امروز

چهارشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۰:۵۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

  • پیشگیری از طلاق های عاطفی و اجتماعی

وقتی افراد مهارت‌های زندگی را نمی‌آموزند و نمی‌توانند مسئله را حل کنند، در برخورد با مسئله از هم جدا می‌شوند. حالا در دهه های قبل اساسا ازدواج چنان ضروری برای افراد در نظر گرفته می‌شد و طلاق آن‌قدر قبیح بود که طبق همان ضرب‌المثل باید با لباس سفید سراغ تشکیل خانواده می رفتی و با کفن سفید از خانواده بیرون می آمدی. این باعث می‌شد که بسیاری از افراد بسوزند و بسازند. امروزه چون نه ضرورت ازدواج آن‌قدر برای افراد قابل لمس است و نه طلاق آن‌قدر قبیح شمرده می شود، وقتی دو طرف مهارت حل مسئله و مهارت روابط موثر را نداشته باشند به سرعت به بن‌بست می‌خورند و زود طلاق می‌گیرند.

 

  • طلاق های عاطفی و اجتماعی

قطعا تا زمانی که طلاق عاطفی و اجتماعی اتفاق نیفتاده باشد، افراد به دادگاه نمی‌روند و طلاق رسمی انجام نمی‌شود اما در مورد آمار دقیق این طلاق ها باید پژوهش شود. اگر در جهت رفع طلاق‌های عاطفی و اجتماعی قدم برداریم، مسلما طلاق‌ های رسمی هم کاهش پیدا می کند. از سوی دیگر ادامه زندگی با وجود طلاق عاطفی و اجتماعی سه علت عمده دارد. یکی نیاز مالی و اجتماعی زن است. دومین علت که طبیعتا شاید شایع‌ترین علت باشد، وجود بچه‌هاست. پدر و مادر نگران تاثیر طلاق در زندگی بچه‌ها هستند و سومین علت آن هم ترس از انگ اجتماعی طلاق است. این موضوع به‌خصوص برای زن‌ها در جامعه ما خیلی سنگین است. این سه ترس، یعنی ترس از بازخورد اجتماعی، ترس از آینده بچه‌ها و ترس از ناتوانی زن برای اداره زندگی، باعث می‌شود که برخی از خانواده‌ها طلاق عاطفی بگیرند ولی طلاق قانونی نگیرند.

 

 

  • آسیب‌دیدگان طلاق

 

رسانه می‌تواند برخورد ما با آسیب‌دیدگان طلاق را اصلاح کند. فضای سالم رسانه ای همه چیز را سالم می‌کند و بالعکس فضای رسانه ای ناسالم همه چیز را ناسالم می‌کند. من به عنوان یک روان‌پزشک در اثرگذاری بر تعداد زیادی از مراجعانم ناتوان هستم. چون رسانه آن‌ها را مریض کرده و فقط رسانه می‌تواند آن‌ها را سالم کند.

حل مسائل یک جامعه پیشرفته نیازمند رسانه سالم است. باید بتوانیم حمایت جامعه را نسبت به این افراد جلب کنیم. جامعه نباید به آسیب‌دیدگان طلاق نگاه منفی داشته باشد. یکی از چیزهایی که مردم کمتر یاد دارند هم دردی و هم دلی کردن است. وقتی هم که می‌خواهند هم دردی و هم دلی کنند، دخالت می‌کنند، مزاحمت ایجاد می‌کنند، فضولی می‌کنند.

یکی از چیزهایی که خیلی کم آموزش داده می‌شود، مسئله حریم‌های فردی است. این‌که کجا حریم شخصی من است و هیچ‌کس حق ندارد در آن سرک بکشد و کجا حریم عمومی است و هیچ‌کس حق ندارد بگوید این برای من است و من دلم می‌خواهد این کار را بکنم. علت تبیین نشدنش این است که ما هنوز تکلیف خودمان را با زندگی سنتی‌مان روشن نکرده‌ایم. خیلی چیزها در یک جامعه حریم فردی است ولی در یک جامعه دیگر حریم فردی نیست. وقتی به افراد می‌گویی هم دردی کن، اغلب به حریم فردی طرف تجاوز می‌کنند که برای فرد مورد نظر آزار‌دهنده است.

 

 

عوامل زیادی مانع ازدواج مجدد خانم‌های مطلقه می‌شود. مهم ترین آن‌ها نگاه منفی ای است که در جامعه درباره طلاق وجود دارد و طلاق را یک فاجعه می‌داند. در واقع کسی که طلاق گرفته به عنوان یک آدم ناموفق و شکست‌خورده معرفی می‌شود. گفته می شود اگر این فرد سالم بود، می‌توانست زندگی‌اش را حفظ کند.

بنابراین خانواده‌ها می‌ترسند جوانشان با یک فرد طلاق‌ گرفته ازدواج کند. در جامعه ما خیلی مهم است که مرد از زن بزرگ‌تر باشد. تفاوت سنی جوانی که تازه می‌خواهد ازدواج کند با خانمی که چند سال زندگی مشترک داشته و طلاق گرفته مانع دیگر است. به هرحال فرصت‌های ازدواج مجدد بعد از طلاق برای خانم‌ها فرصت خیلی مطلوبی نیست.

عارفه منجم

درودها

 

در ادامه بخوانید

چرا به رابطه با کسانی ادامه می‌دهیم که می‌دانیم برای ما مناسب نیستند؟

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی