امروز

پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۸:۱۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

 

 

تکنیک درجه بندی هیجان و میزان اعتقاد به فکر

 

مثال برای درمانگران : تکنیک درجه بندی هیجان و میزان اعتقاد به فکر در اتاق درمان

 

درمانگر: گفتید وقتی که رابطه شما با استنلی بهم خورد، ناراحت شدید. می توانید این ناراحتی را بیشتر توضیح بدهید؟

بیمار: وای، خیلی ناراحت شدم. وقتی فکر می کنم که او چه طور با بی رحمی مرا تنها گذاشت، گریه ام می گیرد.

 

درمانگر: احساسهای شما مهم اند. به همین دلیل می خواهم واقعا بفهمم که وقتی به پایان این رابطه فکر می کنید، شدت ناراحتی شما چقدر است. اگر بخواهید میزان ناراحتی خود را از صفر تا صد درجه بندی کنید، به این صورت که صفر یعنی اصلا ناراحت نیستید و صد، یعنی بیشترین ناراحتی قابل تصور، روی
این مقیاس ناراحتی شما چه جایگاهی دارد؟

بیمار: تا به حال اصلا به این مسئله فکر نکردم. می توانم بگویم ۹۵

 

 

 

همچنین، بیمار ممکن است باور راسخی داشته باشد .مثل “من نمی توانم بدون استنلی، خوشبخت باشم”، اما احتمال دارد میزان اعتقاد بیمار به این باور اعتبار یا شدت باور”، کمتر از صد باشد. چنین پدیده ای، تأییدی است بر آغاز فرآیند فاصله گرفتن بیمار از باورهای آشفته ساز.  وقتی بیمار میزان اعتقاد خود به باورش را کمتر از صد، درجه بندی می کند، به این معناست که به درستی باور خود شک دارد. همچنین میزان اعتقاد بیمار به باورش می تواند از شدت فعلی اش نیز کمتر شود. در نتیجه، بیمار می تواند تغییر این باور را راحت تر تصور کند.

 

درمانگر: شما گفتید وقتی فکر می کنید که استنلی شما را تنها گذاشت، خیلی ناراحت می شوید می توانید این جمله را با اولین فکری که به ذهنتان می آید، کامل کنید؟ “وقتی فکر می کنم استنلی مرا تنها گذاشت به شدت ناراحت می شوم، چون فکر می کنم …

بیمار: نمی توانم بدون او خوشبخت شوم.

 

درمانگر: این یک فکر خودآیند است: نمی توانم بدون او خوشبخت شوم. چی شد که این فکر را اینجاننوشتید. درمانگر به بیمار، کاغذ و مداد می دهد تا نکات مهم جلسه را یادداشت کند. الان چقدر به این فکر اعتقاد دارید؟ اگر قرار باشد این فکر را از صفر تا صد درجه بندی کنید، صفر یعنی این فکر کاملا بی معنی و مزخرف است و صد یعنی به صحت و درستی این فکر اعتقاد راسخ دارید. به این فکر چه نمره ای می دهید.

بیمار: حدس می زنم خیلی زیاد. چون واقعا به این فکر اعتقاد دارم. حدودا ۹۰. برخی افراد به هنگام استفاده از این مقیاس، خیلی مشکل پیدا می کنند. پیشنهاد درجه بندی هیجان ها و باورها به راحتی در فکر چنین افرادی نمی گنجد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی