امروز

جمعه, ۱ آذر , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۰:۵۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

Comparison of DSM-IV-TR and DSM-5 – قسمت هفتم

 

در قسمت قبل در مورد تفاوت های مطرح شده در DSM-IV-TR و DSM-5 -قسمت ششم خواندید و در ادامه …

 

اختلالات جنسی

در DSM-4-TR اختلالات جنسی در یک طبقه و در سه گروه عمده طبقه بندی شده بود:

۱- کژکاری های جنسی

۲- اختلال هویت جنسی و

۳- انحرافات جنسی یا پارافیلیاها

کژکاری های جنسی با توجه درد یا آشفتگی در مراحل مختلف چرخه پاسخ های جنسی به چند زیر گروه فرعی تقسیم می شدند. اختلالات میل جنسی – اختلالات برانگیختگی جنسی و اختلالات نعوظی و ارگاسم. اما با توجه به بررسی ها که نشان داده پاسخ جنسی یک فرایند واحد خطی نیست و با ملاحظه اینکه تمایز بین مراحل (میل و برانگیختگی) ممکن است ساختگی و مصنوعی باشد در DSM-5 تغییراتی در اختلالات کژکاری جنسی ایجاد شده است. در DSM-5 کژکاری های جنسی مختص جنسیت شده است. در مورد زنان هم اختلالات میل و برانگیختگی در هم ترکیب شده و یک اختلال واحد تحت عنوان اختلال میل/برانگیختگی جنسی زنانه

Female sexual interest/arousal disorder تعریف شده است. همچنین به منظور بالابردن دقت تشخیصی و کاستن از خطر تشخیص های بیش از حد ناصحیح به معیارهای کلیه کژکاری های جنسی مدت و شدت خاصی منظور شده است.۶ ماه و برای شدت هم در اختلال معیارهایی با توجه به آن منظور شده است. این تغییرات آستانه و سطح لازم برای یک تشخیص درست را فراهم می سازد و  مشکلات و حالات موقت و گذرا را از کژکاری های جنسی پایدار متمایز می سازد. البته تنها استثنا اختلال کژکاری جنسی ناشی از مصرف مواد و شرایط طبی که مدت ندارد.

اختلال درد ناحیه تناسلی/ ناشی از دخول : Genito-pelvic pain/penetration disorder

 

این اختلالی تازه است که در DSM-5 و از ترکیب دو تشخیص  قبلی موجود در کتاب پیشین یعنی اختلال واژینیسم و اختلال مقاربت دردناک که معمولا همراه هم بودند و تشخیص افتراقی آنهها از هم سخت بود، تعریف شده است. همچنین به دلیل نبود شواهد پژوهشی تاییدکننده و استفاده خیلی کم و ندرتاً اختلال انزجار جنسی  از فهرست اختلالات جنسی در کتاب جدید حذف شده است.

اختلالات ملال جنسیتی

در کتاب خلاصه روان پزشکی کاپلان و سادوک(۲۰۰۷)ملال جنسیتی را جزء عاطفی اختلال هویت جنسیتی دانسته اند. اما در DSM-5 این اختلال تازه ای تعریف شده است. اختلال هویت جنسیتی در کتاب قبلی نه در زمره کژکاری های جنسی بود و نه انحرافات جنسی. درمان هم عمدتا شامل اعمال جراحی و درمان های هورمونی است.

ناهماهنگی جنسیتی و ملال ناشی از آن ممکن است اشکال متفاوتی به خود بگیرند. در کودکان و نوجوانان و بزرگسالان مجموعه معیارهای متفاوتی به کار گرفته شده است. معیارهای الف و ب در بزرگ سالان در هم ادغام شده اند.

اختلالات پارافیلیک

 

اختلالات پارافیلیک متمایز از پارافیلیاها هستند. اگر فردی هر سه معیار الف ، ب و ج را داشت برای او تشخیص اختلال پارافیلیک گذاشته می شود. اما در صورتی که فقط معیار اول را داشت ولی معیار دوم را نداشت به این معنا است که فرد فوق پارافیلیا دارد ولی اختلال پارافیلیک ندارد. اختلال پارافیلیک پارافیلیایی است که اخیرا مشکل پارافیلیای او موجب بروز تنش یا عوارضی برای او شده است یا فرد پارافیلیایی است که رضایت شخصی او موجب صدمه شخصی به خودش شده یا خطر صدمه به دیگران را باعث شده است.پارافیلیا شرط لازم برای اختلال پارافیلیک هست ولی شرط کافی نیست. طبق نظر APA پارافیلیا فی نفسه توجیهی خود به خود برای مداخله بالینی نیست.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی