امروز

پنج شنبه, ۳۰ خرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۰۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

 

 

شناخت درمانی : ارائه تکلیف به مراجع

 

تکلیف خانگی جهت آشنایی مراجعین با افکار و احساسات شان

 

از بیماران می خواهیم احساس هایشان را ردیابی کنند و چگونگی ارتباط این احساس ها با افکارشان را بررسی کنند. درمانگر می تواند بگوید: از شما می خواهم که در طی هفته آینده، احساسهای منفی خود را در این  فرم ۱-۱ ثبت کنید.

 

هیجان یا احساس (مثل ناراحتی، اضطراب، ترس، ناامیدی، خشم و درماندگی) را در ستون سمت راست بنویسید. سپس در ستون سمت چپ، افکاری را که همزمان به ذهنتان خطور می کند، یادداشت کنید. به عنوان مثال، احساس “اضطراب” ممکن است به این فکر ربط داشته باشد. بدون شک کارم را خوب انجام نمی دهم. بنابراین، فکر و احساس شما این گونه است: “مضطربم، چون بدون شک کارم را خوب انجام نمی دهم.

 

 

Cognitive Behavior Therapy concept

 

مشکلات احتمالی

 

بیماران اغلب در تمایز گذاشتن بین احساسها و افکار، گیج می شوند. بهتر است درمانگر برای دست و پنجه نرم کردن با این مشکل از قبل آماده باشد. ارائه این مثال اغلب می تواند مثمر ثمر باشد:  گاهی اوقات افراد فکر را با احساس اشتباه می گیرند.

 

به عنوان مثال، یک نفر ممکن است بگوید “مضطربم چون عصبی ام”. این جمله، بیان احساس یا هیجان است، یعنی اضطراب و عصبی بودن، هر دو هیجان هستند. من مضطربم، یک احساس است و عصبی بودن نیز یک احساس دیگر است. فکر پیش آیند ممکن است این باشد: “فکر می کنم کارم را خوب انجام نمی دهم یا فکر می کنم همیشه شکست می خورم”.

مشکل شایع دیگری که ممکن است در ابتدای کار پیش بیاید، این است که بیماران نتوانند افکار مرتبط با احساس های خود را بشناسند. در چنین مواردی، درمانگر می تواند از سایر تکنیک های استفاده کند مثلا از تکنیک های تصویر سازی ذهنی توضیح داده شده اند.

 

اشاره به سایر تکنیک های مفید

 

همانطور که اشاره شد، می توانیم سایر تکنیک های این فصل – مثل “حدس زدن فکر “را بکار ببریم یا از تکنیک های القاء تصویر سازی ذهنی استفاده کنیم. علاوه بر این، در اختیار گذاشتن فهرستی از تحریف های شناختی شایع ، می تواند کم و بیش مثمر ثمر باشد.

 

فرم ۱-۱ (فرم خودیاری: افکار چگونه احساسات را بوجود می آورند).

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی