امروز

چهارشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۲:۳۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

  • دون ژوان یا اختلال شخصیت نارسیستیک؟

اگر بخواهیم تیپ شخصیت دون ژوان را از منظر روانشناسی دون ژوان فردی است که قادر به برقراری ارتباط عاطفی عمیق و عشق ورزیدن به همسر (شریک جنسی) خود نیست. یکی از مهمترین اختلالات شخصیت که منجر به دون ژوانیسم و هرزه‌گری جنسی در مردان می شود اختلال شخصیت خودشیفته یا نارسیستیک (narcissistic) است. تجربه مشاوره با افراد دون ژوان نشان می‌دهد دون ژوان نه قادر است دوست بدارد و نه دوست داشته شدن را باور می‌کند.دون ژوان فردی است که قادر به برقراری ارتباط عاطفی عمیق و عشق ورزیدن به شریک جنسی خود نیست.
یکی از مهمترین اختلالات شخصیت که منجر به دون ژوانیسم و هرزه گری جنسی در مردان می شود اختلال شخصیت خودشیفته (narcissistic ) است.

چنین مردی نه قادر است دوست بدارد و نه دوست داشته شدن را باور می کند و یک حالت پارانویا و بدبینی نسبت به گرفتن پیغام های دوست داشته شدن از شریک عشقی خود دارد.
در بسیاری از موارد نیاز به دوست داشته شدن را در خود انکار می کند و بیشتر ترجیح میدهد به جای دوست داشته شدن، مورد تحسین واقع شود تا من آزرده اش ترمیم پیدا کند!
احساس می کند اگر کسی دوستش داشته باشد و ابراز علاقه کند، میخواهد از او بهره برداری خاصی کند. در واقع به هیچ زنی اعتماد نمی کند.

در حقيقت اینگونه مردان تنها با سطح بدن زنان ارتباط برقرار می کنند نه با هستیِ درونی آنها. در واقع هدف اینها به دست آوردن است نه رابطه داشتن!

آنها مي خواهند زنها را به دست بیاورند، تصاحب کنند و بعد با رها کردن آنها خشم و میل به انتقام جویی خود را که از رابطه با  مادرِ ناکام کننده سرچشمه گرفته ارضا نمایند!

  • اغلب این گونه مردان به دنبال دو گونه از زنان میروند:

۱) دسته ی اول زنانی هستند که به دلیل شرایطشان بسیار مورد توجه میباشند شرایطی مانند زیبایی، ثروت، شهرت، مقام، و …. که در این حالت مرد  خودشیفته منِ ایده آل (ego ideal) خود را به او  فرافکنی کرده و انگار این خود اوست که دارای چنین محسناتی است.
در واقع زن اینجا ابزاری است برای تغذیه ی هرچه بیشترِ خودشیفتگیِ مرد.

البته در این حالت هم مردان خودشیفته مراقبند که زن از آنها در هیچ یک از این ابعاد برجسته تر نباشد و اگر احساس کنند که بالاتر هست او را تخریب می کنند.
۲) دسته دوم زنانی هستند با هویتی بسیار کمرنگ که تنها میتوانند به صورت یک زائده و دنباله در کنار مرد خودشیفته برای مدتی باشند که او را دائما تحسین کنند و منِ او دائما باد شود.

در نهایت اینگونه مردان بجای عشق در رابطه احساس تملک زیاد دارند. در حقيقت زن در کنار آنها مانند ماشينشان و لوازم زندگیشان است!
یکی از ویژگی های مهمِ رابطه، در مردان خودشیفته این است که این مردان خصلتهای بد خود را به همسر خود فرافکنی می کنند و او را تحقیر و سرزنش می نمایند، یعنی خودشان همه خوب (total good) و همسر، همه بد (total bad) می شود.

توضیح : دُن ژُوان (به گویشِ ایتالیایی: دُن جووانی یا دُن خُوان) اُپرایی در دو پرده با آهنگسازی موتسارت است که اپرانامهٔ آن به‌وسیلهٔ لُرِنزو دا پونته نوشته شده‌است.

عارفه منجم
درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

دیدگاه ها (۱ دیدگاه)

  1. علی گلستانی

    بدنبال مطلبی درخصوص موضوع مطروحه سری به فضای مجازی زدم که متاسفانه با بی اخلاقی گری زشتی روبرو شدم با اولین جستجو عین همین مطالب را حتی لغت به لغت درنوشته ای منسوب به خانمی بنام سارا افشار مشاهده کردم ودر جستجوهای دیگر بازهم عینا همین مطلب را دیدم که هرکسی بخودش نسبت داده بدون انکه نامی از منبع وماخذ بمیان اورده باشد.وحالا هم این مقاله که بصراحت بنام خانم عارفه منجم عنوان گردیده است.بعنوان یک ایرانی از اینهمه بی اخلاقی وسرقت ادبی پیش خود شرمنده هستم. نمیدانم ماراچه شده است که براحتی دسترنج دیگران را مصادره میکنیم و ازاری بوجدانان هم نمیرسد.متاسفانه این انحراف درتمام جوانب زندگی ما نهادینه شده است وچنان ویروس بیماری زایی درجان ماانداخته اند که بعیدمیدانم باچند نسل هم ازبین برود

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی