امروز

سه شنبه, ۶ فروردین , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۱:۲۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

  • خوانش روانکاوی: قبل از خواندن مطالب روانکاوی به چه نکاتی باید توجه داشت
  • تعریف مفاهیم به همراه تاریخچه شکل گیری نظری

 

روانکاوی را اغلب یک سیستم فکری یکپارچه و با ثبات در نظر می گیرند که کاملاَ اشتباه و دور از واقعیت است. همه ی مفاهیم روانکاوی به خوبی تعریف نشده اند. از  طرفی همزمان با رشد روانکاوی در معانی آنها تغییراتی رخ داده است. همچنین در بعضی موارد یک عبارت با معانی مختلفی به کار برده شده است مثلا عباراتی چون ایگو (هارتمن، 1959) همانند سازی و درونی سازی (سندلر، 1960) را می توان نام برد.

در روانکاوی معنای مفاهیم فقط از طریق بافتی که در آن استفاده می شوند قابل فهم است. مکاتب مختلف تفکر روانکاوی، واژگان تخصصی اصلی را به ارث برده و برای استفاده ی خود آن ها را اصلاح کردند به نقل از سندلر (1969).  مثلا معانی ایگو، خویشتن و لیبیدو در روانشناسی یونگ متفاوت از ادبیات فرویدی است. بعضی از مفاهیم روانکاوی را می توان تکنیکی یا بالینی در نظر گرفت. مفهوم «مقاومت» یکی از مفاهیم بالینی است که به پدیده های بالینی اطلاق می گردد اما تظاهر عینی کارکرد مکانیزم های دفاعی است.

 

 

خوانش روانکاوی

مفاهیم بالینی روانکاوی می توانند به خارج از اتاق مشاوره ی روانکاوی گسترش یابد. مفهوم مقاومی در ابتدا در روانکاوی به عنوان «مقاومت در برابر تداعی آزاد» تعریف می شد و می دانیم در دارودرمانی به شکل شکست بیمار در درافت داروی مفید نیز دیده می شود و تمام روانپزشکان و مددکاران اجتماعی با پدیده مقاومت اشنا هستند ولی به شکلی متفاوت از تداعی ازاد.

خوانش روانکاوی  و تاریخچه تحول نظری آن: 

 

در نتیجه مفهوم بالینی در موقعیت های مختلفی بکار می رود کار بسیار دشواری است که تعریف دقیقی داشته باشیم علیرغم تلاش در ارائه ی مفاهیم روانکاوی در فرهنگ نامه ها و واژه نامه های متعدد ( آیدلبرگ، 1968؛ هینشلوود، 1989؛ لاپانش و پونتالیس، مور و فاین، 1996؛ ری کرافت، 1968). مزایا و معایب فرهنگ نامه ها نشان می دهد که رویکرد تاریخچه ای برای فهم مفاهیم روانکاوی ضروری است.
روانکاوی تا حد بسیار زیادی در کارهای فروید رشد کرد، اما طی دوره ی تحول آن، خود فروید بسیاری اوقات اقدام به اصلاح فرمول بندی هایش کرد و در مفاهیم تجدید نظر کرد و روش های تکنیکی جدیدی افزود. همین مورد در باره روانکاوی پس از فروید نیز صادق است و لازم است وقتی فرد از جنبه های مختلف روانکاوی صحبت می نماید تاریخ آن را مشخص نماید. راپاپورت (1959) کار را راحت نمود با ارائه تقسیم بندی تاریخچه ی روانکاوی به مراحل مختلف.

 

عارفه منجم / درودها

 

منبع مورد استفاده از متن: کتاب بیمار و روانکاو : سندلر، دیر، هولدر

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

یادداشت ها با نام نویسنده

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی