امروز

پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۲:۳۱ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

یک روانکاو چه می کند و چه هدفی دارد؟ آیا هرکس قابلیت روانکاو شدن را دارد؟

 

 

روانکاوی در نظر عوام یک روش درمانی برای تغییر فرد به آن چیزی است که نرمال نامیده میشود. نرمال کیست؟ شخصی که بتواند بی احساس غم، دلهره، ترس، تشویش و درکل بی احساس درد، جزئی شود از سیستم ماشینی زنگ زده روزگار مدرن. هدف از نرمال شدن چیست؟

 

 

تامین نیرو محرکه غول های فلزی گریسکاری شده برای تولید محصول هرچه بیشتر در کوتاه ترین زمانی که امکان دارد. برای بالا بردن هرچه بیشتر ضریب تولید. اما به واقع تولید برای چه؟ برای که؟ بدیهی است تولید برای مصرف تا آنجا که دیگر قابلیت مصرف شدن را ندارد. اما درخدمت که؟ و برای چه کسی؟ چرا؟ درنهایت که چه؟ سوالی است که نمیخواهم به آن بپردازم.

 

در روانکاوی (و علم پزشکی) Symptom واژه ایست که سردردهای عصبی، افسردگی ها، وسواس ها و… را توصیف میکند. سیمپتوم آنچیزی است که خودآگاه فرد را از لنگیدن یک جای کار آگاه میکند. فرد میداند در وجود او چیزی هست اما نمیتواند بفهمد آنچیز چیست که برای او به معنای عام درد را به ارمغان آورده است.

 

تنها تفاوت روانکاو با یک فرد عامی در این است که او میداند روده تحریک پذیرش، زخم معده استرسی اش، نگرانی های بی دلیلش همه و همه سرپوشی است که فرد آن را بافته تا چیزی را پنهان کند. سرپوشی که ساخته شده تا آنچه که زاینده درد واقعی است را بپوشاند. سرپوشی است تا فراموش کند فلاکت اصلی او چیست، مرهمی است که درمان نمیکند ولی میپوشاند. فرد با سیمپتوم خودش آنقدر صمیمی میشود که به هیچ وجه نمیخواهد آن را کنار بزند، نمیخواهد بیاد بیاورد که چه چیز را میخواسته فراموش کند. چرا فراموش کرده و برای چه؟

 

عمیق ترین تمایلات انسان ریشه در ناخودآگاهش دارد. امیال درونی، کشش ها، اهدافی که تعیین میکند همه سمت و سویی دارند که ممکن است خود فرد از آن باخبر نباشد. اهدافی برای خود ترسیم می کند، برنامه میریزد، در مسیری گام می نهد اما نمیداند چه چیز او را به انجام این کارها وامیدارد. آنچیز هرچه که هست پس چشمان ماست، چیزی است که در اعماق ذهن و افکار ما لانه کرده و ما البته ما نمیتوانیم به آن عمق وارد شویم.

 

 

روانکاوی یعنی شکافتن حجاب ها از ذهن انسان و دنبال آن ناشناخته گشتن، دنبال علت العلل رفتار انسان، دنبال سرمنشا افکار آدمی گشتن. روانکاو می کوشد تا به این سوال پاسخ دهد نه اینکه صرفا فرد را تبدیل به عروسک بله قربان گوی این سیستم کند. نمی خواهد بر درد سرپوش بگذارد. می خواهد با درد مواجهه پیدا کند.
روانکاوی برای کسی است که از خواب آشفته خودش بیدارشده و دیگر نمی تواند به خواب رود، و به دنبال پاسخ این پرسش است که علت چیست؟

 

 

و در خاتمه این راهی نیست که “دانندگان علم روانشناسی” “خوانندگان خوش خیال کتاب های راز خوشبختی در ۴۳ ثانیه!” “در پزشکانی که درد بیمار را تنها بیحس می کنند” قادر به پیمودن آن باشند.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

دیدگاه ها (۲ دیدگاه)

  1. دکترعارفه منجم.

    سلام

    ممنون از لطف تان و موفق باشید.

  2. دکترعارفه منجم.

    با سلام و عرض ادب و سپاسگزارم از لطف تان

    موفق باشید

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی