امروز

چهارشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۲:۳۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

در مصاحبه بالینی روانشناسان بی طرف هستند؟

 

 

هویت حرفه ای شما به عنوان یک متخصص سلامت روان ایجاب می کند که از مهارت های مربوط به ارزیابی و اظهار نظر در مورد وضعیت مراجع خود برخوردار باشید. دقت در هنگام اتخاذ موضعی عینی اهمیت خاصی دارد. معمولا مصاحبه گران خوب با مراجعین خود پیوندهای عاطفی برقرار می کنند. در حالی که سنجشگران خوب بر این باورند که چنین پیوندی از میزان بی طرفی آنها در کارشان می کاهد. بنابراین میزان رابطه صمیمانه و پیوند عاطفی خود را با مراجعین به حداقل میرساند.

 

اکثر متخصصان بالینی براین باورند که ضرورتی ندارد شما رابطه انسانی را فدای بی طرفی خود کنید. حفظ بی طرفی در کار انرژی فرد را کاهش می دهد و حتی ممکن است سبب شود که مراجع واقعاً اطلاعات کمتری در باره خود را فاش سازد.

 

برقراری پیوند عاطفی اندکی با مراجعین توام با آگاهی، می تواند به کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تری بیانجامد. بی طرفی کامل در کار مستلزم آن است که فرد هیچگونه هیجان و عاطفه ای از خود نشان ندهد اما در هیچ کدام از رفتارهای انسان بی طرفی کامل امکانپذیر نیست. حتی در زمینه های علمی دقیق مانند فیزیک درون اتمی نیز ابعاد انسانی نظیر هیجان ها، باورها بر آنچه مشاهده می شود تاثیر گذاشته و بدان معنا می بخشد.

 

 

بررسی وضعیت روانی

 

بررسی وضعیت هنگام مصاحبه بالینی روشی برای سازماندهی و ارزیابی مشاهدات بالینی مربوز به وضعیت یا شرایط روانی مراجع تلقی می گردد. هدف اصلی بررسی وضعیت روانی، ارزیابی فرایندهای شناختی کنونی فرد است.

بررسی وضعیت و ارزیابی الگویی کلی است که براساس کارهای استراب و بلک (۱۹۷۷) شکل گرفته است. مصاحبه تاریخچه ای، مصاحبه تشخیص روانی و طرح ریزی درمان در کنار بررسی وضعیت و ارزیابی تکمیل کننده می باشد.

 

 

ساختار کلی بررسی وضعیت روانی

 

باید به این نکته توجه داشت که در بررسی کلی در ارزیابی، از موقعیتی به موقعیت دیگر و در میان متخصصان تا حدی تفاوت وجود دارد. مهمترین عوامل در بررسی وضعیت و ارزیابی را معمولاً به وضعیت ظاهری، رفتار/ فعالیت روانی –حرکتی، نگرش فرد نسبت به مصاحبه گر، عاطفه و خلق، گفتار و تفکر، اختلالات ادراکی، جهت یابی و هشیاری، حافظه و هوش و قابلیت اطمینان، قضاوت و بینش تلقی می گردد.

 

 

ملاحظات فردی و فرهنگی

 

یکی از پارامترهای مهم که همانند بررسی وضعیت و ارزیابی می تواند بی توجهی روانشناس به مسائل فرهنگی و در معرض خطا قرار گفتن باشد. عوامل فرهنگی نقش تاثیرگذاری دارد و بهتر است مهم تلقی گردد زیرا فرهنگ فرد می تواند تعیین کننده حالت روانی فرد باشد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی