امروز

جمعه, ۲۷ دی , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۷:۵۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

ممکن است برداشت غلط از یک رفتار، باعث خاتمه یافتن یک رابطه عاطفی شود. برخی زوجها بهعلت عدم درک متقابل، دچار سوءتفاهم و بوجود آمدن کدورت در رابطۀ خود میشوند.رابطه های خوب اتفاقی بوجود نمی آیند بلکه مستلزم زمان و صبرند و دونفر که با تفاهم واقعا” بخواهند که با هم باشند.

“رابطه در ازدواج یعنی یکی شدن دو نفر با هم بدون اینکه یکی در دیگری ذوب شود و یا یکی دیگری را در خود ذوب کند. این یکی شدن به معنی هدف زندگی مشترکی را با تمامی سلیقه ها و تفاوتهای فردی دنبال کردن است، اما این فقط یک جنبۀ زندگی ست. جنبۀ دیگر آن، تاکید بر رشد شخصیت فردی است که برای این منظور، تفاوت های فردی طرفین باید برای یکدیگر شناسایی و اثبات شود.

به نقل از جان.ا. سنفورد در کتاب یار پنهان اشاره دارد که نیاز به رشد شخصیت فردی از اعتبار یک رابطه نمی کاهد. فقط موجودات جدا از هم میتوانند با هم رابطه برقرار کنند. اما رابطۀ واقعی فقط در صورتی میسر میشود که هر دو طرف تمایل به رشد شخصیت شان داشته باشند.

به عبارتی بسیار ساده ازدواج یک داد و ستد دوجانبه است که با انتخاب آن باید نیازهای همراهی، پشتیبانی و مشارکت برا اساس تفاهم و قبول تفاوتها برآورده شود. در ازدواج اساسی ترین مورد؛ زندگی بر اساس اشتراک است و نه تفوفق یکی بر دیگری. مهمترین عامل دریک زندگی مشترک تفاهم در موارد پایه ای زندگی مانند: باورها، هدفها و بر نامه های آتی زندگیست و تفاوت سلیقه ها چندان نقش موثری ندارند.

برای ایجاد یک رابطه خوب رعایت این چند اصل میتواند کمک زیادی بنمایند:
۱- قضاوت نکردن
۲- برچسب نزدن

۳- گوشه و کنایه نزدن
۴- امر و فرمان ندادن

۵- خواهش کردن
۷- نصیحت نکردن

۸- با طرف رابطه و یا اصولا” با انسانها آن طوری رفتار کنیم که میخواهیم دیگران با ما رفتار کنند.
۹- مشورت در امور زندگی با یکدیگر

 

“ازدواج کردن به وضعیتی می ماند که کسی یک پایش فلج است. او می خواهد پای فلج خود را درمان کند تا بلکه از دو پای رونده و توانا برخوردار باشد. اگر نتیجه جراحی موفق باشد… او با قدرت و سرعت بیشتری مسیر زندگی را طی خواهد کرد اما اگر جراحی ناموفق باشد ٬ همان یک پای سالم را هم از دست خواهد داد و زمین گیر خواهد شد.” “ایلیا میم”

بنا بر این شریک زندگی را باید با دقت انتخاب کرد زیرا نود و پنج در صد خوشبختی ها و بدبختی های زندگی ناشی از همین یک تصمیم و انتخاب خواهد بود. با یک انتخاب درست در این مورد زندگیمان را با کسی سپری خواهیم کرد که باعث رشد و ترقی و تکامل ما و خود او در زندگی خواهیم شد، نه کسی که مجبوریم او را تحت تاثیر زندگی مشترک خوب داشتن قرار بدهیم. احساس و حال خوب بسیار مهم و حیاتی است. نشانه یک ازدواج خوب این است که دو همسر باید بهم دیگر این احساسات را داشته و هر کدامشان باعث ایجاد آنها برای یکدیگر شود:

۱ – احترام
۲- اطمینان

۳-آرامش احساس آرام بودن
۴- آزاد بودن

۵- استقلال
۶- امنیت

پس بهتر است پیش از ازدواج چشم ها را خوب باز کرد و بعد از ازدواج کمی بست. چون همه چیز دقیقا” آن طوری که ما میخواهیم و یا انتظار داشتیم اتفاق نمی افتد. گاهی باید بدون زیر پا گذاشتن اصول قدری انعطاف نشان داد و این انعطاف پذیری را همیشه با خود داشت. زیرا که همه چیز همیشه در حال تغییر است و ما هم باید با این تغییرها حالت انعطاف پذیری خود را حفظ کنیم چون ما را در خیلی از جاها حفظ خواهد کرد، با انعطاف پذیر بودن میتوان مشکلات را با تفاهم حل کرد نه اینکه آنها را انبوه کرد که این انبوهی مشکلات منجر به انفجار گردد.

روایت:
از پیرمرد و پیرزنی پرسیدند: شما چطور شصت سال با هم زندگی کردید؟
گفتند: ما متعلق به نسلی هستیم که وقتی خراب میشد تعمیرش میکردیم نه تعویضش! مگر اینکه دیگه قابل تعمیر هم نبود!
دکتر هوشنگ شریفی
متخصص بهداشت تن و روان

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی