امروز

چهارشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۹:۲۷ بعد از ظهر

سایز متن   /

«عشق و علاقه بعد از ازدواج به وجود می‌آید» اصلاً حرف درستی نیست، چون هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد. و اگر زن و مرد بعد از ازدواج عاشق هم نشوند، نتیجه‌اش افسردگی، طلاق و… خواهد بود.
ازدواج‌های امروزی معمولاً به این ترتیب است که پسرها و دخترها در دانشگاه، کلاس‌ها، محل کار و… با هم آشنا می‌شوند و بعد خانواده‌های خود را در جریان امر قرار می‌دهند. این نوع آشنایی و ازدواج هم مثل ازدواج سنتی، هم مزیت دارد و هم عیب؛ مزیتش نسبت به ازدواج سنتی این است که دو طرف شناختی نسبی نسبت به هم پیدا کرده‌ و تا حدودی با هم آشنا شده‌اند، بنابراین علاقه‌ای نسبی هم بینشان ایجاد شده و مثل زن و شوهر‌های قدیمی، تازه سر سفره عقد یکدیگر را نمی‌بینند.

نقطه ضعف احتمالی این نوع ازدواج‌ها، ‌کمرنگ شدن و گاهی به کل، پاک شدن منطقی است که در ازدواج‌های سنتی وجود داشته است. بدیهی است منظور این نیست که همه ازدواج‌های امروزی بی‌منطق و صرفاً براساس احساس است، اما همین که دو طرف تحت تأثیر فضای هیجانی و احساسی تصمیم به ازدواج می‌گیرند، هیچ بعید نیست که جای منطق در این نوع ازدواج‌ها خالی باشد.

معمولاً در این نوع ازدواج‌ها والدین تفاوت‌ها و مشکلاتی را می‌بینند که کاملاً براساس منطق و عقل است اما بیان کردن این موارد برای فرزندشان که عاشق است، فایده زیادی ندارد، چرا که جوان‌های امروزی معمولاً منطق و طرز تفکر والدین خود را نمی‌پذیرند و مشکلاتی که آنها امروز پیش‌بینی می‌کنند، اصلاً باور ندارند و قبول نمی‌کنند.

اصولاً جوان‌ترها دوست دارند استقلال و توانایی خود را برای پیدا کردن همسر مناسبشان محک بزنند و دیده‌ و شنیده‌ایم که در همین راستا، دلایل منطقی مخالفت والدینشان را «منفی‌بافی» می‌خوانند و بحث و جدلی در خانواده راه می‌اندازند.
در جامعه امروزی کشور ما ازدواج سنتی همچنان وجود دارد و می‌توان گفت مدرنیته به نوعی با آن درآمیخته است؛ نه می‌توان ادعا کرد ازدواج سنتی به‌طور کامل از بین رفته و نه می‌توان منکر ازدواج‌های مدرن شد و تلفیقی از هر دو ازدواج در جامعه وجود دارد.

چه بسا بحث سنتی ازدواج در برخی خانواده‌ها بیشتر است و در برخی اقشار هم بعد مدرنیته در شیوه زندگی و نوع ازدواجشان پررنگ‌تر. هر دو نوع ازدواج‌ معایب و مزایایی دارند و بنابراین نمی‌توان گفت ازدواج سنتی بهتر است یا ازدواج مدرن.

با این حال، خوب است افراد به هر سبکی که قرار است ازدواج کنند، مراحل آشنایی را به گونه‌ای پیش ببرند که معایب آن شیوه ازدواج پوشش داده شود و عشق و علاقه همراه با عقل و منطق بررسی شود.

اگر خانواده‌ای به شیوه سنتی و از طریق اقوام و آشنایان به خواستگاری رفته‌اند، والدین باید حواسشان باشد که هر قدر طرف مقابل، از نظر آنها فرد خوبی برای ازدواج باشد، نمی‌توانند صرفاً با قوانین از پیش تعیین شده مثل قواعد ریاضی، مطمئن باشند که فرزندشان با آن فرد خوشبخت خواهد شد. پیش از شروع زندگی مشترک، مقداری از عشق و علاقه لازم است.

ضمن این‌که شاید معیاری که برای والدین نکته بسیار مثبتی محسوب می‌شود، اصلاً برای فرزندشان ملاک مهم و تعیین‌کننده‌ای نباشد. پس در این موارد باید معیار فرزندشان را مدنظر داشته باشند و به او فرصت شناختن طرف مقابل را بدهند.

در هر قالبی که مورد تأیید خانواده است، می‌توان به شناخت طرف مقابل رسید؛ از نامزدی غیررسمی گرفته تا خواندن صیغه محرمیت و… . پس اگر انتخاب اولیه با والدین است، حق انتخاب نهایی باید به فرزند‌ واگذار شود و اگر به هر دلیلی او مایل به این ازدواج نیست، نباید پافشاری بیش از حد شود.

اگر هم شرایطی پیش آمده که والدین نمی‌دانند حق با آنهاست یا فرزندشان و برای تصمیم‌گیری نهایی دودل هستند، بهتر است از فرد سومی که درگیر هیجان‌ها نیست و علم این کار را هم دارد، مثل یک روانشناس، کمک بگیرند.

عارفه منجم

درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی