امروز

جمعه, ۲۷ دی , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۶:۵۸ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

 

اختلال شخصیت مرزی

 

اختلال شخصیت مرزی به چند دلیل مورد توجه روانشناسان است و در کانون توجه است. از جمله این دلایل آن است که افراد دچار اختلال شخصیت مرزی در محیط های بالینی بسیار شایع مشاهده و تشخیص داده می شود.  درمان آن ها بسیار دشوار است و با گرایش به خودکشی رابطه دارد.

 

توصیف بالینی اختلال شخصیت مرزی

 

تکانشی بودن و بی ثباتی در روابط و خٌلق، ویژگی های اصلی اختلال شخصیت مرزی BPD هستند. دیدگاه روابط موضوعی بر این موضوع تمرکز دارد که کودکان به چه شیوه ای تصورات خود را از اشخاصی که برایشان اهمیت دارند، مانند پدر و مادرشان، درونی یا درون فکنی می کنند.

 

برای مثال، نگرش ها و احساسات فرد نسبت به دیگران ممکن است در مدتی کوتاه به طور چشمگیری تغییر کند. هیجانات شان شدید و زودگذر و دمدمی است. ممکن است به طور ناگهانی، از آرمانی سازی پرشور و حرارت به خشم اهانت بار و توهین آمیز تغییر کند. خشم شدید آنها معمولاً به روابط صدمه می زند.

رفتار پیش بینی ناپذیر، تکانشی و خودآسیب رسان آنها شامل خرج کردن بی مهابا، فعالیت جنسی بی قید و بند، سوء مصرف مواد، و خوش گذرانی با غذاخوردن بیش از اندازه باشد.

این افراد حس خویشتن منسجمی از خود ندارند، آنها گاهی دچار تغییرات اساسی در جنبه هایی از هویت، مانند ارزش، علایق و انتخاب های شغلی شان می شوند. این افراد نمی توانند تنهایی را تحمل کنند. از ترک شدن می ترسند. همچنین احساسات مزمن افسردگی و پوچی را تجربه می کنند.  در زمان فشار روانی دچار روان پریشی گذرا و علائم گسستی می گردند.

 

معمولا اختلال شخصیت مرزی در نوجوانی و اوایل بزرگسالی شروع می شود. شایع ترین اختلال شخصیت در محیط های بالینی هیتند.   رفتار خودکشی گرایانه نگرانی ویژه ای در BPD به شمار می رود. به ویژه احتمال خودزنی در این افراد بسیار بالاست. مثلا ممکن است پاهایشان را تیغ ببرند یا بازوهایشان را با سیگار بسوزانند. رفتارهای خودزنی زیان بخش هستند اما موجب مرگ نمی گردد. پژوهش ها نشان داده است که این دو سوم این افراد در نقطه ای از زندگی شان دست به خودزنی خواهند زد.

 

معمولا این افراد  همبودی با اختلال اضطرابی یا یکی از اختلالات خلق دارند. همچنین در خطر اختلال های مربوط به خوردن هستند. همچنین اختلالات شخصیت همایند در دسته عجیب و غریب/ نامتعارف هستند. این گروه از اختلالات شخصیت شامل : اختلال های شخصیت پارانوئید، اسکیزوئید و اسکیزوتایپال است.

 

موضوع اصلی این است که کودکان چگونه با کسانی که نسبت به آنها دلبستگی های عاطفی عمیق دارند، همانند سازی می کنند.این تصاویر درونی شده یا بازنمایی های موضوع قسمتی از «من» شخص می شود و بر نحوه واکنش شخص به دنیا تاثیر می گذارد. اما ارزش های درون فکنی شده ممکن است با آرزوها و آرمان های شخص در بزرگسالی تعارض پیدا کنند.

 

کرنبرگ معتقد است تجارب نامطلوب کودکی- برای مثال، داشتن پدر و مادری که به گونه ای بی ثبات عشق و توجه ارائه می کنند، احتمالاً پیشرفت ها و موفقیت ها را تحسین می کنند اما از ارائه حمایت عاطفی و محبت و صمیمیت ناتوانند – باعث می شود که کودکان بازنمایی های موضوعی مختلی را درونی کنند که در یکپارچه کردم جنبه های مهرآمیز و نامهرآمیز کسانی که به آنها نزدیک اند، واقع نمی شوند.  در نتیجه این روابط موضوعی مختل، «من» ناایمن پدید می آید که ویژگی اصلی BPD است.

 

 

اگر چه اشخاص دچار BPD، « من» ضعیف و شکننده دارند و به اطمینان بخشی مداوم نیاز دارند، توانایی آزمون واقعیت را حفظ می کنند. اما با وجودی کهبا واقعیت در تماس هستند، اغلب درگیر مکانیسمی دفاعی به نام دونیم سازی splittingمی شوند، یعنی تقسیم کردن چیزهابه دو مقوله کاملاً خوب یا کاملاً بدو ناتوانی از تلفیق جنبه های مثبت و منفی شخصی دیگر یا خود در یک کل یکپارچه.

 

این گرایش باعث دشواری بیش از اندازه در تنظیم و تعدیل هیجان ها می شود زیرا اشخاص دچار BPD ، دنیا و خودشان را به گونه ای سیاه و سفید می بینند. ممکن است درمانگرشان را یک هفته انسانی کامل و بی نقص تصور کنند که می تواند آنها را از درد و آشفتگی برهاند، اما هفته بعد اگر درمانگر به دلیلی در دسترس نباشد، ممکن است بشدت عصبانی شوند.

 

درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی