد.

 

همچنین به عنوان یک نیاز اساسی در انسان مفهوم سازی می شود و از طرفی صمیمیت فقط این نیست که ما برخی اوقات آن را «بخواهیم» یا به آن «تمایل داشته باشیم» و یا «دوست داشته باشیم که صمیمی باشیم».

از طرفی یک نیاز واقعی در انسان مفهوم سازی می شود. که ریشه های تحولی خاصی دارد و از نیازی بنیادی تر به نام «دلبستگی» نشات می گیرد. آشفتگی های شدید در ایجاد دلبستگی مادر – نوزاد یا ناتوانی در شکل گیری دلبستگی سالم دوران نوزادی، به هر دلیلی که باشد، پیامدهای ناگواری برای رشد دلبستگی در زندگی آینده دارد.

 

نیاز جنبه های رشد یافته در رابطه

 

این نیاز در حقیقت جنبه رشد یافته و متمایز نیاز زیستی تماس و نزدیکی با انسانی دیگر است. با این حال شدت این نیاز در افراد مختلف متفاوت است. برای مثال دو نفر ممکن است در نیاز کلی به آن با یکدیگر مشابه باشند اما در هریک از مولفه های نه گانه تفاوت های قابل ملاحظه ای با یکدیگر داشته باشند. زمانی که این تفاوت ها را فرد مورد توجه قرار می دهد به راحتی می فهمد که چگونه همسران با وجود این که شدت نیاز کلی هر دو شبیه به یکدیگر  است اما از صمیمیتی که در روابطشان تجربه می کنند، ناراضی اند.

اغلب اوقات در کار بالینی مشاهده می شود همسرانی که به دلیل فقدان رضایت از زندگی و ارضاء نشدن نیازهای صمیمی شان برای درمان مراجعه می کنند وقتی متوجه می شوند شدت نیازشان در هر یک از مولفه هایشان با یکدیگر متفاوت است، تعجب می کنند.

وظیفه اصلی درمانگران این است که در صورت امکان به همسران کمک کنند تا به تفاوت های موجود در شدت نیازهایشان پی ببرند و آنها را بپذیرند.

 

 

مولفه های نه گانه آن را بشناسیم

 

افراد در هر یک از مولفه های  با یکدیگر تفاوت های بارزی دارند.

 

۱- صمیمیت عاطفی

۲- صمیمیت روان شناختی

۳- صمیمیت عقلانی

۴- صمیمیت جنسی

۵- صمیمیت جسمی (غیر جنسی)

۶- صمیمیت معنوی

۷- صمیمیت زیبایی شناختی

۸- صمیمیت اجتماعی و تفریحی

۹- صمیمیت زمانی

 

توصیه می شود قبل از هرگونه تصمیم گیری برای ازدواج با کمک یک متخصص روانشناس از نیازهای صمیمیت خود و طرف مقابل خود آگاه شوید.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی