امروز

چهارشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۲:۲۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

رشد و تحول کودک : مرحله عشق، درگیری و ارتباط

 

رشد به تغییرات ذهنی، جسمی و روانی گفته می‌شود که از لحظه تشکیل جنین تا مرگ ادامه دارد. رشد و تحول حرکتی مستمر و پیوسته با ماهیتی پیچیده و چند جهتی و دارای مراحل مختلف است. ساختار وجودی انسان درگذر از این مراحل شکل می‌گیرد و در ابعاد زیستی، شناختی، عاطفی و اجتماعی تکامل می‌یابد.

دکتر استنلی گرین‌اسپن، یکی از شناخته‌شده‌ترین افرادی است که درزمینهٔ مراحل رشد کودک مطالعه و پژوهش نموده است. در ادامه با مراحل رشد و تحول کودک از دیدگاه او آشنا می‌شویم.

 

 

مرحله دوم: عشق، درگیری و ارتباط

 

با مراقبت صمیمانه، کودکان به‌طور پیش‌رونده‌ای روی افراد خاصی سرمایه‌گذاری بیشتری می­ کنند و به آن‌ها علاقه بیشتری نشان می­دهند. نوزادان از هفته‌های اول تولد، تمیز مراقبان اولیه را از دیگران آغاز می­ کنند. آن‌ها تا ۲ الی ۵ ماهگی، علاقه­ مندی خود را با لبخندها، خوشحالی و غان و غون کردن بیان می‌کنند. وقتی شیرخواران به مراقب اولیه خود به‌عنوان فرد خاصی که برای آن‌ها لذت و گاهی ناراحتی به همراه دارد، علاقه­ مند می­ شوند، نه‌تنها تعامل­ های هیجانی شروع به شکل گیری می کنند بلکه سطح جدیدی از توانمندی ­های ذهنی نیز به دست آمده است.

 

اکنون آن‌ها یاد گرفته ­اند که بین لذت­ از تعامل با دنیای انسانی­ و اشیاء بی­جان مورد علاقه، تمایز قائل شوند. لذتی که کودکان از مراقبان خود دریافت می­ کنند، آن‌ها را در رمزگشایی الگوهای موجود در صدا و تظاهرات چهره­ای مراقبان که منعکس‌کننده احساسات و تعاملات آن‌ها است، توانمند می­کند. بنابراین آن‌ها یادگیری نحوه بازشناسی الگوها و سازمان‌دهی ادراک­ها در طبقه­ های معنادار را آغاز می­ کنند.

 

وقتی درباره درگیر شدن و ارتباط برقرار کردن صحبت می‌کنیم، منظورمان این است که این کار از صمیم قلب انجام شود. همان‌طور که همه والدین می‌خواهند کودکانشان متوجه آن‌ها باشند و با آن‌ها ارتباط داشته باشند. منظور این است که کودک دوست داشته باشد بخشی از یک رابطه باشد.

 

دانیل استرن این دوره زمانی را مرحله شکل‌گیری هسته «خود» نوزاد می‌داند، در این مرحله یکپارچگی حسی و رشد شناختی به شکل‌گیری بازنمایی‌های اولیه از خود و دیگری منتهی می‌شود. کودک اکنون به‌طور نسبی قادر به تمایز خود از دیگری است و در انتهای این مرحله ارتباط مبتنی بر ایما، اشاره و ژست‌ها، قویاً در حال رشد می‌باشد.

 

در ادامه مطالعه نمایید

رشد و تحول کودک از نگاه روابط ابژه: قصدمندی و ارتباط دوطرفه

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی