امروز

دوشنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۰:۰۸ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

زبان از یاد رفته درونی : احساس غم

 

زبان اصیل درونی مان را از یاد بردیم با احساسات خود بیگانه شده ایم. از احساس “غم” شروع می کنیم، وقتی چیز ارزشمندی را از دست می دهیم، پیامی از درونمان دریافت می کنیم که “غم” یا “اندوه” می گوییم. بغض در گلو، سنگینی سینه و نهایتا اشکی در چشم.

پیام بدن ما به احساس غم است به ما، که دست نگه دار! چیز ارزشمندی از دست رفته! وقتی بچه بودیم، چیزهایی که در نظرمان ارزشمند جلوه می کرد، گاهی برای بزرگترها چندان هم بزرگ و ارزشمند نبود. اما ما، برای از دست دادن یک اسباب بازی کهنه بغض می کردیم و این صدای درونی می گفت دست نگه دار، اتفاق مهمی افتاده است.

در واقع داشتیم تمرین می کردیم که وقتی چیزی را از دست می دهیم، با این تجربه روبرو شویم. گریه کنیم و با گریه، وسعت سینه ای پیدا کنیم که با نبودش کنار بیاییم و ادامه راه زندگی مان مسیری که برایمان تعریف شده بود.

 

دریافت پیام های بیرونی در مقابل احساسات مان

 

در این حال و هوا، با واکنشی از طرف کسانی مواجه شدیم که ظاهرا چیز ارزشمندی که اشک ما را درآورده بود، در نظرشان کوچک می نمود و دعوتمان می کردند به نادیده گرفتن!

_” این اسباب بازی ارزش گریه کردن را ندارد؛ بهترش را می خری. خجالت بکش. برای چی گریه می کنی، تو بزرگ شدی؛ و گاهی بدتر پیامی دردناک به طرف مان پرتاب می شد : خفه شو، اعصابم خرد شد و …”

همه اینها دعوت بود به چشم بستن به واقعیتی درونی. دعوت به دروغ گفتن به خودمان و دلمان و … این شد که ما هم که دلمان گواهی می داد که “حفظ رابطه با بزرگترهایمان خیلی مهم است”، بی خیال غم شدیم و گفتیم چندان هم مهم نیست و کم کم این الگو را انتخاب کردیم.

هر وقت چیز مهمی را از دست می دادیم به جای اینکه از این تجربه برای بزرگتر کردن ظرفیت دلمان بهره ببریم، به خودمان گفتیم « اصلا مهم نبود» «بیخیال» « نیمه پر لیوان رو ببین، خیلی چیزا رو هنوز داری» و یا اینکه به فلسفه بافی روی آوردیم و… و حکایت همچنان باقی است…

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی