امروز

دوشنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۹:۱۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

  • نقش نیازهای هیجانی در روابط زوجین

 

از نیازهای هیجانی خود اطلاع دارید؟ قبل از شروع یک رابطه عاطفی بهترین راه آشنایی با آنهاست. نیازهای هیجانی اساسی افراد در خانواده اصلی به اندازه کافی برآورده نمی شود و در نتیجه این ناکامی، طبق نظر جفری یانگ و همکارانش تله های زندگی در ذهن فرد شکل می گیرد. فرد طبق این تله زندگی برای رفتارها و ظاهر و شیوه برخورد همسرش، ملاک ها و معیارهایی را در نظر می گیرد.

اگر همسرش طبق این معیارها عمل کند، اوضاع بر وفق مراد است. اما اگر همسرش طبق این معیارها عمل نکند، مسایل و مشکلات ارتباطی شروع می شود. تله های زندگی عامل مهمی در شیوه برخورد با مشکلات ارتباطی محسوب می شود. بطوری که این فرایند با چندین راهکار معیوب در زندگی تکرار می گردد.

 

 

  • راهکارهای معیوب و خودآسیب رسان تداوم بخش تله های زندگی

۱- این شیوه های ناکارآمد کنارآمدن با مشکلات ارتباطی ممکن است بطور موقت باعث کاهش مشکلات شوند اما،
۲- در بازه ی زمانی دراز مدت موجب تقویت و تایید تله های زندگی می گردد.

۳- مشکلات ارتباطی در حال حاضر زوجین باعث یادآوری مشکلات ارتباطی زوجین با والدی شان می شوند.
۴- با این که نیازهای هیجانی اساسی در دوران کودکی برآورده نشده و در حال حاضر و در رابطه با همسرشان کماکان بر همان موضوع تاکید می شود و عاطفه حاکم بر رابطه زوج می باشد.

 

 

به عنوان درمانگر ابندا مولفه های مشکلات را باید شناسایی کنیم و سپس فرمول بندی این مولفه ها در قالب مدل نظری و قابل درک می باشد و در نهایت طرح ریزی درمان. شناخت درمانگران در طی کار بالینی خود متوجه سرنخ هایی بالینی شده اند که بیانگر وجود مشکلاتی در طرح واره های افراد می باشد. در تجربیاتم به یکی از سرنخ ها که در گزارش بیمار از مشکلاتش می باشد بارها برخورد نمودم. زمانی که در باره عوامل آشکارساز مشکلاتشان سوال می کنم معمولا با پاسخ های « همیشه این طور بوده»، « همیشه این مشکل را داشته ام».

 

نکته قابل توجه این است که بیماران از داشتن مشکل چندان ناراضی به نظر نمی آیند. نکته دیگر که به نظر می رسد به عنوان سرنخ بالینی می توان در نظر گرفت این است که این بیماران تکالیف خانگی درمانی را انجام نمی دهند. این افراد هم خواهان تغییر هستند و هم بطور جدی در برابر تغییر مقاومت نشان می دهند. این بیماران از تاثیرات رفتاری خود بر اطرافیان چندان آگاه نیستند. می توان چنین بیان نمود این از رفتارهای خود آسیب رسان خود اطلاع و آگاهی ندارند. در نهایت می دانیم که تغییر طرح واره ها کاری است سخت و طاقت فرسا و زمان بر، زیرا مولفه های شناختی، رفتاری و هیجانی به تقویت و تایید آنها مشغول هستند.

 

عارفه منجم
درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی