امروز

چهارشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۱:۵۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

 رویکرد نظری و مفهوم سازی

 

یکی از عواملی که مصاحبه گران بالینی مراحل رشد روانی در آسیب شناسی اختلالات اساسی روانی را در تعیین این که چه اطلاعاتی مهم و ارزشمند هستند راهنمایی می کند جهت گیری نظری است. اگر چه ممکن است برای شما خیلی زود باشد که جهت گیری نظری تان را تشخیص دهید. با این حال ممکن است آموخته های خاصی داشته باشید.

 

پرسش های زیر برای کمک به شما در بررسی دیدگاه نظری خود و افزایش دقت نظرتان طی فرایند مصاحبه و طرح ریزی درمان طرح شده اند. حین پاسخگویی به این پرسش ها برخی موارد که تا به حال با آنها کار کرده اید را در نظر داشته باشید.

 

پرسش های مرتبط چیست؟

 

۱- تعریف شما از نظریه ای که برای درمان دارید چیست؟ به نظر شما چه فرایندهایی برای تغییر افراد ضروری است؟ به یک مورد خاص فکر کنید و ببینید که رویکرد نظری شما در درمان چه تاثیری بر نوع اطلاعاتی که می خواهید از مراجع خود به دست آورید می گذارید؟

 

۲- به توجه به پاسخی که به سوال اول دادید، دیدگاه نظری شما درباره سبب شناسی (etiology) چیست؟ علل مشکلات شخصی افراد چیست یا عواملی که در بروز این مشکلات نقش دارند کدامند؟ مجددا ببینید که این رویکرد نظری چه تاثیری بر نوع اطلاعاتی که می خواهید از مراجع خود بدست آورید می گذارد؟

 

۳- به نظر شما چه عواملی در پایداری و دوام نشانه ها نقش عمده ای دارند؟ برای درک علت پایداری نشانه ها نیاز به کسب چه نوع اطلاعاتی از مراجع خود دارید؟

 

۴- با توجه به دیدگاه نظری تان، معمولاً اهداف و طرح های درمانی شما برای این مراجع خاص کدامند؟

 

۵- وقتی خود را در حال کارکردن با این مورد خاص تصور می کنید واکنش های شهودی (intuitive reaction) شما کدامند؟ و این واکنش های شهودی چه تاثیری بر ارزیابی و طرح ریزی درمان از سوی شما دارند یا چگونه آنها را به کار می گیرید؟

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی