امروز

یکشنبه, ۲۴ آذر , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۴:۱۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

اختلال آسیب پس از سانحه : (Post-traumatic stress disorder (PTSD

هر رویداد ناگواری به شکل بالقوه می­‌تواند علائم عصبی- روانی در فرد ایجاد کند. گاه این رویداد بسیار جدی و آسیب­‌رسان است و به تبعات شدید روانی می­‌انجامد. بلایایی چون سیل، زلزله، جنگ، یا اتفاقاتی مانند تصادفات شدید حین رانندگی که فرد در آن ممکن است در موقعیتی قرار گیرد که امکان از دست رفتن زندگی خود یا دیگری وجود داشته باشد در اصطلاح پزشکی «تروما» نامیده می­‌شود و می­‌تواند به اختلالاتی بیانجامد که از مهم‌­ترین آنها «اختلال استرس پس از سانحه» (PTSD) است.

کسانی که قربانی زلزله‌­ای فاجعه­‌بار بوده‌­اند، سیلی­ ویرانگر را پشت سر گذاشته‌­اند، در معرض تجاوز جنسی قرار گرفته­‌اند، شکنجه شده­‌اند و یا از جنگ باز گشته‌­اند، ناظر رویدادی بوده‌­اندکه تحمل آن ممکن است بدون تبعات روانی ممکن نباشد.

 

  • آیا فقط سربازان و افراد در معرض جنگ دچار PTSD می شوند

بیشتر مردم زمانی که به PTSD فکر می کنند، سربازان آسیب دیده جنگی را در نظر می آورند. در حالیکه PTSD در حالت عادی و بر اساس آمارها در ۱۱ تا ۳۰ درصد از سربازان از جنگ برگشته وجود دارد وهر فرد دیگری نیز ممکن است آن را در طول زندگی خود تجربه کند. ۸ میلیون آمریکانی هرساله PTSD را تجربه می کنند در حالی که بسیاری از آنها هرگز به خدمت سربازی نرفته اند.

زنان با نرخ شیوع ۱ در ۱۰ و مردان با نرخ شیوع ۱ در ۲۵ در طول زندگی خود به این اختلال مبتلا می شوند که این آمارها بیانگر نرخ بیشتر شیوع در زنان می باشد.

زنان احتمالا این اختلال را بیشتر به دلیل تجاوز یا سوءاستفاده های جنسی در کودکی و بزرگسالی خود تجربه خواهند کرد،در حالیکه مردان ان را به دلیل حوادث، آزارهای جسمانی، بلایای طبیعی و جنگ آن را تجربه می کنند.

 

  • آیا باید افرادی که دچار اختلال PTSD می شوند خودشان تروما را تجربه کنند؟

تجربه تروما برای ابتلا به PTSD کافی است. متاسفانه تجربه های تروماتیک بسیار شایع هستند. آمارهای مراکز سلامت روان در آمریکا نشان می دهند ۶۰ درصد مردان و ۵۰ درصد زنان حداقل یک بار در طول زندگی خود آسیب روانی را تجربه کرده اند. رویدادهای آسیب زا می توانند شامل تجاوز جنسی، آزار جسمی، تصادفات و سوانح، جنگ، سوءاستفاده از کودکان، بلایای طبیعی و دیدن مرگ یا زخمی شدن دیگران باشد.

جالب است بدانید بیشتر افراد آسیب دیده از موارد بالا، دچار اختلال استرس پس از سانحه نمی شوند. آنها ممکن است بعضی علائم استرس پس از سانحه همچون بیخوابی، اضطراب و افسردگی را داشته باشند که به مرور زمان بهبود می یابند. بقیه افراد از انجایی که علائم شدیدتری را به مدت چندین ماه تجربه می کنند، تشخیص PTSD خواهند گرفت.

  • علایم اختصاصی اختلال PTSD

«تداعی شدن مکرر خاطرات مربوط به آن حادثه»

افکار ناخوانده، کابوس های شبانه، اشکال در تمرکز، اجتناب از افکار، احساسات، مکان ها و افرادی که با رویداد آسیب زا در ارتباط بوده اند. اختلال PTSD سه علامت اختصاصی دارد و تعداد زیادی علامت غیراختصاصی. یکی از این سه علامت، «تداعی شدن مکرر خاطرات مربوط به آن حادثه» است. برای نمونه، فرد در خواب به صورت کابوس خاطرات خود را مرور و یک به یک دوباره تجربه می‌­کند. کسی که از جنگ برگشته است صحنه کشته شدن دوست خود را دیده و در موقعیتی قرار داشته که هر آن امکان مرگ خود او نیز بوده است؛ این تداعی مکرر ممکن است در طول روز و در خواب رهایش نکند.

  • «اجتناب»

علامت اختصاصی دیگر «اجتناب» است؛ یعنی این که فرد از موقعیت­‌هایی که او را به خاطرات آن زمان می­‌برد دوری می­‌کند؛ مثلاً سربازی که از جنگ برگشته و دچار PTSD شده با یادآوری صحنه­‌های جنگ منقلب می­‌شود. او ممکن است از سرود یا نوحه‌­ای که در روزهای پر حادثه جنگ می‌­شنیده یا مشاهده برنامه‌­­ای از تلویزیون که او را به یاد فجایع جنگ می‌­اندازد دوری کند. در مواردی هم که در معرض این «یادآورها» قرار می‌­گیرد ممکن است به شدت پرخاشگر و بی­‌قرار شود و رفتارهایی ناهنجار مانند آسیب­‌زدن به خود یا دیگران نشان دهد؛ یا دوره­‌ای از افسردگی در او آغاز شود یا مشکلاتی دیگر.

 

  • «گوش بزنگی» یا «بیش‌­برانگیختگی»

پس از «تداعی مکرر» و «اجتناب»، علایم «بیش‌­برانگیختگی» سومین دسته علایم اختصاصی این اختلال را تشکیل می­‌دهد. فرد مذکور ممکن است به قدری حساس شده باشد که با شنیدن صدای یک کلیک ساده ناشی از گذاشتن گوشی تلفن روی دستگاه، بسیار آزرده شود و حتی به خاطرات دوران جنگ و هیاهوی غیر قابل تحمل آن برگردد. بی­‌خوابی، اضطراب، بی­‌قراری و رفتارهای پرخاشگرانه‌­ای که ذکر آن رفت نیز در این دسته از علایم قرار می‌­گیرند.

گاهی علایم این اختلال به قدری شدید است که فرد در حالتی واقع می­‌شود که به آن «تجزیه» می­‌گویند. در این حالت او از نظر هوشیاری و درک، از محیط واقعی خود خارج می­‌شود و به موقعیت دیگری می‌­رود که در ارتباط با همان رویداد آسیب­‌رسان عامل بیماری اوست. ممکن است کسی که از جنگ برگشته با یک استرس به ظاهر ساده تصور کند که در دوران جنگ است و نیروهای متخاصم می­‌خواهند به او حمله کنند و با این تصور اقدامی متناسب با آن از او سر زند.

 

اختلال استرس پس از سانحه تبعات زیادی دارد چون احساس مزمن تقصیر، دردهایی با منشأ روانی، مصرف مواد مخدر و اقدام به خودکشی یادآوری خاطرات و صحنه ها و احساس اینکه آن رویداد دویاره در حال رخ دادن است، گوش بزنگی، زودرنجی، بی خوابی، احساس گناه ،ناتوانی در لذت بردن از فعالیت های گذشته، انزوا، خلق اشاره می‌­شود.

عارفه منجم

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی