امروز

سه شنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۷:۴۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

 

افکار چگونه احساسات را بوجود می آورند

 

شناخت درمانی بر این مفروضه بنیادین استوار است که تفسیر افراد یک واقعه؛تعیین کننده چگونگی احساس و رفتار آنهاست. در واقع، بسیاری از افراد تعجب می کنند وقتی که می فهمند احساسهای آنها نتیجه چگونگی تفکر آنها درباره یک واقعه است و این که با تغییر تفسیر هایشان از آن واقعه می توانند به احساسهای متفاوتی دست یابند.

 

تکنیک های مختلفی  به بیماران کمک می کند تا پی ببرند افکار و احساس های آنها چه تأثیر متقابلی بر یکدیگر دارند. با این وجود، افراد به این دلیل که فکرشان غیر منطقی است به دنبال درمان نمی گردند، بلکه دلیل اصلی مراجعه آنها، احساس ها، رفتار و روابط مشکل آفرینشان است.

 

به این دو موضوع ارزشمند توجه کنید:

 

۱- افکار و احساس ها، پدیده های متفاوتی هستند.

۲- افکار، احساسات و رفتار را بوجود می آورند.

 

 

 

افکار شبیه به احساس ها نیستند. احساس ها، تجارب درونی هیجان ها به شمار می روند؛ مثل من احساس اضطراب، افسردگی، خشم، ترس، ناامیدی، شعف، بی تفاوتی، کنجکاوی، درماندگی و تاسف می کنم. وقتی به احساس یا هیجانی خاص اشاره می کنیم مثل این است که بگوییم این آهن داغ، دست را سوزاند” یا “این قهوه خیلی خوش طعم است.

ما در فرآیند درمان با احساس ها، چالش نمی کنیم. از بیمار نمی پرسیم آیا واقعا اضطراب دارید؟ مثل این که بگوییم آهن داغ، دست بیمار را نسوزانده است، در حالی که داد و فریاد بیمار به آسمان بلند شده است. ما احساس ها را زیر سوال نمی بریم، بلکه افکاری را که باعث این احساس ها شده اند، به چالش می کشیم.

 

درمانگر باید برای بیماران توضیح دهد که چگونه افکارشان می توانند باعث ایجاد کاهش یا افزایش احساس هایشان شوند. به عنوان مثال به احساسی که این دو جمله بوجود می آورند، دقت کنید: فکر می کنم هیچ کس مرا دوست ندارد، پس احساس ناامیدی می کنم” یا “فکر می کنم بدون او زندگی ام بهتر می شود، پس احساس امیدواری و آسودگی خاطر می کنم.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی