امروز

چهارشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۰:۲۰ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

  • مکانیزم های دفاعی

دفاع ها عملیات روانی هستند که غالبا از پیدایش عقاید، ارزش ها، هیجان های متعارض جلوگیری کرده و آنها را از رسیدن به عرصه ی آگاهی باز می دارد. گاهی یک دفاع خاص، مثل همانند سازی، در خدمت رشد ساختار روانی قرار می گیرد. وقتی دامنه ی نیرومندی قواهای ایگو ضعیف باشد ممکن است با بالا رفتن شدت عواطف عادی، علائم عاطفی و عواطف دردناکی آشکار شوند.

دفاع ها ممکن است آگاهانه یا ناخودآگاه، سازگار یا بسیار ناسازگار به کار گرفته شوند. آنها معمولاَ در شرایط اضطراری و شاید هم به شکل مزمن استفاده شوند. به جهت این که دفاع ها به همه جا سرک می کشند، لذا می توان علت بسیاری از اختلالات روانی را در کنار محموعه کثیری از دفاع ها تبیین و تفسیر نمود. به این نکته باید توجه نمود که دفاع ها می توانند جزئی از عوامل حل کننده ی تعارض های درون روانی باشند؛ خود نیز به تنهایی می توانند ساخت مصالحه جویانه داشته باشند.

 

 

آرمانی سازی idealization defense mechanism

 

  • آرمانی سازی (idealization) : کرنبرگ، 1975؛ کوهات، 1971)

 

شما از فردید بخصوصی این تصویر را دارید که مهمتر از هر شخص دیگری است، اما چنین چیزی حقیقت ندارد. افراد به دلایل مختلف ممکن است یک شخص را آرمانی سازی کنند:

  • فرافکنی خودشیفتگی (فروید، 1914) برای فرونشاندن احساس شرم از بی کفایتی خود.
  • پیوند تصاویر «بزرگ پنداری خود» یا « تصورات آرمانی از والدین» (کوهات، 1971). این قبیل افراد با بزرگ نشان دادن خود، دیگران را به اشتباه انداخته و گزافه گویی های تحریف شده ای از ارزش های دیگری دارند.
  • عشق ورزی، به منظور تجربه نکردن ناملایمات زندگی
  • انتقال (فروید، 1914): آنها شخص دیگری را درحدی می بینند که دارای خصوصیات یک والد بودن و در مقام کودک آن را آرمانی می سازند، تا از این طریق ناملایمات اخیری که با والدین خود داشتند به بوته ی فراموشی بسپارند.

 

عارفه منجم / درودها

 

منبع: ۱۰۱ مکانیسم دفاع روانی، جروم اس، بلکمن

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی