امروز

جمعه, ۴ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۵۶ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

محور اصلی رشد روانی : رابطه مادر -کودک

 

وینی کات سه مرحله رشد روانی را نام می برد. مرحله وابستگی مطلق و زیر مرحله گذار به مرحله وابستگی نسبی و در نهایت به سوی استقلال. دو عامل مهم را در مراحل تاکید دارد . فرایند رسش و محیط تسهیل گر  Maturation process  و Facilitating environment

 

محور اصلی رشد در نظر وینی کات رابطه مادر – کودک می باشد. از نظر فروید درایوهای pschosexual drive و تحول روانی-جنسی است که مبتنی بر بایولوژیکال endogenous است. ولی برای وینی کات رشد کاملا در محیطی interpersonal قرار می گیرد و محور اصلی رشد و تحول رابطه مادر و کودک است. وینی کات اصالت خاصی را برای رابطه و رشد self قائل است که برای فروید اهمیت drive ها بود.

 

آسیب شناسی از دیدگاه روانکاوان کلاسیک

 

تاکید تئوری وینی کات و دیگر نظریه پردازان روابط موضوعی روی موضوعی بود که تئوریسین های روانکاوان کلاسیک بر آن تاکید کمتری داشتند. برای روانکاوان کلاسیک منبع اصلی آسیب شناسی در مرحله رابطه سه تایی مادر-کودک-حضور پدر بود. همانطور که فروید در یک گزارش خود در سال ۱۹۰۰ گفت: سرنوشت اجتناب ناپذیر هر پسری این است که یک sexual longing نسبت به مادرش داشته باشد. یک اشتیاق جنسی به مادر و خشمی نسبت به پدر. سپس به طور اجتناب ناپذیری برای رهاشدن از اضطراب اختگی به همانندسازی با پدر و سرکوب خشم روی می آورد و به امید روزی که با شخصی از جنس مادرش ازدواج کند.

 

پس این طور که متوجه می شویم در مدل فرویدی اهمیت سایکوپاتولوژی به لخاظ محتوا بر روی sexuality متمرکز است و sexual longing کودک به مادر این داستان را راه اندازی می کند خشم نسبت به پدر موجب احساس گناه می گردد و به ناچار این میل sexual desire و خشم به پدر سرکوب می شود. سپس با پدر identify و در نهایت یه امید روزی که با شخصی از جنس مادر ازدواج کند. ولی اتفاقی که رخ می دهد دقیقا به این صورت خواهد بود که با first love object خود ازدواج می کنند و داستان در مورد دخترها کمی پیچیده تر خواهد بود.

سایکوپاتولوژی نوروتیک از نظر فرویدین ها همین تعارضات ادیپال که حل و فصل نشده است.  نظریات روابط ابژه این conflicts های ادیپال را قبول دارند ولی تاکید دارند که این ها بخشی از سایکوپاتولوژی خواهد بود.

فاز اولیه رشد قبل از ورود به فاز ادیپال، نوزاد بسیار آسیب پذیرتر است و مادر عملاً می تواند اثرات مخرب تری روی کودک بگذارد. آسیب هایی مانند اختلالات شخصیت مرزی، نارسیستیک و اختلالات سایکوز ریشه در مرحله رشد پره ادیپال دارد. دقیقا همان مرحله ای که موضوع رابطه مادر – کودک است و هنوز حضور پدر در این فضا مطرح نیست. تئوریسین های روابط ابژه تلاش بسیاری در زمینه پررنگ نمودن این دوران داشتند و سعی نمودند نشان دهند چطور آسیب های عمیق و اساسی عملاً در روابط بین مادر-کودک اتفاق می افتند. منظور از مادر، شخصی است که عملکرد مادرانه دارد نه دقیق خود مادر.

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی