امروز

سه شنبه, ۱۹ آذر , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۰۰ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

  • اصول اولیه رواندرمانی :

رواندرماني يكي از تخصصی ترين و پيچيده ترين مشاغلی هست كه می توانيد تصورش رو بكنيد. سالها طول می كشد فردی كه در اين حيطه، تحصيلات آكادميك را گذرانده، بتواند با طي كردن دوره های كارورزی و آموزشِ تحتِ نظارت (سوپرويژن)، قادر باشد پا به اين عرصه بگذارد. يك روانشناس عليرغم پشت سر گذراندن مقاطع دانشگاهی، بايستی از سلامت اخلاقی و پختگي شخصيتی بسيار بالايی برخوردار باشد.

 

وجدان كاری، مسئوليت پذيری و تعهد به كارش، خصايصی هستند كه يک روان درمانگر بايد از آن برخوردار باشد. چرا كه مراجع كنندگان به روانشناس، متاسفانه بخاطر شكنندگی و اختلالات شخصيت و آسيب پذيری در اثر استرس های تحميل شده در زندگيش، به راحتی می توانند از سوی روانشناس ها از نظر مالی، جنسی و احساسی-عاطفی مورد سواستفاده قرار بگيرند.

متاسفانه چون بسياری از رفتارهای غيرحرفه ای در اين صنف، در محكمه قضايی، قابليت اثبات را ندارد، از شما به عنوان مراجعه كننده، انتظار ميرود كه در انتخاب يا تداوم همكاری با روانشناس تان، ساده انگارانه تصميم نگيريد.

 

هنگام مراجعه به روانشناسان بهتر است از اصول علمی و بالینی آگاه باشیم.

  • بنابراين از شما خواهشمنديم به نكاتی كه عرض می كنيم نهايت توجه رو داشته باشيد:

اول: هرگز از طريق چت با هيچ فردی وارد ارتباط درمانی نشويد، هرگز چنين روشی در دنيای رواندرمانی روش حرفه ای محسوب نمی شود.
دوم: در هيچ روش رواندرمانی لمس بدن (جز دست دادن در موقع سلام و احوالپرسی كه اون هم بايستی در بستر فرهنگی متناسب با خودش رخ بدهد) به هر شكل و فرمی قابل قبول نيست حتي بين دو جنس موافق.

سوم: هيچ روانشناسی بيرون از جلسه درمان حق ندارد كه با مراجع در ارتباط قرار بگيرد، جز در صورت لزوم پيگيری وضعيت مراجع در شرايط بغرنج يا با هدف درمان از سوی متخصص رفتار درمانگر.
چهارم: هرگز يك روانشناس حرفه ای، بيرون از مطب حق “قرار گذاشتن” و ملاقات با مراجع كننده اش رو ندارد.

پنج: ازدواج و برقرای دوستی با مراجع كننده، رفتار منع شده است.
شش: حفظ اطلاعات بصورت محرمانه مهمترين فاكتور محسوب می شود، مگر وقتی از سيستم قضايی برای شهادت در دادگاه احضار بشود يا احساس كند خطر خودكشی يا دگركشی وجود داشته باشد می تواند بخشی از اطلاعات رو فاش كند.

هفت: لطفا تا وقتی از صلاحيت شخصيتی و حرفه ای متخصصی مطمئن نشده ايد راز زندگيتان رو بر ملا نكنيد.
هشت: درمانگر حق فيلمبرداری از جلسه را ندارد مگر اينكه از شما بصورت مكتوب اجازه رسمی گرفته باشد و دلايل فيلمبرداری را برای شما ذكر كرده باشد.
نه: روانشناس حق تجويز دارو برای مراجعينش رو ندارد و قطعا بايستی توسط روانپزشك در صورت نياز، دارویی تجويز بشود.

 

عارفه منجم/ رواندرمانگر

درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی