امروز

سه شنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۱:۵۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

استفاده از استراتژی اطاعت از انتظارات دیگران

 

استراتژی اطاعت از انتظارات دیگران بسیار در بیماران دیده می شود. معمولا بیمارانی از اطاعت استفاده می کنند که مراقبت کننده اولیه آنها رفتارهای خاصی از کودکانشان را انتظار داشتند تا نیازهای نارسیستیک آنها را برآورده کند.

این بیماران در شرایط محدود برای کسب تایید والدینی زندانی شده اند (میلر، ۱۹۸۱). از آنجایی که نیاز والدینی زیاد باشد یا انتظار موفقیت های فوق العاده داشته باشند، این بیماران اغلب نشانه های کمالگرایی دارند و به همان سمت و سو کشیده خواهند شد. زیرا زمانی که به سمت موفقیت کشیده می شوند و به اهداف عالی فکر و عمل می کنند از بزرگ منشی آنها نیست.

 

درمانگران تحلیلی این بزرگ منشی را ناشی از خودبزرگ بینی آنها نمی دانند. بلکه بدلیل نیازی است که به مخفی کردن حس نقص از طریق برآوردن بلندهمتی های والدین است. پس زمانی که موفقیت آنها، انتظارات والدینی را برآورده می کند، حس نقص در پاسخ به تائید گرم والدین کاهش می یابد ولی از طرف دیگر احساس نخوت Self inflation آنها کاهش نمی یابد.

 

چه زمانی وهم این بیماران از هم می پاشد؟

 

برای بیمارانی که اطاعت از انتظارات دیگران دارند زمانی این وهم که زندگی آنها هماهنگ با عواطف شان است از هم می پاشد که تحمل زندگی غیر اصیل به قول نظریات روابط ابژه، برایشان سخت می گردد. زندگی غیر اصیل باعث می شود نیازی برای بوجود آمدن «خود» پنهان و مدفون شده ایجاد گردد.

این بیماران از نقص چنان می ترسند که تا حد وسواس به سختی کار می کنند. احتمال دارد که اضطراب شدید از شکست را با ترس از فقدان تائید و عشق والدینی تداعی کنند.

 

استراتژی انطباقی اطاعت ناآگاه نگه داشتن فرد نسبت به احساس نقص برایشان احتمالا کار می کند. افراد از بیرون این افراد را بسیار موفق و در حال پیشرفت خواهند دید.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی