امروز

شنبه, ۲۳ آذر , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۴:۰۲ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

تحلیل رویا : “انباشتگی و جمع شدگی” و” جابجائی و تغییر مکان”

  • در شماره قبل خواندید 

تحلیل رویا : “انباشتگی و جمع شدگی” و” جابجائی و تغییر مکان”(۱)

 

اما فروید نه راه فیلسوفان و نه راه پزشکان، بلکه راه نوینی را در پیش گرفت که بنیان گزار آن خود او بود. فروید بستر و مبداء رویا را در ارتباط با زندگی روانی فرد در هنگام بیداری و اینکه آیا افکار متناقض عجیب و غیر عادی فرد در هنگام بیداری، ناهماهنگی میان تصاویر و احساسی که در فرد ایجاد می کنند و نوعی یادآوری ناقص و یا پس راندن این افکار، باعث دیدن آن خوابها باشند – همه اینها را در خور پاسخی میدانست که هرگز در زمانه او به او داده نشد. فروید قصد داشت که این سوالات را پاسخ بدهد و تئوری روانشناسانه او در واقع بخش اعظم اش مربوط به تحقیقات او درباره خواب و علل خواب دیدن اسنت.

فروید رویا را افکار و احساسات تعالی یافته نیز میدانست . بدین ترتیب او بر این امر تاکید داشت که خوابها را نباید دست کم گرفت و اینها فرآیند فیزیولوژیکی و فعالیت های مغزی بی هدف در زمان خواب نیستند. به باور فروید، هر رویاء، بدون استثنا، به یک واقعه ای که در ظرف چند روز گذشته رخ داده و یا در جند روز آینده رخ خواهد داد مرتبط است.

فروید اصطلاح تعبیر خواب را جهت فرایندی که خواب را از محتوای نامکنون و پوشیده بیرون آورده و آن را از راه ترجمه و تعبیر آشکار میسازد، بکار گرفت. در این فرآیند، فردی که خواب دیده بطور آگاهانه خواب را بازگو و فروید به دنبال نمادهای استحاله بخش گشته و آنها را بررسی می کرد.

او خوابها را به رویاهای معمولی، و رویاها ی زمان کودکی با آرزوهای برنیامده ای که در خواب اشباع میشوند و نیاز به تعبیر دارند توصیف کرد. یک نمونه مثال اینکه فردی در خواب تشنه اش باشد و در خواب بیبیند که دارد آب می نوشد تا به این وسیله رفع عطش کند هر چند که هنوز فرد در خواب میماند و خواب را ادامه میدهد. در اینجا ضمیر ناآگاه که خشنود نشده است این آرزوهای برنیامده و خیالات را ارضاء و اشباع می کند.

این نکته فروید را به نظریه ” روانشناسی واپس رانده” کشانید. او در آغاز این تئوری در سالهای ۱۹۰۰ تصدیق کرد که این نخستین رویکرد او به یک موضوع تقریبا ناشناخته است. ساختار تصاویر منقوش در رویا به این فرضیه فروید تقویت می بخشید. فروید اظهار کرد که امور پس رانده شده های روزمره، میتواند راهی به ناآگاه جسته و از خواب سر در بیاورند. فروید خودش در این زمینه میگوید:

” فیلسوفان هیچ موقعیتی نداشته اند که نظر خود را نسبت به روانشناسی امور پس رانده شده ابراز نمایند. بنابراین ما نخستین رویکرد را در ایجاد و احداث تصاویر منقوش در طول جریانات واقع در خواب، خواهیم داشت. این فرضیه ما مبنی بر این است که دو واسطه در ساختار فکری نقش بسزائی دارند که دومین اش، امتیاز داشتن دسترسی رایگان به آگاهی است ”

این دسترسی به مواد ناآگاهی، بیشترین علاقه فروید در تحقیقات اش بود. او این نکته را مطرح میکند که بخش آگاهی قادر است که این مواد ناآگاهی را سانسور کند که البته برای فرد گران تمام میشود بنظر او این سانسور کردن برای افکار قابل قبولی است که تنها آنها اجازه دارند وارد آگاهی بشوند. اما چون این سانسور های آگاهی هرگز نمی تواند این مواد را پاک کند و از بین ببرد آنها در به شکل دیگری ظاهر شده و حقانیت خود را می طلبند. بسیاری از خوابها از همین مواد سانسور شده تشکیل شده اند. فروید باور داشت که نیاز ما به خواب، بر اساس انرژی ای است مایل به بیرون آمدن و دفع کردن همین مواد سانسور شده هستند که در طول روز پس رانده شده اند . او باور داشت که رویاها بعنوان نگاهبانان خواب از بدن نیازمند به خواب حمایت می کنند.

 

 

 

منابع و ماخذ:

 Freud, A. (1969). Research at the Hampstead child-therapy clinic and other papers. New
York: International Universities Press

Freud, S. (1961). Beyond the pleasure principle. (J. Strachey, Trans.). New York: W. W
Norton. (Original work published 1920)

Freud, S. (1989). The Freud reader. New York: W. W. Norton

Freud, S. (1999). The interpretation of dreams (J. Crick, Trans.). Oxford, England:Oxford University Press. (Original work published 1899

York: International Universities Press
Freud, S. (1961). Beyond the pleasure principle. (J. Strachey, Trans.). New York: W. W

Norton. (Original work published 1920)
Freud, S. (1989). The Freud reader. New York: W. W. Norton

Freud, S. (1999). The interpretation of dreams (J. Crick, Trans.). Oxford, England:Oxford University Press. (Original work published 1899

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی