امروز

دوشنبه, ۲۵ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۹:۳۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

  • مکانیزم های دفاعی

 

دفاع ها عملیات روانی هستند که غالبا از پیدایش عقاید، ارزش ها، هیجان های متعارض جلوگیری کرده و آنها را از رسیدن به عرصه ی آگاهی باز می دارد. گاهی یک دفاع خاص، مثل همانند سازی، در خدمت رشد ساختار روانی قرار می گیرد. وقتی دامنه ی نیرومندی قواهای ایگو ضعیف باشد ممکن است با بالا رفتن شدت عواطف عادی، علائم عاطفی و عواطف دردناکی آشکار شوند.

دفاع ها ممکن است آگاهانه یا ناخودآگاه، سازگار یا بسیار ناسازگار به کار گرفته شوند. آنها معمولاَ در شرایط اضطراری و شاید هم به شکل مزمن استفاده شوند. به جهت این که دفاع ها به همه جا سرک می کشند، لذا می توان علت بسیاری از اختلالات روانی را در کنار محموعه کثیری از دفاع ها تبیین و تفسیر نمود. به این نکته باید توجه نمود که دفاع ها می توانند جزئی از عوامل حل کننده ی تعارض های درون روانی باشند؛ خود نیز به تنهایی می توانند ساخت مصالحه جویانه داشته باشند.

 

 

devaluation defense mechanism

 

  • بی ارزش سازی (Devaluation)

 

شما فکر می کنید که فرد مقابل قابل تحقیر است، اما در اصل چنین نیست. تصور شما بر این است که هر قدر او را تحقیر کنید، عزت نفس شما ارتقا، خواهد یافت.

هر چند بی ارزش سازی می تواند بسیار زیرکانه انجام پذیرد اما این حالت با گذشت چند جلسه از درمان خود را نشان می دهد. معمولاَ این قبیل بیماران به رغم پیشرفت های قابل ملاحظه ای که در درمان رخ می دهد شکایت دارند که جلسات درمانی کمکی به آنها نکرده است (شکایت مبتنی بر واقعیت نیست).

وقتی بیماری شکایت می کند که «دیگر درمان کمکی به حال او نمی کند»، ضروری است تشخیص دهید که ادامه درمان ضرورت دارد یا خیر. قبل از هر چیزی سعی کنید مکانیسم بی ارزش سازی را به عنوان دفاعی که بیمار ممکن است به خاطر اضطراب از دست دادن درمانگر به عنوان حامی و پشتیبان همیشگی، به کار گیرد تفسیر کنید.

اگر چنانچه با این تفسیر راه به جایی نبردید، احتمالا آن شخص حداکثر منفعت درمانی را در خلال کار با شما به دست آورده است و اگر قصد داشته باشد سود بیشتری از درمان حاصل کند، در آن صورت بهتر است به درمانگر دیگری ارجاع داده شود.

اگر دفاع های بی ارزش سازی، دونیم سازی (Splitting) که در این مرحله شما کاملا بد به نظر بیمار هستید و سرزنش فرافکنانه یعنی همه ی تقصیرات به گردن شماست، دست به دست هم می دهند و بدتر از همه توانمندی های انتزاعی نیز با نقص همراه باشند، بیمار را به سمتی هدایت می کند که با به راه انداختن دعوایی واقعی، نابجا علیه شما براه می اندازد.

 

عارفه منجم/ درودها

 

  • منبع: 101 مکانیسم دفاع روانی، جروم اس، بلکمن
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی