امروز

سه شنبه, ۱۹ آذر , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۰:۵۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

 

 

شناخت درمانی : پیشنهاد نحوه ارائه تکنیک یا مداخله

 

درمانگر می تواند از دستورالعمل زیر به عنوان مدلی برای توضیح این تکنیک به بیماران استفاده کند. به زبانی روشن و قابل فهم به بیمار می گوییم: “قبل از این که بتوانید با افکارتان چالش کنید و آنها را تغییر دهید، بهتر است یاد بگیرید که افکار چگونه احساس ها را بوجود می آورند. وقتی شما احساس افسردگی یا اضطراب می کنید، ممکن است افکار خاصی در ذهنتان فعال شده باشند.

 

به عنوان مثال، تصور کنید شب در منزل، تنها نشسته اید و در حال تماشای تلویزیون هستید. ناگهان صدای بهم خوردن پنجره اتاق را می شنوید. به ذهنتان می رسد که دزد وارد خانه شده است. چه احساسی به شما دست می دهد؟ ترس؟

اما اگر فکر کنید باد پنجره را به هم زده است، چه احساسی را تجربه می کنید؟ آسودگی خاطر؟ وقتی که در زندگی روزمره خود، احساس افسردگی یا اضطراب می کنید، افکار متفاوتی به ذهنتان می رسد. وقتی که دچار ترس شدید، چه افکاری به ذهنتان خطور کرد؟

مثال: همانطوری که در شکل ۱-۱ اشاره شد، افکار می توانند احساسهای مثبت و منفی را بوجود بیاورند. گاهی اوقات بیمار ممکن است به احساس خود دقت نکند و در نتیجه متوجه نشود که یک فکر خاص می تواند احساس خاصی را بوجود بیاورد.

 

 

The CBT Triangle

 

 

گفتگویی در جلسات شناخت درمانی: 

 

درمانگر: به نظر می رسد ناراحت هستید؟
بیمار: فقط کمی ناراحتم

درمانگر: چرا احساس ناراحتی می کنید؟
بیمار: احساس بدبختی میکنم. دیروز خیلی گریه کردم.

درمانگر: ممکن است به من کمک کنید تا بفهمم وقتی که ناراحت شدید به خودتان چی گفتید.

لطفا این جمله را کامل کنید: “احساس ناراحتی می کنم چون فکر کردم …
بیمار: دلتنگم

درمانگر: دلتنگی، احساس است. موقعی که ناراحت شدید، به خودتان چی گفتید؟ درباره خودتان، درباره آینده و درباره این تجربه به خودتان چی گفتید؟
بیمار: به خودم گفتم هیچ وقت خوشبخت نخواهم شد.

 

در این مثال، درمانگر توانست پیش بینی ناامیدکننده بیمار را از ذهن او بیرون بکشد: “هیچ وقت خوشبخت نخواهم شد. این پیش بینی می تواند از طریق تکنیک های زیر مورد ارزیابی و چالش قرار گیرد: تحلیل مزایا و معایب، بررسی شواهد تأیید کننده و رد کننده صحت پیش بینی و نقد و بررسی تحریف های شناختی (مثل چون در حال حاضر احساس ناراحتی می کنم، پس همیشه ناراحت خواهم بود”).

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی