امروز

دوشنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۷:۵۱ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

دونالد وینیکات درباره ترس از فروپاشی چه گفت؟

 

‏ دونالد وینیکات در مقاله ترس از فروپاشی، به ارائه ی مفهومی می پردازد که زیربنای برخی اختلالات و تداوم علایم بیماری ‏زاست. او ترس از فروپاشی را برای بیان ترس از تجربه ی تجارب و هیجاناتی بکار می برد که زمانی برای زندگی روانی ما (به ‏عنوان موجودی آسیب پذیر و ناتوان) آنقدر تهدید کننده و فروپاشنده بوده است، که ما آنها را از حیطه تجربه ی زنده ی خویش ‏بیرون انداخته و در واقع آنها را نزیسته ایم (ترس از تجربه آن چیزی که قبلا به تجربه در نیامده).

 

این عدم زیستن تجارب عمیق ‏و فروپاشنده هیجانی، منجر به نوعی مرگ روانی می شود. هیجاناتی که زیسته نشده اند، جایی درون ما زنده به گور شده اند و ما ‏از ترس فروپاشی بواسطه ی تجربه ی آنها، دفاع های سفت و سختی را سازمان میدهیم، که روی آنها را پوشانده و آنها را خفه ‏کنند.

دفاع هایی مثل  فوبیا و  ترس های مختلف،  وسواس های شدید،  ترس از مرگ یا  میل به مرگ،  احساس پوچی و … برای این ‏سازمان می یابند، که ما را از تجربه ی هیجانات عمیق تر و ترساننده تر محافظت کنند. گویی تحمل درد و رنج این ترسها و ‏بیماری ها، بارها آسانتر از تحمل درد هیجانات به خاک سپرده شده است.

هیجاناتی که از زیر خروارها خاک نیز افسار زندگی ما ‏را به دست گرفته اند. هرچه فشار این هیجانات بیشتر می شود، ایگوی ما دفاع های سفت و سخت تری را برای حفاظت از خود سازمان می دهد و در ‏نتیجه نیرو و انرژی بیشتری برای سرکوب آنها صرف می کند. در نتیجه انرژی ای که میتوانست صرف زندگی و سازندگی شود، ‏صرف اجتناب از مرگ و فروپاشی می گردد.‏


راهکار حل این موضوع، به تجربه آوردن مجدد تجربیات و هیجانات نزیسته ای است که زمانی برای روان ما فروپاشنده بوده اند. ‏این کار فقط با همراهی فردی که نقش ایگو کمکی و قوی را برای ما ایفا می کند و از ما در برابر مواجهه با این هیجانات مراقبت ‏می کند امکان پذیر خواهد بود. به این صورت که اشتباهات، شکست ها و ناکامی های قابل تحمل تحلیلگر، عاملی می شوند ‏برای تجربه مجدد ناکامی و شکستی که فرد قبلاً به علت ایگوی ضعیف فرد به شکل فروپاشنده تجربه شده و در نتیجه زیسته ‏نشده است. با این تفاوت که اکنون در حضور تحلیلگری مراقب تجربه می شوند که میتواند در نقش ایگوی کمکی ظاهر شود.‏

 

 

 

مقاله:  دونالد وینیکات در سال ۱۹۷۴

ترجمه : حوریه رضایی

درودها

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی