امروز

جمعه, ۲۴ آبان , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۵:۴۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

ارتباط با دیگران و گفتگوی موثر یک مهارت تلقی می گردد.  آیا تا بحال در گفتگوهایتان دچار مشکل عدم درک و فهم دیگری از گفتگوهایتان را تجربه نموده اید؟ چه احساسی را تجربه می نمایید؟ به نظرتان مشکل کجاست؟ در کلمات یا گوش دادن فعال طرف مقابل؟

 

گاهی افراد در روابط و گفتگوهایشان با دیگران، به‌ویژه نزدیکان‌شان، احساس می‌کنند فهمیده نمی‌شوند، حتی وقتی که طرف مقابل تضمین می‌دهد که منظورشان را کاملاً درک کرده است. گاهی حتی طرفین درباره یک تجربۀ مشترک سخن می‌گویند، مثل مرگ یکی از عزیزان، اما باز هم یکی از آن‌ها یا هر دو احساس می‌کنند که آن‌طور که دوست دارند، فهمیده نشده‌اند.

تصور کنید یک زوج دچار مشکلی مشترک می‌شوند، مثلاً مشکل مالی، بچه‌دار نشدن، یا بیماری یا مرگ فرزند. گرچه این اتفاق مشترک برای هر دو دردناک است و با توجه به شناخت‌شان از یکدیگر احتمالاً احساس طرف مقابل را درک می‌کنند، پس از بارها سخن گفتن درباره آن واقعه، باز هم ممکن است از «درک نشدن توسط طرف مقابل» شکایت کنند.

بهترین روش برای درک بیشتر طرف مقابل این است که بکوشیم فهم طرف مقابل را از آن واقعۀ مشترک از فهم خودمان از آن جدا کنیم. زوجی را تصور کنید که از نظر مالی دچار مشکل شده‌اند، با این تفاوت که این «بی‌پولی» برای مرد به معنی «شکست و ناتوانی» است و برای همسرش «از بین رفتن آرزوها».

 

بنابراین، هر گاه یکی از آن‌ها از این اتفاق سخن می‌گوید، احتمالاً دیگری آن را با برداشت خود می‌سنجد، در حالی که احساس آن‌ها درباره آن اتفاق یکی نیست. در چنین مواقعی، گاهی فقط باید از طرف مقابل بپرسیم: «منظورت چیه؟» و تا حد امکان بدون استفاده از برداشت‌های قبلی خودمان، برداشت طرف مقابل را بشنویم. در مرحله بعدی، با مقایسه دیدگاه خودمان و طرف مقابل به آن اتفاق، می‌توان به نتایج بیشتری نیز رسید.

کلمات ما را فریب می‌دهند. وقتی یک نفر مثلاً از «لذت» سخن می‌گوید، لزوماً منظورش چیزی نیست که با شنیدن این کلمه برای دیگران تداعی می‌شود. از دیگران بخواهید که کلمات را حتی اگر بدیهی و دم‌دستی به نظر می‌رسند، برایتان توضیح دهند. خودتان هم این کار را انجام دهید. در نهایت، اگر می‌خواهید منسجم‌تر و دقیق‌تر فکر کنید، کلمات بدیهی را برای خودتان هم توضیح دهید، انگار که در حال گفتگو با فردی دیگر هستید.

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی