امروز

چهارشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۹:۵۹ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

  • دونالد وینی کات: رشد و تحول و آسیب شناسی و درمان

 

رشد ایگو

برخلاف فروید که تصور می کرد ایگو از دل اید پدید می آید وینی کات معتقد بود پیش از ایگو، اید وجود ندارد. ایگو بسیار پیش تر از آن که مفهوم، «خود» مطرح شود، قابل مطالعه است و «خود» پس از ایگو پدید آمد. وینی کات در پاسخ به این سوال که آیا ایگو از آغاز وجود دارد یا نه؟ می گوید، آغاز زمانی است که ایگو آغاز می شود.

  • بیماری روانی

او در آخرین نوشته هایش، بیماری روانی را تحت سه مقوله سایکو – نورز، بیماری بینابین (ضد اجتماعی یا بزهکار) و سایکوز تقسیم کرده است.

سایکو – نورز

سایکو – نورز اصطلاحی است برای توصیف بیماری افرادی که به مرحله «عقده ی ادیپ» رسیده اند. در این سطح از رشد و توان هیجانی، افراد دارای شخصیتی کامل و ظرفیت تجربه روابط میان سه فرد تام، در مقابل روابط صرفاً دو نفره، هستند. وینی کات بر این باور بود که این افراد نسبتاً بهنجارند و امکانات محیط برای آن ها به حد کافی رضایت بخش و شخصیت شان آن قدر سازمان یافته است که قدرت دفاع از خود در برابر اضطراب و تعارض را داشته باشند. وینی کات این حوزه از آشفتگی ها و اختلالات را قلمرو تحلیل ناب فروید، و در مقابل, حیطه خاص و تخصصی خودش را مقوله سایکوز می دانست.

بیماری بینابین

بیماری بینابین یا آشفتگی روانی محصول محیطی است که خدمات و امکاناتش در ابتدا خوب است اما سپس کاستی می گیرد. چنین محیطی در مجاز داشتن کودک به بسط سازمان ایگو خوب عمل می کند اما پیش از آن که فرد بتواند محیطی درونی برای خود تثبیت کند و به تعبیری مستقل شود، این پیشروی متوقف می شود. این نوع محرومیت افرادی جامعه ستیز، بزهکا، یا ضد اجتماعی به وجود می آورد. در نگرش این افراد، جامعه (محیط) چیزی به آن ها بدهکار است.

سایکوز

وینی کات بر این باور بود که سایکوز محصول نوعی ناکامی یا محرومیت محیطی اولیه است. این نقصان امکانات محیطی، فرایندهای رسش را تا بدان حد مختل می سازد که کودک نمی تواند فرایندهای حیاتی رسش، یعنی انسجام ، تشخص و ارتباط یابی موضوعی را به انجام برساند.

 

  • درمان

درمان نوعی فرایند واپسروی کنترل شده است. بدین معنا که شرایط درمان، تمهیدات حرفه ای و شکیبایی و قابل اعتماد بودن درمانگر، همگی نوعی واپسروی را در بیمار برمی انگیزند. واپسروی، بازگشتی سازمان یافته به وابستگی اولیه و مرحله نقصان محیطی است. این امر نه یک بازگشت به نقطه ای عقب تر در حیات غریزی فرد، که بیش تر گرایشی به سوی تثبیت مجدد وابستگی است.

 

  • بازی خط خطی

وینی کات نوعی فن طراحی ابداع کرد که در فعالیت تشخیصی و درمانی اش با کودکان ازآن بهره می جست و نام آن را بازی خط خطی گذاشته بود (۱۹۷۱). وینی کات این بازی را هم چون روشی سرگرم کننده برای برقراری تماس و ارتباط با کودکان به کار می گرفت.

این بازی بر برداشت وینی کات از رشد و نقش محیط مبتنی بود. طی بازی وینی کات و کودک مورد نظر با مداد و کاغذ کنار هم می نشستند. وینی کات چشمان خود را می بست و چندین خط یا خط خطی هایی روی کاغذ می کشید و کودک باید این خط ها را به طرحی – خرگوش، خانه یا هرچیز دیگر – تبدیل می کرد. سپس کودک خط خطی می کرد و وینی کات طرحی از آن درمی آورد . وینی کات نشان داد کودک به تدریج و از طریق طراحی ها، شخصیت و دغدغه هایش را آشکار می سازد.

 

Donald winnicott

  • ارزیابی و نقد آرای وینی کات

وینی کات در آغاز کار خود به نحو چشمگیری از نظریات فروید و کلاین متأثر بود ، اما در تألیفات آخرش با لحنی خاص خود سخن گفت و بهره های ارزشمند و اصیلی به حوزه مطالعه اشخاص رساند. گرچه اندیشه های او نظامی فکری تشکیل نمی دهند اما بینش هایی بدیع در خصوص رشد کودکان فراهم می آورند. وینی کات در این باب که تعامل میان مادر و کودک ، چگونه رشد کودک را تقویت می کند یا باز می دارد، دیدگاهی منحصر به فرد عرضه کرده است.

همیشه به سادگی نمی توان بین نظرات وینی کات و افکار دیگر نظریه پردازان پیوند برقرار ساخت زیرا او از نظرات دیگران فراتر می رفت و آن ها را دگرگون می ساخت و نیز گاهی نوعی سهل انگاری درخصوص نظریات نشان می داد که ممکن است خوانندگان او را سردرگم سازد – یا سر شوق آورد.

مثلاً او یکی از نکات اساسی نظریه کلاین را صرفاً با گفتن این که «چه اهمیتی دارد ؟» کنار می نهد . به نظر هری گانتریپ، وینی کات از برخی اصطلاحات فرویدی استفاده کرده است که «واقعاً هیچ اعتقادی به آن ها نداشته است، به ویژه اصطلاح اید که از چشم انداز او بی معنا بود … او به صرف عادت چنین می کرد».

وینی کات هم چنین برخی مفاهیم فرویدی و کلاسیک را به شکلی تحریف کرد تا بتواند آن ها را در طبقه بندی خود از بیماری های روانی جای دهد. برای نمونه او گفته است که مفهوم فرویدی و کلاسیک نورز، لزوما ً بیماری نیست.

 

منبع :

کتاب «درآمدی بر روابط موضوعی و روان‌شناسی خود» نوشته مایکل سنت کلر ( -۱۹۴۰) /ترجمه علیرضا طهماسب

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی