امروز

یکشنبه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۲:۳۸ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

مقاله نخ کردن : یک تکنیک ارتباطی (۱۹۶۰) نوشته دونالد وینیکات

 

 

در این مقاله به طور خلاصه به شرح موردی پرداخته شد که به استفاده وسواس گونه یک پسر از نخ اشاره داشت، استفاده ای وسواس گونه که در ابتدا تلاشی به منظور برقراری ارتباط به صورت نمادین با مادرش ، علی رغم انزوایی که مادر در طول فازهای افسردگی داشت بود.

 

یک پسر ۷ ساله در مارس ۱۹۵۵ توسط پدر و مادرش به دپارتمان روانشناسی بیمارستان کودکان گرین پادینگتون آورده شد. دو عضو دیگر خانواده نیز آمدند: یک دختر ۱۰ ساله که در مدرسه ای.اس.ان درس می خواند و یک دختر کوچک ۴ ساله نسبتا نرمال.

این مورد توسط دکتر خانوادگی به خاطر یک سری سمپتوم ها که نمایانگر اختلال شخصیت در پسر بود، ارجاع داده شد. تمام جزئیاتی که به موضوع اصلی این مقاله ارتباط زیادی نداشتند، حذف شده اند. نمره تست IQ این پسر ۱۰۸ شد.

 

مصاحبه بالینی دونالد وینیکات

 

من (دونالد وینیکات) در ابتدا مصاحبه ای طولانی با والدین پسر داشتم و آنها تصویر واضحی از رشد و انحرافات رشدی او به من دادند. هرچند یک موضوع مهم را جا انداختند که در مصاحبه با پسر آشکار شد.

فهمیدن اینکه مادر افسرده است، کار سختی نبود. بویژه که او اظهار کرد بخاطر افسردگی سابقه بستری در بیمارستان را داشته است. من از توصیف والدین متوجه شدم که مادر تا زمانی که دخترش به دنیا آمده یعنی تا سن ۳ سال و ۳ ماهگی پسر، از پسر مراقبت می کرده و این اولین جدایی مهم آنها بوده است.

جدایی بعدی در ۳ سال و ۱۱ ماهگی پسر و زمانی اتفاق افتاده که مادر یک عمل جراحی داشته است. همچنین وقتی پسر ۴ سال و ۹ ماه داشته، مادر به مدت دو ماه در بیمارستان روانی بستری بوده است. که در این مدت، خاله اش به خوبی از او نگهداری کرده است.

 

در این زمان هر کس که از این پسر مراقبت می کرده موافق این مساله بوده است که او پسر بدقلقی است، اگرچه ویژگی های بسیار خوبی نیز دارد. او مستعد این بود که ناگهان تغییر کند و بقیه را با گفتن جملاتی از این دست که، خاله اش را تکه تکه میکند، بترساند. او دچار سمپتوم های غیرعادی مثل وسواس لیس زدن اشیا و مردم شده بود.

او صداهای وسواسی حلقی داشت. او اغلب از دفع کردن امتناع و بعد کثیف کاری می کرد. او آشکارا نسبت به ناتوانی ذهنی خواهر بزرگترش مضطرب بود، اما اختلال رشدی او قبل از اینکه این مساله موضوع مهمی شود، شروع شده بود.

 

 

 

 

 

 

مترجم: الهام نجارپور
ویراستار: دکتر عادله عزتی

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی