امروز

جمعه, ۲۷ دی , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۷:۲۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

 

گوش دادن فعال چیست؟

 

ارتباط فرایندی است دوسویه و مشترک، حتی اگر ظاهراً یک نفر متکلم است. جهت گوش دادن فعالانه بهتر است بازگویی ‏کنید، تشریح کنید و بازخورد دهید.‏

 

 

مهارت های گوش دادن فعال

 

بازگویی:

 

هر بار که همسرتان حرف مهمی به شما می زند باید تصوری را که از حرف همسرتان را دارید به زبان بیاورید. این ‏مهم ترین بخش از گوش دادن صحیح است. یاد بگیرید چگونه بازگویی کنید.بازگویی کردن از اکثر موانع گوش دادن پیش گیری ‏می کند. همچنین از تشدید احساس خشم جلوگیری می نماید و مفروضات و سوء تفاهم نادرست را رفع می کند.‏

 

می توانید بازگویی را با مقدمه هایی از این قبیل آغاز گنید « آیا درست شنیده ام که گفتی … »، « اجازه بده ببینم درست فهمیدم … پس احساس می کنی … اگر درست فهمیده باشم … منظورت این است که … می خواهی بگویی … »

 

اگر دائماً بازگویی کنید به نتایج زیر می رسید:

از اکثر موانع گوش دادن پیش گیری می کنید.

مفروضات نادرست و سوء تفاهم ها را درجا رفع می کنید.

همسر خود را از شنیده شده و مورد تصدیق قرار گرفتن برخوردار می کنید.

از تشدید احساس خشم جلوگیری می کنید.

 

دفعه بعد که همسرتان حرف مهمی زد بازگویی را امتحان کنید. شاید تعجب کنید اگر بفهمید درک کامل ساده ترین حرف ها هم چقدر وقت می گیرد.

 

روشن کردن:

 

 

بازگو کردن خودبخود منجر به روشن کردن می شود. چیزی را که فکر می کنید شنیده اید به همسرتان می گویید، ‏متوجه می شوید اشتباه کرده اید و برای روشن شدن مطلب شروع به پرسیدن می کنید.‏ سوال کردن باعث می شود به تصویر کامل تری دست بیابید که حاوی جزئیات دقیق تر، احساسات ظریف تر و درک بهتری از نقطه نظرات همسر شماست.

 

در سوالات خود دنبال حقایق باشید مثلا بپرسید: « چه کسی، چه چیزی، کجا، چه وقت، چطور …» و سوالاتی مثل « چه احساسی در باره آن داشتی؟» . « در آن لحظه چه فکری می کردی؟» بپرسید.

 

بازخورد:

 

 

بعد از این که حرف همسرتان را بازگو کردید و برای روشن کردن برداشت خود از حرف های او سوالاتی را مطرح ‏نمودید، نوبت بازخورد است. یعنی شما واکنش نشان می دهید. افکار، احساسات و عقاید خود را به آرامی بدون قضاوت با ‏همسرتان در میان می گذارید.‏

 

در واقع تجربه درونی خود را از حرف های همسرتان با وی در میان می گذارید، بدون ایتکه دوباره به موانع گوش دادن متوسل شوید. بازخور این است که واکنش دروغین نشان ندهید. یغنی ترس از رنجاندن، تمایل به دخل و تصرفد سه کارکرد دارد اولاً، فرصت دیگری است برای اینکه برداشت های خود را با همسرتان در میان بگذارید تا بتواند هر گونه سوء تعبیر احتمالی را برطرف کند، ثانیاً بازخورد شما اطلاعاتی را درباره دقت و تاثیرات حرف همسرتان در اختیار وی می گذارد و ثالثاً همسرتان از نظرات جدید شما بهره مند می شود.

 

 

بیاد داشته باشید بازخورد خوب بازخوردی است که فوری، صادقانه و دلگرم کننده باشد.

 

 

منظور از فوری این است که هیچ وقتی را تلف نکنید. به محض اینکه احساس کردید از طریق بازگو کردن و طرح سوال برای روشن کردن مطلب، حرف همسرتان را فهمیده اید، بلافاصله بازخورد خود را ارائه دهید. منظور از صادقانه این است که واکنش دروغین نشان ندهید. ترس از رنجاندن، یا عدم تمایل به آشکار کردن احساسات خوذ نباید باعث تحریف واکنش شما شود. منظور از دلگرم کننده این است که صداقت شما نباید بیرحمانه باشد. باید راهی برای لطافت نظرات منفی پیدا کنید بدون از بین بردن معنای جملات خود.

 

درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی