امروز

سه شنبه, ۱۹ آذر , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۰:۳۹ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

  • داستان رابطه ها و اهداف ناخودآگاه ما در انتخاب افراد چیست؟

 

مارتین برگمن روانکاو می گوید ما معمولا در رابطه ها نسبت به یک دیگر دچار سوء ادراک می شویم ما در کنار یک دیگر به دنبال اهدافی می رویم که بخشی از یک رابطه قدیمی هستند تا یک ‌رابطه جدید. به طور مثال امکان دارد همسری انتخاب نماییم که مانند والد حمایتگر یا طرد کننده مان به نظر بیاید و در این رابطه ما به تکرار لذت های قدیمی یا به طور خطرناکی بدنبال ترمیم یک آسیب قدیمی باشیم. می دانیم که انتخاب رابطه های جدید و اهداف آنها معمولاً در ناخودآگاه ما رخ می دهد .

در زندگی هر فرد برقراری رابطه بین فردی می تواند یکی از مهمترین چالش ها و تاثیرگذارترین رویدادهای زندگی وی باشد. اگر در فرایند رابطه با دیگری، فرد امکان تجربه فضایی از امنیت، آرامش و حمایت را داشته باشد، بتدریج این رابطه می تواند نقش بسزایی در رشد و سلامت روان وی بازی کند. در دسترس بودن و حمایت طرف مقابل رابطه، اضطراب ونگرانی های فرد را می تواند کاهش دهد. حس مورد توجه و نوازش قرار گرفتن را برایش بهمراه داشته باشد.

 

 

  • حال رابطه تان چگونه است؟

هررابطه علایم ونشانه هایی دارد.علایم رابطه به ما می گوید که این رابطه می تواند فضای مناسب، امن و قابل رشدی را برای ما مهیا کند یا نه. شخص سرما خورده ای را در نظر بگیرید که علایمی را بصورت بدن درد ،تب و…. تجربه می کند. رابطه نیز می تواند اگر کارآمد نباشد باعث بروز علایم ونشانه هایی در هر فرد شود. 

نشانه هایی مانند افسردگی، اضطراب، ترس و… گاهی اوقات فرد در رابطه ای است که حالش خوب نیست، عملکرد و توانایی هایش افت می کند. ولی به دلایلی رابطه را ادامه می دهد. ترس از تنهایی و از دست دادن رابطه و یا عدم باور توانمندهای خود از دلایلی است که فرد رابطه ی آسیب زا را ادامه می دهد. دقت و توجه به احساسات و علایمی که در رابطه تجربه می کنیم ما را به مسیر درستی هدایت می کند و از آسیب رهایی می بخشد.

در زندگی هر فرد برقراری رابطه بین فردی می تواند یکی از مهمترین چالش ها و تاثیرگذارترین رویداد زندگی وی باشد. اگر در فرایند رابطه با دیگری، فرد امکان تجربه فضایی از امنیت، آرامش و حمایت را داشته باشد، بتدریج این رابطه می تواند نقش بسزایی در رشد و سلامت روان وی بازی کند. در دسترس بودن و حمایت طرف مقابل رابطه، باعث کاهش اضطراب و نگرانی های فرد می شود. حس مورد توجه و ارزشمند بودن را برایش بهمراه دارد.

 

  • عوامل موثربر زنده نگه داشتن رابطه ی رمانتیک :

برای رابطه خود وقت صرف کنید؛ برای در کنار هم بودن برنامه ریزی کنید.

به همسر خود بگویید که دوستش دارید.

به هنگام نیاز در دسترس همسر خود باشید؛

از همسر خود حمایت عاطفی کنید، وقتی غمگین است به او توجه کنید.

  • از چهار دشمن رابطه رضایت بخش دوری کنید:

۱- انتقاد
۲- تحقیر
۳- حالت دفاعی گرفتن،
۴- بی مسئولیتی

 

در مورد توانمندی های همسرتان صحبت کنید و به او بگویید که از آنها آگاه هستید. با این کار احساس ارزشمند بودن را به همسر خود می بخشید. در خاتمه یادآوری این نکته به نظر قابل تامل است که ازدواج کار دو انسان بالغ و مستقل است، تا آن روز صبر کن.

برای داشتن و تداوم رابطه ای که در جهت رشد و سلامت باشد، خودشناسی و تحلیل اولین قدم ِ این مسیر می باشد. برای شناخت خود، دیدن ویژگی ها و صفاتی که دوستشان دارید و یا از وجودشان رنج می برید قدم بردارید و در این راه از دستانی که فانوس راهتان باشند و حمایتی برای گذر از تاریکی کمک بگیرید.

 


عارفه منجم/ رواندرمانگر تحلیلی

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی