امروز

جمعه, ۴ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۲۸ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

در ارتباطات معمولا چه انتظاراتی از مخاطب خود داریم؟ آیا انتظارات ما منطقی و اصولی است؟ بر چه مبنایی این اصول را رعایت می کنیم؟

۱- توقع نداشته باشید که همه، کارها را طبق میل و قاعده شما درست انجام دهند:

هر کس طبق آنچه درست، ضروری و خوب می داند، عمل می کند و تشخیص اینها برای هر آدم ممکن است متفاوت باشد. استانداردهای خود را رعایت کنید و اجازه دهید دیگران در محدوده انتخاب های خود آزاد باشند. هر کس بر اساس فرهنگ و تربیتی که دارد، مسئول شخصیت و رفتار خود است.

 

۲- توقع نداشته باشید که همه کامل باشند:
اگر خود را کامل و بی عیب می دانید و کمال طلب هستید، اشتباه خود و دیگران را نپذیرفته و نمی بخشید و انتظار دارید همه کامل باشند. آن هم کامل از نظر شما. انسان موجودی ناقص و بسوی کمال است اما نه خطاکار، نه گناه کار و نه ناپسند است. اشتباه جزیی از تجربه است و باید درس گرفت و برای بهتر شدن تلاش نمود.

 

۳- توقع نداشته باشید همه با شما و حرف هایتان موافق باشند:
شما روزانه با خود و افکارتان مخالفت دارید؛ چرا این حرف را گفتم چرا این کار را کردم، پس چطور متوقع هستید دیگران با شخصیتهای متفاوت با شما همیشه موافقت داشته باشند؟ مخالفت با نظر شما مخالفت با خود شما نیست زیرا نظر شما شخصیت شما نیست و شما مالک نظرتان نیستید و نیز نظر شما میتواند در ارتباط با دیگران تغییر کند. دوستان شما میتوانند هم نظر با شما نباشند همانطوری که مخالفان شما دشمنان شما نیستند.

 

۴- توقع نداشته باشید فکر شما را بخوانند و حدس بزنند:
افراد بدلیل تفاوت در هوش هیجانی، بینش و درک های متفاوت دقیقا نمی توانند شما را بدرستی حدس بزنند در ضمن شما مطمئن هستید دقیقا آن چیزی را نمایش میدهید که هستید یا فکر میکنید دیگران باید آنچه تصور میکنید باید باشید را باید حدس بزنند؟ درخواستها، احساسات و نیازهای خود را روشن و مستقیم بدون ترس، شرم و اضطراب بیان کنید، تا سوءتفاهم، پیشداوری و قضاوت غلط در روابط کمتر شود.

 

۵- توقع نداشته باشید هر بار زمین خوردید همه بلندتان کنند:
داشتن حمایت عاطفی و مادی بسیار خوب است اما اینکه معطل و منتظر بمانید همیشه و در هر شرایط، یکی بیاید دست شما را بگیرد، از زمین بلند کند و خود را مسئول مشکلات و شکستهای شما بداند باید تا آخر عمر روی زمین افتاده باشید. دنبال بهانه برای حرکت نکردن و در شکست ماندن نباشید.

 

عارفه منجم
با احترام

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی