امروز

پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۲۱ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

رونالد فیربرن : مدل «ناب» روابط موضوعی

از بین تمام کسانی که در خصوص روابط موضوعی نوشته اند، «رونالد فیربرن Ronald Fairbairn» ناب ترین مدل روابط موضوعی را پدیده آورده است، زیرا مدل او فارغ از تاکیدهای زیست شناختی و مدلی صرفاً روان شناختی است.

این مدل با مدل فرویدی سائق و شخصیت تفاوت زیادی دارد. ملانی کلاین با آن که در خصوص موضوع های درونی نظریات بدیعی مطرح ساخت، هم چنان مانند فروید بر زیست شناسی و سائق های غریزی تاکید می کرد. رونالد فیربرن چنین تاکیدی را قاطعانه رد کرد. او می خواست مدلی حقیقتاً روان شناختی برای شخصیت بپروراند و مدعی بود در بازنگری و تکمیل کاری می کوشد که فروید آغاز کرده است.

 

  • مفاهیم اصلی رونالد فیربرن  

انگیزش و اهمیت موضوع ها

به گفته رونالد فیربرن انسان ها برای رابطه برقرار کردن با افراد دیگر سائقی بنیادی دارند. لیبیدو موضوع گرا و به شدت جهت دار است و موضوعش همیشه اشخاص هستند. او در توضیح این مطلب بیماری را مثال می زند که در اعتراض به درمانگر فریاد می زند: «تو دائم درباره نیاز من به ارضای فلان و بهمان میل حرف می زنی؛ در حالی که آن‌چه من واقعاً می خواهم، یک پدر است». بر این اساس، رونالد فیربرن انگیزش را در قالب تلاش برای ایجاد رابطه با یک موضوع، و نه صرفاً کوشش برای ارضا شدن، می فهمد.

ساختار

فیربرن در ابتدای بحث خود در باب ساختارهای درونی ایگو ، از تجربه کودکی سخن می گوید که باید با وضعیتی دشوار در زندگی مواجه شود‌ . فرض می کنیم کودک یاد شده والدی ناکام ساز یا بدرفتار دارد. تنها راهی که کودک برای تغییر یا اصلاح این مشکل آزاردهنده محیطی دارد، این است که خودش را تغییر دهد. کودک می کوشد موضوع مشکل ساز جهانش را با دوپاره سازی آن به وجوه خوب و بد، و سپس جذب یا درونی سازی وجه بد آن مهار کند. پیامد نهایی این کار، خوب شدن محیط یا موضوع مورد بحث و بدشدن کودک است.

کودکانی که مورد بدرفتاری جسمی و سوءاستفاده قرار می گیرند، والدین عامل این بدرفتاری ها را خوب، و خود را بد و مستحق تنبیه می بینند. نزد فیربرن، انرژی سائق ماهیت و مکانی متفاوت با ماهیت و موقعیت آن در تعبیر فرویدی سائق یافت. فیربرن لیبیدو را در ایگو جای داد و به این شکل ایگویی خلق کرد که برخلاف فرض مدل فروید ، انرژی اش را خودش تامین می کند.

  • وضعیت درون روانی

آن‌چه مورد توجه رونالد فیربرن قرار داشت، روابط ایگو ، و نه جدال آن با تکانه ها بود. از نظر او ایگو در پی برقراری روابط با افراد واقعی و بیرونی است. اگر این روابط رضایت بخش باشند ، کلیت ایگو حفظ می شود. اما روابط فاقد ارضاکنتدگی، پیامدی مهم دارند و آن شکل گیری موضوع هایی درونی است که برای جبران موضوع های بد بیرونی، در داخل شخصیت شکل می گیرند . تشکیل این موضوع های درونی فعال، به فروپاشی وحدت ایگو منجر می شود.

 

  • ساختار شخصیت

فیربرن چنان می نوشت که گویی صرفاً می خواهد مفهوم فرویدی ایگو را تعدیل کند، اما در عمل مفهوم ایگو را عمیقاً تغییر داد. در نظر او ، ایگو همان خود روانی بدوی است، یعنی ایگویی که واحد و یکپارچه است و خود انرژی لیبیدویی دارد . ساختار ایگو به سه جنبه مجزا تفکیک می شود که هریک با جنبه متفاوتی از موضوع مرتبط می شوند. ایگوی مرکزی یا «من» به برقراری ارتباط با محیط می پردازد و جمعی میان عناصر هشیار و ناهشیار فراهم می آورد. ایگوی مرکزی با قاطعیت ایگوهای جانبی را از خودش منقطع می کند و به دلایلی دفاعی آن ها را سرکوب می سازد.

دو ایگوی جانبی عبارت اند از ایگوی لیبیدویی و خرابکار درونی. ایگوی لیبیدویی بخشی از«خود» است که هم احساس می کند مورد هجوم و آسیب قرار گرفته است و هم احساس نیاز دارد. کارکرد خرابکار درونی (ایگوی ضد لیبیدویی یا مهاجم)، به ویژه در برخورد با بخش نیازمند «خود» (یعنی ایگوی لیبیدویی)، مشابه کارکرد سوپر ایگو، پرخاشگرانه و مهاجم است. هر وجه این ایگوهای جانبی، با وجهی درونی شده از موضوع مرتبط است.

بر این اساس، موضوع درونی جذاب به تشدید نیازمندی، یعنی تقویت ایگوی لیبیدویی می انجامد. موضوع طردکننده نیز با خرابکار درونی مرتبط است.‌ خرابکار درونی به همسان سازی با موضوع طردکننده می پردازد و با حالتی تنبیه گر به ایگوی لیبیدویی حمله می کند.

 

در ادامه مطالعه نمایید

نظریه رونالد فیربرن و مدل ناب روابط موضوعی

 

منبع:

درآمدی بر روابط موضوعی و روان‌شناسی خود
نویسنده : مایکل سنت‌کلر
مترجم : حامد علی‌‌آقایی ، علیرضا طهماسب

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی