امروز

جمعه, ۲۴ آبان , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۷:۰۰ قبل از ظهر

سایز متن   /

در روابط زناشویی وجود به یک سری باورها امکان بروز اختلافات را دامن می زند به طور مثال وجود متافورها به عنوان عوامل زمینه ساز در ارتباطات زوجین مطرح هست.
طلاق مانند هر پدیده ی نامطلوب اجتماعی مولد چندین عامل است که بعضی از آن ها با ریشه های اجتماعی، فرهنگی و محیطی و برخی دیگر با بنیادهای شخصی اعم از نارسایی های بیولوژیک و یا کمبود روانی جلوه گرند. از جمله علل طلاق، مشکلات جنسی زوجین می باشد. یکی از اصلی ترین انگیزه های تشکیل خانواده آمیزش و تامین نیاز جنسی است. از نظر روان شناسی، تمایلات جنسی هر شخص به سه عامل وابسته به هم مربوط است.

این سه عامل عبارتند از جنسیت شخص، رفتار وگرایش جنسی شخص(sexual orientation) و هویت جنسی(identity sexual). این عوامل که در رشد و پیشرفت شخصیت تاثیر می گذارند. بررسی رابطه ی بین طلاق و ارتباط آن با مشکلات جنسی از مباحث مهم جامعه است.روابط جنسی شکل دهنده ی بخشی از ادراکات زوجین از همدیگر است و ادراکات جنسی در بین زوجین ارتباط مثبتی با رفتارهایی دارد که نگهدارنده و تداوم بخش ازدواج است. صمیمیت جنسی با صمیمیت عاطفی در ارتباط است. رابطه ی جنسی به منزله ی مینیاتور رابطه ی عمومی است.

وجود جو دائمی خشونت و عصبانیت بین زوجین فرصت های شیرین و رمانتیک را سلب کرده، مجالی برای تحریک هوس جنسی و برقراری رابطه ی جنسی باقی نمی گذارد. در یک پژوهش که توسط منصوره و مژگان امیریان زاده انجام شده است،_ از منبع خانواده ما (www.khanevadeyema.com) _صد و بیست زن مراجعه کننده به مرکز مشاوره و دادگاه خانواده ی شهر شیراز بررسی شدند. نتایج به دست آمده نشان داد: تمایل روابط جنسی بین (حدود ۶۸%) زنان وجود نداشته است.
این اسطوره ها را بشناسیم

۱- سکس باید طبیعی و خود جوش باشد(نه درخواستی) گاه زوجین تصور می کنند در سکس نیازی به درخواست زوجین نیست و سکس به صورت خود جوش ظهور و بروز می یابد. در حالی که سکس درخواستی است بین زوجین و تفاوتی بین زن و مرد در این خصوص نیست.
۲- هر تماس بدنی باید به سکس منجر شود؟ برخی از زوجین بر این باورند که تماس بدنی باید به سکس منجر شود. لذا زمانی که آمادگی برای سکس نیست از تماس بدنی نیز باید امتناع ورزید. در حالی که لزوما هر تماس بدنی به سکس نمی انجامد.

۳ – مردان همیشه برای سکس آماده اند؟ گاه باور بر این است که مردان همیشه آمادگی برای سکس دارند. در حالی که این باور غلط است. سکس نیازمند فراهم بودن زمینه هایی است که در صورت عدم فراهم شدن زمینه سکس ممکن نمی شود.
۴- سکس برای لذت مرد می باشد؟ وظیفه ی زن ارضای نیاز مرد است. در حالی که زوجین باید از سکس لذت ببرند و این وظیفه ی متقابل بین زن و مرد است که برای کسب لذت خویش و یکدیگر تلاش نمایند.

۵- مسئولیت درخواست اجرا و هماهنگی سکس بر عهده ی مرد است؟ بنابراین زن موجودی منفعل است و باید منتظر بماند که مرد از او درخواست نماید و درخواست او باعث کسر شأن است. در حالی که سکس مانند سایر نیازها (مثل نیاز به آب) است و بسته به نیاز فرد است و در این مورد بین زن و مرد تفاوتی وجود ندارد.
۶- اگر زن نتواند به ارگاسم برسد باید تظاهر به ارگاسم کند؟ گاه زن به دلایلی به ارگاسم نمی رسد و به منظور کسب رضایت همسر تظاهر به ارگاسم می کند. در حالی که در سکس رضایت طرفینی شرط است و در صورت نرسیدن به ارگاسم اظهار آن زیبنده تر است.
۷- زنان انتظار دارند مردان همه چیز را در مورد سکس بدانند؟ این انتظار بدان دلیل غیر منطقی است که سکس نیازمند آموزش است و ممکن است مرد آموزش لازم را ندیده باشد و یا اطلاعات کافی نداشته باشد.

۸- مرد بهتر است بعضی احساسات را نداشته باشد و ابراز نکند؟ برخی بر این باورند که مرد نباید احساسات خود را بروز دهد در حالی که ابراز برخی احساسات (مثبت یا منفی) زمینه ی بروز برخی از سوء تفاهمات را مرتفع می سازد و باعث رشد روابط زناشویی می گردد.
۹- انجام سکس در وضعیت های مختلف ناپسند است؟ برخی بر این باورند که سکس در وضعیت های مختلف قبیح است در حالی که در سکس رضایت طرفینی شرط است و جزء در سکس مقعدی هیچ منعی وجود ندارد.

۱۰- زن باید صبر کند تا مرد آغازگر باشد؟ بنا بر این باور زن نباید آغازگری کند و آغاز گری او بر خلاف باورهای فرهنگی است. در حالی که در آغاز گری بین زن و مرد تفاوتی وجود ندارد.
۱۱- زن باید وقار و منزلت خویش را حفظ کند؟ بنا بر این باور وقار زن منوط به عدم درخواست و عدم آغاز گری اوست. در حالی که هیچ تباینی بین وقار زن و درخواست و آغاز گری او وجود ندارد.

۱۲- زن باید طبق خواسته ی مرد جذاب مطیع و منفعل باشد؟ برخی به بهانه های تمکین از زن موجودی منفعل ساخته اند. در حالی که تمکین در مسائل حقوقی (هنگام رخداد مشکل) مطرح است نه در مسائل زوجین که از زن موجودی منفعل می سازد.
۱۳- سکس خوب همیشه به ارگاسم منجر می شود؟ سکس خوب همیشه به ارگاسم نمی رسد بلکه سکس خوب منجر به رضایت طرفین می شود.
۱۴- زن خوب به سکس علاقه نشان نمی دهد؟ بنا بر این باور که در جامعه ی ما بسیار رایج است آغاز گری در سکس و علاقه نشان دادن به سکس معنی و مفهومی ندارد.

۱۵- سکس خوب یعنی سکسی که هر دو طرف (ترجیحا همزمان) به ارگاسم برسند؟ باید دانست که رسیدن به ارگاسم به آمادگی زوجین بستگی دارد و همواره این امکان هست که یکی از زوجین در این رابطه یک گام عقب تر یا جلوتر باشد.
۱۶- مردی که میل جنسی اش کمتر از میل جنسی زن باشد مشکل دارد؟ در برخی موارد که فراوانی آن هم کم نیست مرد میل جنسی کمتری دارد و از دلایل آن می توان به وضعیت جسمی و روحی اشاره نمود. این امر نه تنها مشکل نیست بلکه کاملا طبیعی است.

۱۷- به مرد نباید احساسات نشان داد و گر نه سکس می خواهد؟ برخی از زنان بنا بر این باور از بروز احساسات به همسر سر باز می زنند در حالی که لزوما هر ابراز احساسی به سکس نمی انجامد.
۱۸- رابطه ی جنسی مساوی است با نزدیکی؟ برخی از زوجین بنا بر این باور از رابطه ی جنسی (شامل پیشنوازی لمس ماساژ بدن و امثالهم) امتناع می ورزند چرا که رابطه ی جنسی را با نزدیکی یکی می دانند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی