امروز

دوشنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۵۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

گفتگوی اثربخش در روابط زوجین : روزانه با هم صحبت کنیم

 

گفتگوی زوجین یکی از مهم ترین مساله در روابط زناشویی تلقی می شود. بسیاری از زوجین معمولا در ارتباطات خود مشکل اساسی در ارتباط کلامی دارند. تجربیات بالینی من با مراجعینم و پژوهش های بسیاری نیز این پارامتر را به وضوح و عینی نشان داده است. پس بهتر است این مهارت را فراگیریم و زندگی زناشویی خود را غنی و پربار نماییم.

 

آیا وقت زندگی بهتر نرسیده است؟

 

به نظر من فراگیری مهارت های زناشویی یک اصل برای زوجین است. زندگی بهتر و آرام در کنار یکدیگر، احتیاج به آموزش و تمرین مستمر دارد. استمرار در ساختن زندگی بهتر یک فرایند است. بهتر است به ارتباط بین خود و همسرمان بطور جدی بیندیشیم. وقت و حوصله کافی، همراه با باور به بهبود رابطه مهم تلقی می شود. اگر باوری نداریم که زندگی مان بهتر خواهد شد و همسر و عوامل بیرونی را مقصر و بازدارنده می دانیم پیشنهاد می کنم در باورتان تغییر و بازبینی نمایید.

 

چگونه گفتگوی موثر و سازنده داشته باشیم؟

 

برای گفتگوی اثربخش و موثر  زوجین چند پیشنهاد را به زوجین یادآوری می نمایم:

روزی ده دقیقه وقت خود را به گفتگو اختصاص دهید. شما و همسرتان هر یک چنج دقیقه وقت دارید. زمان گفتگو روراست باشید. در این گفتگو، درک عمیق تری از یکدیگر پیدا می کنیدو یکدیگر را بیشتر می پذیرید. همچنین خودآگاهی شما بیشتر می شود.

گفتگوی روزانه به شما کمک می کند نظر همسرتان را بپذیرید و احساسات خود را راحت تر مبادله کنید.

 

در باره چه مسائلی تبادل نظر داشته باشیم؟

 

احتمالا خواهید پرسید درباره چه مسائلی تبادل نظر کنیم؟گفتگوی زوجین در باره چه مسائلی باشد؟ پاسخ من این است که در مورد بیم ها و امیدها، هیجانات، اضطراب، خوشی و ناخوشی، غرور و شرم، دلهره، احساس بی کفایتی، عصبانیت و بطور کلی از تمام افکار و هیجانات و عواطف مهمی که بندرت بیان می شود تبادل نظر کنید. و طرف مقابل فقط پذیرش کامل و شنونده خوب خواهد بود. سعی نمایید پاسخگو نباشید و فقط شنونده باشید و همدلی نمایید.

 

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی