امروز

چهارشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۱:۰۷ بعد از ظهر

سایز متن   /

تصویر ایده آل شخصیت ذهنی مان

 

هر کسی از خود یک تصویر ایده ­آل دارد و نسبت به آن احساس غرور! و تمام سرمایه گذاری اش این است که از این تصویر مراقب کند. در عین حال ویژگی­هایی نیز در فرد وجود دارد که با آن تصویر ایده ­آل هم­خوانی ندارد و فرد نه تنها آن ویژگی­ ها را دوست ندارد که بلکه آن­ها را انکار کرده و در رابطه با همسر به طور ناخودآگاه به او فرافکن می­کند!

 

ریشه اختلافات بسیاری از زوجین اغلب در این مطلب خلاصه می­شود که تصویر ایده ­آل فرد توسط طرف مقابل زیر سوال رفته، به آن حمله شده و مورد تحقیر قرار گرفته است!

ولی دقیقاً به علت مراقبت از این تصویرِ ایده ­آل و بی ­نقص، فرد سهم خود را نمی­ بیند، نمی­ پذیرد و بیشتر مشکلات رابطه را به گردن دیگری می­ اندازد. همان فرافکن کردن بخش ­های بیگانه خود. زمانی که خود اید آل ما با ویژگی های شخصیتی ما هماهنگ و منسجم نباشد معمولا این بخش وجودی خود را نمی پذیریم. و براحتی آن را در رابطه بر روی فرد دیگر فرافکنی می نماییم.

به همین دلیل است که نمی­توان برای حل مشکل زوجین، آن­ها را تک­ تک و به صورت فردی مورد بررسی قرار داد. چرا که در این صورت ریسک این وجود دارد که یک نفر را مقصر و مسئول همه مشکلات بدانیم و در فرد احساس سرزنش و تحقیر ایجاد کنیم.

 

الگوهای ارتباطی غیراثربخش

 

دکتر گاتمن روانشناس دانشگاه واشینگنون در باره الگوهای ارتباطی غیر اثربخش در مورد زوجین متوجه شده است زوجین زمانی که رابطه رضایت بخشی ندارند که تعاملات منفی خاصی داشته باشند. انتقاد، بی احترامی، دفاع و دیوار کشیدن، زندگی زناشویی را خراب می کند.

انتقاد یعنی گله و شکایت کردن، سرزنش و به نوعی ترور شخصیت طرف مقابل. بی احترامی معمولا در گفتگوهای نیشدار، بدبینی و رفتارهای خصومت آمیز خود را نشان می دهد. در دفاع، با توجیه موضع خود در واقع همسرمان را سرزنش می کنیم. دیوار کشیدن در رابطه زمانی رخ می دهد که یکی از طرفین گوش شنوایی برای شنیدن حرف های مقابل ندارد. از گفتگو فرار می کند و به سبک اجتنابی متوسل می شود صحنه را ترک می کند.

تصویر ایده آل که از خود در دنیای ذهنی داریم و انسجام و هماهنگی با بخش های دیگر شخصیت مان ندارد موجب می گردد الگوهی ارتباطی غیر اثر بخش داشته باشیم.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی