امروز

پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۹:۱۶ قبل از ظهر

سایز متن   /

آیا تا به حال به حوادث خشونت بار و رفتارهای خشن در سطح اجتماعی از دیدگاهی عاشقانه و روابط ابژه نگریسته اید؟

برخی از حوادث خشونت باری که در جامعه رخ می دهد. موضوعی عاشقانه دارد و ماجرا اغلب از آنجا آغاز می شود که فردی که خود را عاشق می داند، در دست یافتن به معشوق خود ناکام می ماند و با جواب منفی او مواجه می شود و گاه در این میان حضور رقیب بر آتش عشق و حسادت عاشق دامن می زند و عنان از کف می دهد و رفتاری نشان می دهد که هم خودش در آتش آن می سوزد و هم معشوق و هم جامعه ای که شاهد آن است.

سوال: زمانی که یک طرف دل می بندد و فرد مقابل علاقه ای ندارد و در حقیقت عشق یک طرفه است، از لحاظ روان شناختی برای فرد عاشق چه اتفاقی می افتد؟

به طور کلی می توان گفت پژوهش های محدودی روی فرایند فروپاشی روابط عشقی و پیامدهای ناشی از آن صورت گرفته است. ادبیات پژوهشی سوگ، سوگواری و داغدیدگی ناشی از فروپاشی یک ارتباط عشقی بسیار محدود است. اما این مسئله به طور فراوان، به ویژه در دوره نوجوانی و جوانی تجربه می شود و پیامدهای گسترده ای برای زندگی شخص دارد.
در حالی که در فقدان ناشی از مرگ یک ابژه عشقی (مانند والدین،همسر و فرزند)، فرایند سوگ توسط رفتار حمایتی نزدیکان تسهیل می شود. در فقدان ناشی از فروپاشی روابط رومانتیک چنین حمایتی نه تنها دیده نمی شود، بلکه عمدتاً فرایند سوگ این افراد از سوی خانواده و نزدیکان جدی تلقی نمی شود و گاهی خود فرد نیز با اجتناب هیجانی یا درگیری شدید یا فقدان، تجربه واقعی و دردناک سوگ را مختل می کند. اما بدون تردید عاشق ناکام، سوگوار است. و در وهله اول باید این سوگ را پذیرفت و فرایند سوگواری را تسهیل کرد

شاید بتوان از لحاظ روان شناختی عشق های یک طرفه را به سه دسته تقسیم کرد.

دسته اول، افرادی هستند که در خیال رویاهای خود عاشق فردی در دنیای بیرونی ( یک همسایه، یک هم دانشگاهی و …) می شوند. این افراد ممکن است در کل دوران عشقی خود حتی یک کلمه با معشوق خود حرف نزنند در واقع آنها افرادی گوشه گیر و منزوی هستند که از معشوق خود چیزی را می سازند که ممکن است هیچ شباهتی با او نداشته باشد.
این افراد توانایی مناسب برای دستیابی به معشوق خود در دنیای واقعی را ندارد و ریشه ناتوانی آنها به اعتماد به نفس پایین، ترس از رویارویی با واقعیت، طرد و تحقیر شدن بر می گردد. آنها به گونه ای رفتار می کنند که معشوق ممکن است. هیچ گاه از دربند عشق خود مطلع نشود. این افراد معمولاً روابط عاطفی و صمیمانه بسیار محدودی داشته اند و در خانواده سرد و بی عاطفه بزرگ شده اند و رابطه دوستی عمیقی در مدرسه یا اجتماع نداشته اند.

دسته دوم؛ افرادی هستند که رویاهای عشقی خود را در مورد معشوق،به دنیای واقعی می کشانند و معشوق را از احساسات خود مطلع می سازند.
این افراد اگر با جواب منفی از سوی طرف مقابل مواجه شوند، ممکن است برای مدتی فشار روانی زیادی را تحمل کنند. در واقع پاسخ منفی ممکن است آنها را وارد یک بحران سوگواری جدی کند. هر چه فرد روابط عاطفی و صمیمانه سالم تری در زندگی خانوادگی و اجتماعی خود داشته باشد، توانایی بهتری برای اداره کردن فقدان یا شکست عشقی خواهد داشت.
در واقع واکنش به شکست عشقی تابعی از روابط عاطفی پیشین، به ویژه در خانواده است. دسته دوم ممکن است دچار رنج های فراوانی شوند و در نهایت حتی احساس بی کفایتی و دوست نداشتن کنند و متوسل به رفتار های خود تخریب کننده شوند، اما آنها درصدد آسیب رساندن مستقیم به معشوق برنمی آیند و حداکثر ممکن است از طریق آسیب رساندن به خود و ایجاد احساس گناه در معشوق از او انتقام بگیرند.

دسته سوم؛ کسانی را در بر می گیرد که یک طرفه عاشق می شوند و برای معشوق خود هیچ حق انتخابی قائل نیستند. آنها همچون کودکانی لجوج و متوقع و پرخاشگر که بی چون و چرا والدین خود را بدهکار می دانند، از معشوق طلب عشق دارند.
پاسخ منفی از سوی معشوق بلکه به معنای طرد، تحقیر، دوست داشتنی نبودن و از دست دادن هر آنچه دارند تلقی می شود. واکنش این افراد همراه با تهدید و تحقیر معشوق خواهد بود و گاهی آنها روی افکار و احساسات پرخاشگرانه خود عمل می کنند و به معشوق به گونه ای آسیب می رسانند که نتواند معشوقه یا عشق هیچ فرد دیگری باشد.
این افراد ممکن است در خانواده خود روابط عاطفی خشن و سادیستیک و ناکام کننده ای را تجربه کرده باشند و گویی از معشوق چیزی را طلب می کنند که والدین به آنها نداده اند.
در واقع شاید آنها به اشتباه این گونه از والدین و خانواده محروم کننده و ناکام ساز خود انتقام می گیرند. چنین افرادی ممکن است دچار بیماری های روانی شدیدی (مانند روان پریشی یا شیدایی) باشند و رفتار آنها عمدتاً متأثر از ژنتیک باشد تا خانواده.

دکتر محمود دهقانی؛ روان شناس بالینی و مدرس انستیتو روان پزشکی تهران

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی