امروز

دوشنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۳:۵۱ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

  • استفن میچل: ساختار شخصیت 

 

مفاهیم ارتباطی در روان کاوی (۱۹۸۸) با بسط چارچوبی جامع، برخی حیطه های عمده روان کاوی همچون جنسیت، نوزادمنشی و نارسیسیزم را در چشم انداز ارتباطی مورد بررسی قرار داد. او بر جنبه های تعاملی رابطه روان کاوانه تاکید می کند و معتقد است روان کاوی فرایندی است مستلزم بیم ها و امیدهای طرفین شرکت کننده در درمان. ماتریس ارتباطی اصلی سازمان بخش برای تاوئل داده های بالینی است. ماتریس ارتباطی، خود، موضوع و الگوهای تبادلی را در بر می گیرد ( میچل، ۱۹۸۸).

تحلیل گر ارتباطی مفهوم سائق را با دیدگاهی جایگزین می کند که در آن تمام فعالیت های انسانی در ماتریس ارتباطی درهم تنیده اند(گرینبرگ و میچل، ۱۹۸۳). نظریاتی از این نوع، ماهیت ذاتاً اجتماعی انسان را جایگزین مفاهیم بیولوژی در مدل کلاسیک می کنند. تحلیل گران ارتباطی واحدهای ذهن را به عنوان شکل بندی های ارتباطی در نظر گرفته و واحد بررسی در روان تحلیلی را از ساختار روان شناختی بیمار به حیطه تعاملی تغییر می دهند.

از این دیدگاه، هر تحلیلی از ذهن که الگو های تعاملی را در نظر نگیرد، باقیمانده منسوخ مفهوم روان شناسی یک نفره از دهن تلقی می گردد. تحلیل گران ارتباطی ذهن را ساختار «خود» پایدار که از تعاملات گذشته شکل گرفته، در نظر نمی گیرند. در استناد به چنین نظریاتی میچل بیان می کند که آنها می خواهند تاکید بر ابعاد «خود» شکل می گیرد، اغلب برای آن هستی مداومی در نظر گرفته می شود که کم و بیش مستقل از تعامل با دیگران عمل می کند.

در این دیدگاه، مفاهیمی از قبیل سازمان بخشی خود، کارکردهای ایگو، تنظیم تعادل حیاتی عواطف، نیازهای رشدی و خود هسته ای یا واقعی باقیمانده های نظریه روان شناسی یک نفره منسوخ در مورد ذهن است. میچل مفهوم « خودهای» چندگانه، همپوش و سیال در جریان تعامل پیوسته را جایگزین مفهوم «خود» پایدار می کند (میچل، ۱۹۸۸).

میچل مفهوم نوزادمنشی را مورد بازاندیشی قرار داد. تجارب مشکل آفرین اولیه در دوران خردسالی، در رفتار فرد بزرگسال تاثیرگذار است. این تجارب و نیازهای اولیه تا دوران بزرگسالی تداوم می یابند و در قالب تعابیری همچون نوزادمنشانه، پیش ادیپی توصیف می شوند. نظریه پردازان این مکتب معتقدند که دیدگاه ارتباطی باعث تغییر در تکنیک درمان می شود. مشکلات بعدی در زندگی فرد مستقیماً پیامد علی مشکلات و محرومیت های اولیه نیستند، بلکه ترکیبی پیچیده از تاثیر تجارب اولیه و واکنش های فرد به تعارضات و استرس های بعدی در زندگی هستند (میچل، ۱۹۸۸).

 

 

مدل ارتباطی میچل مقولاتی متفاوت را برای سازمان دهی تجارب انسانی عرضه می کند. برقراری روابط مستحکم با سایرین، خواه واقعی یا خیالی، از دید این مدل جنبه بنیادین دارد. فراوانی استعارات موجود در انواع مختلف الگوهای ارتباطی، همچون درآمیختگی، تمایزیابی، تسلط و کنترل (میچل، ۱۹۸۸). در نظریه سائق پیوند میان جنسیت و موضوع های آن از هم گسسته است. مدل ارتباطی پیوندهای میان جنسیت و موضوع های آن را مورد تاکید قرار می دهد.

 

در مدل سائق محور، جنسیت فرد در کانون شخصیت جای دارد. براین اساس، تمایلات و آرزوهای روانی- جنسی رفتار را برمی انگیزد و احساس «خود» یا هویت را نزد فرد شکل می دهند. در این مدل، جایگاه تثبیت لیبیدو، تیپ های منش، را تعیین می کند. برمبنای مدل ارتباطی حفظ هویت و احساس پیوستگی دلمشغولی عمده آدمی است و تجارب جنسی زمانی معنا و اهمیت می یابد که در این راستا باشد. از دید مدل ارتباطی نوروز نتیجه طبیعت ذاتی و حیوانی آدمی نیست، بلکه بیش تر پیامد دوپاره سازی، اضطراب و فقدان انسجام در جریان جستجو و حفظ ارتباط با دیگران است (میچل، ۱۹۸۸).

 

نزد میچل، دیدگاه تعاملی در خصوص پیوستگی رشد نمایانگر مشابهت در مشکلات و مسائلی است که آدمی در سراسر چرخه زندگی خود با آن ها دست به گریبان است. ارتباط «خود» با دیگران مستلزم دیالکتیکی پایدار میان دلبستگی و تعریف «خود» میان پیوند و تمایزیابی است. محیط بین شخصی در فرایند تکوین «خود» نقش حیاتی ایفا می کند. نخستین تجارب، با اهمیت و معنا دارند زیرا نخستین بازنمایی های الگوهای تعاملات خانوادگی اند که مکرراً به طرق مختلف در مراحل مختلف رشد تکرار خواهند شد (سنت کلر، ۲۰۰۸).

 

عارفه منجم / درودها

 


منابع استفاده شده در متن:

  • درآمدی بر روابط موضوعی و روان شناسی خود – مایکل سنت کلر، علیرضا طهماسب (مترجم) – نشر نشر نی
  • کتاب تحقق بخشی خود: درمان روان تحلیلی مبتنی بر رویکرد روابط ابژه اثر فرانک ل. سامرز، سمانه غفوری، محمود دهقانی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی