امروز

جمعه, ۴ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۳۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

زبان درونی ما

 

درون هر کدام از ما صداییست که از رفتار بیرونی ما صادق تر است که به زبان درونی از آن یاد می کنیم. این صدا از بدو تولد تنها وسیله ای بوده است که ما را قادر ساخته با دنیای ناشناخته بیرون از خود، ارتباط برقرار کنیم.

 

ما را از خطرات حفظ کرده و تعاملات مان را تنظیم کرده است. این صدا، همانی است که فروید از آن به عنوان “فرایندهای اولیه” و پاولف با عنوان ” سیستم علامت دهی اولیه” یاد می کنند. این سیستم به ما علامت می دهد که کجا چه واکنشی نشان دهیم. کجا بترسیم، کجا عصبانی شویم، کجا لبخند بزنیم…

 

زبان اولیه درونی

 

این زبان اولیه درونی، سه ویژگی دارد، که در کودکان به طور کامل قابل مشاهده است:

اول، هوشمندانه عمل می کند، به این معنا که همیشه مراقب است و علائم بسیار ظریف را هم تشخیص می دهد. غمی که نوزاد با ندیدن مادرش تجربه می کند، ترسی که کودک نوپا از رفتن به بغل غریبه ها دارد… گویی نمیخواهد سر امنیت ما ریسک کند!

 

ویژگی های بعدی این زبان، صداقت و صراحت است. ملاحظه و تعارف ندارد، تا جایی که حتی غیر محترمانه به نظر می رسد. اما طی پروسه رشد، این صدا قرار است محترمانه بودن را هم یاد بگیرد. ولی، خیلی وقت ها، صداقت و صراحت داشتن با محترمانه بودن در تعارض قرار می گرفت.

مثلا، وقتی از هدیه پدربزرگ خوشمان نمی آمد، به جای صداقت و صراحت در بیان این احساس، یاد گرفتیم به خودمان و دیگران دروغ بگوییم که:به به!!!!

 

می بینید؟! محترمانه بودن با صداقت و صراحت داشتن در تعارض قرار گرفت، تا جایی که ما قید صراحت و صداقت را زدیم و قطب نمای اولیه زندگی مان را ته انبار، شاید هم توی صندوقچه ای ته زیر زمین دلمان، بایگانی کردیم آن هم درست زمانی که به آن محتاج بودیم. – بیمار میگوید: اگر حرفم را بزنم ناراحت میشود و رابطه مان به هم میخورد…

 

زبان احساسات

 

– درمانگر: خب پس انگار به قیمت ناراحت بودن قرار است رابطه را حفظ کنیم و گاهی فراموش کنیم که این رابطه ی به ظاهر عاقلانه و در اصل غیر صادقانه و غیر صریح، چقدر دارد از درون ،مثل خوره، روح ما را آزار میدهد!

 

– اما اگر بفهمد چه احساسی نسبت به او دارم، ممکن است مرا طرد کند.

– ولی قطب نمای درونی، دارد مسیر را نشان میدهد! ممکن است جلوی عطسه را بگیری، ولی آثارش نمودار است.
پس، بیایید با هم این زبان از یاد رفته” را به یاد بیاوریم.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی