امروز

جمعه, ۲۷ دی , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۶:۵۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

Comparison of DSM-IV-TR and DSM5 – قسمت دوم

 

 

در قسمت قبل تغییرات عمده در کتاب راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی نسخه جدید به طور کلی در سه سطح انجام صورت گرفته اند مطرح شد.

 

 

اختلال دوقطبی و اختلالات مرتبط

 

در معیار الف بر تغییر فعالیت و انرژی در مانیک و هیپو مانیک علاوه بر تغییر خلق تاکید شده است. در mixed episode گفته شده بود که افراد باید همزمان معیارهای کامل مانیا و دوره افسردگی را داشته باشند حذف شده و به جای آن ویژگی های آمیخته آمده که می تواند به دوره های مانیا یا هیپومانی در هنگامی که ویژگی های افسردگی وجود دارند آمده است.

 

اختلالات افسردگی

 

در DSM-5 چند اختلال تازه در متن آورده شده است:

Disruptive mood dysregulation disorder

Premenstrual dysphoric disorder

 

با توجه به خطر بیش تشخیصی و درمان اضافی اختلال دو قطبی در کودکان تشخیص اختلال کژتنظیمی خلق مخرب در باره بچه های تا سن ۱۸ سال که تحریک پذیری و دوره های عدم کنترل رفتار های افراطی نشان می دهند مطرح شده است. اختلال ملال پیش از قاعدگی هم در کتاب قبلی در پیوست ها و برای مطالعه بیشتر آمده بود که اینک در کتاب تازه در متن و به عنوان یک اختلال رسمیت یافته است.

اختلال دیس تایمی در کتاب جدید با اختلال افسردگی عمده مزمن ذیل یک اختلال تازه به نام Persistent depressive disorder آورده شده اند اما معیارهای دو اختلال تغییری نکرده است.

 

اختلالات اضطرابی

 

دو دسته اختلال که قبلا در ذیل اختلالات اضطرابی می آمد در کتاب تازه از این دسته جدا شده اند.

اختلالات وسواسی

اختلال استرس پس از ضربه

اما توالی این اختلالات مبین رابطه آنها با اختلالات اضطرابی است. در اختلال آگورافوبیا، اختلال فوبی خاص و اختلال اضطراب اجتماعی. در نسخه قبل آمده بود که افراد بالای ۱۸ سال پی می برند که اضطرابشان افراطی یا غیر معقول است. این موضوع در کتاب تازه حذف شده است. در حملات پانیک معیارها تغییر نکرده اند فقط ترمینولوژی وصف شده تغییر یافته است.

در کتاب قبلی حملات پانیک مورد انتظار و غیرقابل انتظار بود که حالا شده

situationally bounded/cued,situationally predisposed و unexpected/uncued

 

اختلال پانیک و آگورافوبیا

 

این دو اختلال در DSM-5 با هم لینک نشده اند. در کتاب قبلی تشخیص هایی مثل اختلال پانیک با آگورافوبیا، اختلال پانیک بدون آگورافوبیا و آگورافوبیا بدون سابقه اختلال پانیک وجود داشتند که حالا همگی تحت دو اختلال مجزای پانیک و آگورافوبیا با معیارهای مجزا برای هر کدام می آیند.

فوبی خاص معیارها تغییری نکرده است فقط همان مسئله سن و افراطی یا نامعقول بودن تغییر یافته است. اختلال اضطراب اجتماعی همان اختلال فوبی اجتماعی است و معیارها تغییری نکرده است فقط عنوان و همان شرط سن و نامعقول بودن متفاوت شده است.

 

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی