امروز

جمعه, ۱ آذر , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۰:۲۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

 

ویژگی های اختلال شخصیت نمایشی

 

ویژگی اصلی اختلال شخصیت نمایشی، که در گذشته، شخصیت هیستریایی نامیده می شد، رفتار بیش از حد نمایشی و توجه طلبانه است. اشخاص دچار این اختلال معمولاٌ از ظاهر جسمی شان، مانند پوشش، آرایش، یا رنگ موی غیرعادی، برای جلب توجه دیگران به خودشان استفاده می کنند. با وجود نشان دادن هیجان های نامعقول و شدید، تصور بر این است که از لحاظ هیجانی، سطحی و کم مایه اند.

 

برای مثال شخصی با این اختلال ممکن است با آب و تاب در باره یک شخص حرف بزند و او را بهترین دوست خود بنامد، اما فقط تا روز بعد که در یادآوری گفتگویش با او دچار مشکل می شود. آنها خودمحورند، بیش از اندازه نگران جذابیت جسمی شان هستند و هنگامی که در مرکز توجه نباشند ناراحت می شوند.

 

ممکن است به حدی نامناسب، از لحاظ جنسی تحریک کننده و اغواگر باشند و به آسانی تحت تاثیر دیگران قرار می گیرند. طرز گفتار آنها اغلب مبتنی بر کلی گویی و فاقد جزئیات است. برای مثال ممکن است عقیده ای محکم را بیان کنند اما در دفاع از آن به کلی ناتوان باشند.

 

همایندی اختلال شخصیت نمایشی با افسردگی، اختلال شخصیت مرزی و مشکلات پزشکی بالا است.

 

 

علت شناسی اختلال شخصیت نمایشی

 

نظریه روان تحلیلی مطرح می کند که اغواگری والدین، به ویژه رفتار اغواگرانه پدر با دخترش، به شکل گیری نمایش هیجانی و اغواگری که مشخصه این اختلال است، کمک می کند. این نظریه مطرح می کند که اشخاص دچار این اختلال در محیط خانوادگی بزرگ می شوند که در آن والدین در باره امور جنسی به منزله چیزی زشت و پلید حرف می زنند، اما طوری رفتار می کنند که گویا هیجان انگیز و خوشایند است.
این شیوه تربیتی ممکن است اشتغال ذهنی با امورجنسی را که با ترس از رفتارجنسی عملی همراه است را تبیین کند. نمایش های مبالغه آمیز هیجانی، نشانه این تعارضات اساسی قلمداد می شود، در حالی که نیاز اشخاص دچار این اختلال به اینکه در کانون توجه باشند به منطله شیوه ای برای دفاع در برابر عزت نفس پایین شان تلقی می شود.

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی