امروز

پنج شنبه, ۳۰ خرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۰۰ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

  • بیان احساس های درونی در رابطه ها

 

کیست که علل حقیقی اعتراف شما را بفهمد؟ به نقل از فئودور داستایفسکی مردم به عمد نخواهند فهمید. زیرا از این جور جسارت می ترسند. با ناراحتی با این جور صداقت‌ها روبه رو می شوند. از آن‌ها بیزارند و تلافی می کنند. چون مردم به سیاهی‌های خود دل بسته اند و نمی خواهند کسی بنیاد آن‌ها را بلرزاند. به همین دلیل آن را به مسخره می گیرند. دفع این خطر از راه مسخره از همه آسان تر است.

انسان نسبت به صداقت در بیان احساس های درونی، یک میل دو سو گرایانه دارد. از طرفی از خودافشاگری می ترسد، از طرف دیگر هیچ چیزی به اندازه خودافشاگری، روان انسان را راحت نمی کند.

ما میلی عجیب به افشای درونیاتمان داریم اما به خاطر هزار و یک ملاحظه، عطای آن را به لقایش می بخشیم و از خیرش می گذریم. برای همه ی ما پیش آمده که وقتی صادقانه از احساس های درونیمان صحبت کرده ایم، مورد سوء استفاده واقع شده ایم. اما کسانی که از نعمت داشتن یک دوست بسیار صمیمی برخوردارند، این تجربه بسیار خوشایند را دارند که می توانند از هر چیزی با دوستشان درد دل کنند و خیالشان راحت است که قضاوت نمی شوند و رازشان بر ملا نمی شود.

 

 

چنین دوستی بسیار کمیاب است و اگر کسی چنین دوستی داشته باشد، رابطه اش، قابل جایگزینی نیست. در رابطه زناشویی، اگر بخواهید برای همسرتان منحصر به فرد و غیر قابل جایگزین شوید، به او اجازه دهید خودش باشد و از عمیق ترین احساس های درونیش با شما صحبت کند بدون این که مورد تحقیر یا قضاوت قرار بگیرد. البته وقتی می توانید از طرف مقابلتان انتظار خودافشاگری داشته باشید که خودتان هم همین کار را بکنید.

فقط در این صورت است که رابطه زناشویی، قوی، نزدیک و جایگزین ناپذیر می شود. زن یا مرد زیبا تر، باسواد تر، پول دار تر، جوان تر و…. زیاد است. با اتکا به این ویژگی ها، هیچ رابطه ای از خطر ایمن نیست. اما همسری که پیش او بتوانید به معنای واقعی خودتان باشید، و نیاز به نقش بازی کردن نداشته باشید، به این راحتی قابل جایگزینی نیست.

بهترین رابطه ها، آن هایی هستند که خودافشاگری دوطرفه داشته باشند. اما داستان به این سادگی نیست. واقعیت این است که همه ی انسان ها ظرفیت خودافشاگری را ندارند. داستایفسکی خیلی زیبا گفته که “مردم به سیاهی های خود دل بسته اند و نمی خواهند کسی بنیاد آن ها را بلرزاند.” اگر کسی با اعتماد به نفس از سیاهی های درونش صحبت کند، معمولا از طرف دیگران مورد تمسخر قرار می گیرد.

 

 

علتش این است که دیگران هم این سیاهی ها را در درون خودشان دارند؛ اما آن ها را انکار می کنند و نمی خواهند کسی پته ی آن ها را روی آب بریزد. فقط انسان های با ظرفیت و درک بالا، توانایی مواجهه با واقعیت های تلخ درونی را دارند و بدون آن که بترسند از سیاهی های درونشان حرف می زنند. ما تا مشکلی را قبول نکنیم نمی توانیم آن را تغییر دهیم. فقط آن هایی که جرات مواجهه با سیاهی های درونشان را دارند، می توانند رشد کنند.

از این منظر رابطه ی زناشویی می تواند به اندازه ی یک روان درمانی دائمی، اثر درمانی داشته باشد. فقط در این صورت است که ما می توانیم در زندگی مشترک رشد کنیم. زن و مردی که همدلانه و مهربانانه به دنیای درونی هم نزدیک شوند و از مواجهه با تاریکی های درون خودشان و همسرشان هراس نداشته باشند، همدیگر را مورد قضاوت، تحقیر و تمسخر قرار ندهند، باغ زناشویی مبارکشان باد

عارفه منجم

درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی