امروز

جمعه, ۱ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۶:۲۱ قبل از ظهر

سایز متن   /

ازدواج سنتی بهتر است یا مدرن؟

ازدواج های سنتی به این دلیل ناکارآمد و اشتباه است که دختر و پسر محبت چندانی نسبت به هم پیدا نمی کنند. در صورتی که یکی از عوامل مؤثر ازدواج موفق، عشق، صمیمیت و اظهار علاقه شدید دختر به پسر و پسر به دختر است.

اما در ازدواج‌های سنتی مرسوم، پسر علی رغم اینکه دختر هم کفو خود را هنوز پیدا نکرده است، دست آخر به دلیل فشارهایی که از طرف اجتماع و محیط و حتی فشارهای روحی روانی به او وارد می‌شود، مجبور می‌شود با دختری ازدواج کند که هیچ علاقه اولیه‌ای به او ندارد. معلوم هم نیست در آینده چنین علاقه‌ای بین ‌شان ایجاد شود یا نه! که این یک ریسک بزرگ و خطری جدی برای ازدواج است.

اما در ازدواج‌های مدرن و امروزی، دختر و پسر در محیط های مختلف (به خصوص دانشگاه) با یکدیگر آشنا می‌شوند، دو را دور با یکدیگر ارتباط دارند. کمابیش رفتار یکدیگر را زیر نظر دارند و بالاخره در در مدتی که با هم در ارتباط هستند (البته با حدود مشخص) یک شناخت اولیه و اساسی از یکدیگر پیدا می‌کنند.

 

           پیشنهاد نویسنده ( این مطلب را نیز مطالعه کنید)

 

 

و بر اساس همین شناخت‌ها و روابط است که دو نفر ممکن است نسبت به هم علاقه‌مند ‌شوند، البته نه علاقه شدید و افراطی، علاقه‌ای که زمینه ای می‌شود برای تحقیق، بررسی، و شروع برای مقدمات خواستگاری و بررسی همه‌جانبه اخلاقیات دختر و هچنین خانواده او.

آیا فکر می کنید در این نوع رابطه ها شناخت صحیح و حقیقی صورت می گیرد؟

حتماً مادربزرگ شما هم وقتی سر سفره عقد نشست و خطبه خوانده شد، برای اولین بار توانست صورت همسرش را ببیند! از این مدل ازدواج‌های سنتی در اطرافمان و حداقل در فیلم‌ها به وفور دیده‌ایم، اما امروز آن‌قدر سبک و سیاق ازدواج‌ها نسبت به گذشته متفاوت شده که بازار شوخی و خنده را در دنیای مجازی هم حسابی داغ کرده!

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند قدیم‌ها مراسم خواستگاری برای معارفه عروس و داماد به یکدیگر بود و امروز در این مراسم، والدین دختر و پسر به هم معرفی می‌شوند! اوایل کنار آمدن با این نوع ازدواج‌ها برای والدین و حتی اطرفیانشان هم سخت بود.

اما حالا با گذشت چند سال از ازدواج‌های جدید، برخی خانواده‌ها با آن کنار آمده‌اند و البته برخی دیگر همچنان از موضع خود کوتاه نیامده‌اند و همچنان با انتخاب فرزندانشان مشکل دارند! شما چه فکر می‌کنید؟ روزی که نوبت ازدواج فرزند شما برسد، منتظر می‌نشینید تا خودش بیاید و فرد مورد نظرش را به شما معرفی کند یا خودتان برایش آستین بالا می‌زنید؟
ازدواج‌های سنتی و مدرن، هر کدام ویژگی‌های مثبت و منفی‌ای دارند. در ازدواج سنتی، والدین فردی را برای همسری فرزندشان در نظر می‌گیرند. مزیت این کار این است که آنها با بحران هیجانی که از آن به‌عنوان «عشق و علاقه» یاد می‌کنیم، درگیر نیستند و براساس عقل، منطق و معیارهایی که مدنظرشان است، فرد را انتخاب می‌کنند.

بنابراین احتمال چیره شدن هیجان، علاقه و… بر منطق وجود ندارد، اما به‌دلیل انتخاب عقلانی و کاملاً وابسته به منطق والدین، خالی بودن کامل جای عشق و علاقه بین پسر و دختری که برای ازدواج با هم در نظر گرفته می‌شوند می‌تواند نقطه ضعف این نوع ازدواج‌ها باشد.
به هر حال دو نفر برای شروع زندگی مشترک باید میزانی از علاقه را نسبت به هم داشته باشند. ضمن این‌که فاصله‌ای بین نسل‌ها وجود دارد که با پیشرفت جامعه افزایش یافته و امروز اختلاف نظر والدین و فرزندان بسیار بیشتر از ۵۰-۴۰ سال پیش است.

بنابراین بسیار طبیعی است که برخی معیارها و ارزش‌هایی که والدین برای انتخاب همسر در نظر دارند، با فرزندانشان متفاوت باشد و همین اختلاف نسل‌ها و تفاوت در الگوهای دو نسل، می‌تواند باعث بروز برخی مشکلات داخل خانواده شود.

 

 

برای ادامه بخوانید

 

 

با احترام
عارفه منجم

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی