امروز

سه شنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۷:۱۷ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

 

درجه بندی هیجان و میزان اعتقاد به فکر: تکنیک بعدی در شناخت درمانی

 

 

ما ممکن است هیجان ها و باورهای متفاوتی درباره یک حادثه داشته باشیم. نکته مهم این است که درباره یک حادثه، چقدر احساس بدی داریم و همچنین چقدر به فکرمان در باره این حادثه، اعتقاد داریم.

 

پر واضح است که هیجان ها، شدت متفاوتی دارند. من می توانم کمی احساس ناراحتی کنم، تا حدودی ناراحت باشم، خیلی ناراحت باشم، یا شدید ناراحت باشم. از آن جا که بسیاری از افرادی که دچار ناراحتی، اضطراب یا خشم می شوند، اغلب در بازنگری افکار یا هیجان هایشان، دقت لازم را به خرج نمی دهند و نمی توانند آن ها را از یکدیگر تفکیک کنند، بنابراین آموزش چگونگی تفکیک و تمایز شدت هیجانها، مفید و مثمر ثمر خواهد بود.

 

علاوه بر این، چون تغییر در درمان، اغلب فرآیندی تدریجی است، بنابراین بیماران باید بتوانند میزان تغییر در احساسها یا هیجان هایشان را به دقت مشاهده کنند. به عنوان مثال بیماری که میزان ناراحتی اش از شدیدا” به “تا حدودی تغییر کرده است، ممکن است واقع بینانه به این نتیجه دست یابد که در سیر در مان، پیشرفت خوبی داشته است.

 

پیشنهاد نحوه ارائه تکنیک یا مداخله چقدر احساس آشفتگی می کنید و چقدر به باورتان اعتقاد دارید؟

 

احساس (هیجان خود را از صفر تا صد درجه بندی کنید. صفر به معنای این که هیچ احساسی ندارید و صد یعنی شدیدترین هیجانی که تجربه می کنید. به همین ترتیب، باورتان را هم درجه بندی کنید.

 

صفر یعنی این که هیچ گونه اعتقادی به باور خود ندارید و صد یعنی این که کاملا به باورتان اعتقاد دارید. شدت احساسات و افکارتان چقدر است؟ چرا برخی اوقات احساس بهتری دارید؟ وقتی که احساس خوبی دارید، در حال انجام چه کاری هستید؟ وقتی احساس خوبی ندارید، چطور؟ وقتی احساس خوبی دارید، به گونه ای متفاوت فکر می کنید؟ وقتی احساس خوبی ندارید، چطور؟

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی