امروز

جمعه, ۱ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۶:۲۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

عاطفه ها را بشناسیم

 

مدل روان درمانی پویشی کوتاه مدت (STDP)، مبتنی بر این فرضیه است که تعارض های مرتبط با احساسات مان (عاطفه هراسی)، زیر بنای اکثر اختلالات روان شناختی هستند.
هراس مفهومی آشنا برای اکثر کسانی که در کار درمانگری هستند می باشد. افراد مبتلا ممکن است از طیف وسیعی از محرک های خارجی بترسند مثلاَ از: پل ها، عنکبوت، فضاهای باز، ارتفاعات یا موقعیت های اجتماعی.
برای کاهش اضطراب، بیماران از راه های متعددی در جهت اجتناب از این محرک ها استفاده می کنند. بدلیل این که این محرک های هراس آور بیرون هستند آن ها را به عنوان هراس های بیرونی در نظر می گیریم.

درست به همین ترتیب فرد مبتلا به هراس، ممکن است یک مسیر طولانی تر را برای اجتناب از یک پل طی کند، بیماران مبتلا به عاطفه هراسی نیز اغلب به شیوه ای مشابه، از تجربه و ابراز عواطفی خاص اجتناب می کنند. یک فرد احتمال دارد از تجربه سوگ اجتناب کند و دیگری از تجربه خشم یا نزدیکی هیجانی دوری کند.
پس همانند بیماران مبتلا به هراس بیرونی، بیماران مبتلا به عاطفه هراسی نیز با ایجاد افکار، احساس ها و رفتارهایی اجتنابی که به زبان روان پویشی به عنوان دفاع ها، تلقی می گردد از تجربه احساس ها اجتناب می کنند.

دلیل اصلی پاسخ های اجتنابی یا دفاع ها، کمک به بیماران برای اجتناب از احساس های متعارض، ناهشیار نگه داشتن احساس ها و قرار دادن آنها در خارج از حیطه آگاهی است و می دانیم که حتی اگر احساس ها ناهشیار باشند نیز تاثیر قدرتمندانه آنها ادامه دارد.
برای مثال احساس خشم، غمگینی یا همدلی می توانند درونمان ایجاد شوند بدون این که متوجه شویم. فردی که از خشمگین شدن و قاطع بودن می هراسد، ممکن است به جای این احساس های هراس آور، سکوت، گریه، احساس افسردگی و رضایت را در پیش بگیرد یا امکان دارد کنترل خود را از دست بدهد و به شکلی نامناسب حمله ور شود.

 

 

بدلیل عاطفه هراسی جنین فردی قادر به پاسخ انطباقی تر نسبت به احساس خشم و قاطعیت نمی باشد.
به طور مثال اگر سوگ برای فرد احساس ترس آور باسد امکان دارد چنین شخصی به جای گریه و رهایی یا تسکین یافتن، اشک های خود را فروبخورد یا بی عاطفه و کرخت شود. یا افرادی که ار از همدلی و مراقبت کردن می هراسند، رفتاری خشن داشته باشند. فردی که به جای پذیرش نزدیکی هیجانی با دیگران، احتمالا آنها را تحقیر می کند. این ها مثال هایی از عاطفه هراسی است.

 

چرا مدل روان درمانی پویشی کوتاه مدت بر عاطفه تاکید دارد؟

 

زیرا احساس ها، نشانه های مهمی هستند و اطلاعات بسیار مهمی را در مورد واکنش های افراد نسبت به تجربه های زندگی در خود دارد. حذف این اطلاعات احساسی، مساوی با حذف بخش قابل توجه ای است. بخش عمده درمان شامل یاددادن این مطلب است که بیماران فراگیرند که : «احساس هایم به من چه می گویند؟» یاد بگیرند به احساس ها توجه کنند و نه ضرورتاَ روی آنها عمل کنند.

 

عاطفه در مقایسه با شناخت، کمتر مورد توجه قرار گرفته است. هر دو دیدگاه سنتی روان پویشی و شناختی، تمرکز زیادی بر شناخت ها (افکار)، بینش عقلانی و تفسیر دارند و تاکید نسبتا کمی بر تجربه واقعی عاطفه دارند. اغلب بیماران با مشکل اضطراب و افسردگی وارد درمان می شوند و تمرکز بر شناخت ها، راحت تر است زیرا آنها هشیارانه و در دسترس هستند. باید تاکید نمود که هدف این نیست که تمرکز بر عاطفه خوب است و تمرکز بر شناخت بد است. شناخت همیشه یک عامل بنیادی در تغییر درمانی خواهد بود. بسیاری از درمانگران شناختی، به طور کارآمدی با عاطفه کار می کنند با تاکید بر نظریه شناختواره های ملتهب.

 

عاطفه یک برانگیزاننده اولیه است. بر اساس نظریه عاطفه سیلوان تامکینس (۱۹۶۲) سه سیستم انگیزشی وجود دارند که ما را به حرکت وامی دارند یا تمایلات خاصی در ما بوجود می آورند:
۱) سایق های زیستی ( گرسنگی، تشنگی، نیازهای جنسی و …)
۲) درد فیزیکی
۳) عواطف (خشم، سوگ، غمگینی، برانگیختگی، ترس ها، شرم، لذت و …)

تامکینس می گوید که عواطف برانگیزاننده های اولیه رفتار ، ما هستند. زیرا عواطف، هر آنچه را که با تجربه مرتبط است، تشدید و تقویت می کنند. برانگیختگی معمولا به تجربه نیرو می بخشد. در حالی که ترس، شرم یا تنفر موچب بازداری می شود. اگر چه سایق ها، رفتار را بر می انگیزد اما عواطف می توانند قدرتمندتر باشند. مثلا عاطفه شرم، می تواند به راحتی سائق جنسی را بازداری کند و یا نفرت در مورد چاق بودن می تواند موجب متوقف شدن خوردن گردد.

در نوشتار بعدی باز در مورد عاطفه ها و کارکردهایش بیشتر آشنا می شویم.

با احترام؛ عارفه منجم


اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی