امروز

پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۸:۳۶ قبل از ظهر

سایز متن   /

  • با مکانیزم های دفاع روانی آشنا شویم

مکانیزم های دفاعی و دفاع ها : اصطلاح «دفاع» به شیوه ای اطلاق می شود که ذهن احساسات را از دسترس هشیاری خارج می کند. روشن است که درمانگران سعی می کنند احساس افراد تحت درمان خود را بشناسند، اما در عمل، برای کمک به افراد در غلبه بر مشکلاتشان معمولاً پی بردن به احساسات آن ها کافی نیست؛ دست یافتن به این که دفاع های ناهشیار به چه دلیل افراد را از آگاه شدن از احساسات ناخوشایندی که دارند محافظت می کنند و این که این کار را چگونه انجام می دهند نیز ضروری است. در واقعیت، اکثر مشکلات هیجانی نتیجه ترکیب دفاع های مشکل آفرین و عواطف اند.

اگر افراد به مکانیزم های دفاعی مرضی و احساسات خود بینش کافی داشته باشند، می توانند معانی و ریشه های رفتارهای غیرمنطقی، علائم، و نگرش های خود را شفاف تر دریابند. این آگاهی معمولاً علائم روان پزشکی رنج آور، مانند افسردگی و هراس ها، را برطرف و افراد را قادر می سازند تا تغییرات سالمی در زندگی خود به وجود آورند.
احتمالاً تعداد نامحدودی دفاع وجود دارد  و نه فقط 101 دفاعی که جروم اس بلکمن در کتاب 101 مکانیزم های دفاعی روانی فهرست آن ها را تهیه کرده است. دو نفر از نظریه پردازان بزرگ، آنا فروید و چارلز برنر تأکید کرده اند که تقریباً هر چیزی می تواند نوعی دفاع باشد. روی برگرداندن، فریاد کشیدن بر سر کسی، گلف بازی کردن، و همچنین انباشتن ثروت ممکن است نوعی دفاع باشد. یا آن که حداقل ممکن است همه این فعالیت ها دفاع هایی را در بر گیرند. به طور کلی، هر فعالیت ذهنی (روانی) یا رفتاری که افراد را از دستخوش هیجانات ناخوشایندشان حفظ کند، دفاعی است.
هیجان ممکن است خوشایند یا ناخوشایند باشد. به طور کلی، آن چه برای افراد مشکلات ناشی از دفاع های ناسازگارانه را ایجاد می کنند هیجان های ناخوشایند است.

 

 

  • مکانیزم ­های دفاعی “مـن”

زمانی شاهد بروز اضطراب در فرد هستیم، که روش های واقع گرایانه سازمان”مـن” میان شرایط محیط، تمایل غریزه یا الزام وجدان نتواند مصالحه برقرار کرده و تنش ­ها را حل وفصل نماید، در این حالت مکانیزم های دفاعی”مـن” فعال می شوند.

مکانیزم های دفاعی ابزارهای مؤثر و کارآمدی هستند که در اختیار”مـن” بوده، امّا تنها در شرایطی از آن ها استفاده می کند که امکان برقراری موازنه تعادل و کاهش تنش میان نهاد، فرامن و محیط وجود نداشته باشد. مبنای کارکرد مکانیزم های دفاعی تخفیف تأثیر تنش با نادیده انگاری و فریب می باشد. لذا غالباً مکانیزم های دفاعی قادر به حل و فصل ریشه ای تعارض ها به طریق منطقی نیستند تنها در جهت محافظت از فرد در برابر عوارض ناشی از تناقض ها و کشمکش های درونی عمل مـی کنند.

به این ترتیب سازمان”مـن” اولاً بطور ناگزیر و نه با تدبیری منطقی از مکانیزم های دفاعی اش استفاده کرده و ثانیاً همواره بکارگیری یک مکانیزم دفاعی به رغم آن که تنشی را تخفیف می دهد، خود موجب شکل گیری عارضه و ناهنجاری جدید، متفاوت و نهفته ای در تعادل روانی فرد خواهد شد.

مکانیزم های دفاعی”مـن”، ابزاری اجتناب ناپذیر برای حمایت فرد در برابر اضطراب ها و تهدیدهای نامتعادل روانی هستند. اساس عملکرد این روش های دفاعی، کاملاً ناخودآگاه بوده و از آنجا که لازمه فعال شدن آن ها تحریف و تبدیل شرایط و موقعیت های واقعی است، لذا غفلت آگاهی انسان از کیفیت عملکرد آن ها، شرط اثربخشی این مکانیزم ها می باشد.
لازم به ذکر است، بهره گیری از مکانیزم های دفاعی نوعی پاسخ اولیه و طبیعی مستقیم انسان در مواجهه با واقعیت های بیرونی محیط و نظام درونی خویش می باشد. امّا اصرار و تأکید طولانی مدت بر استفاده از آن ها و رها نساختن پس از کارکرد اولیه، باعث پایداری ناهنجاری های شخصیتی و روانی در انسان می شود.

درودها

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی