امروز

چهارشنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۴:۰۲ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

اختلال شخصیت مرزی (borderline personality disorder)

 

معیارها:

فرد تقریبا در همه جوانب زندگی، در روابط میان فردی، خود پنداره و احساسات و هیجانها عدم ثبات نشان می دهد، و بسیار تکانشی است. این وضعیت قبل از اوایل بزرگسالی شروع شده است و در شرایط مختلف حضور دارد و این حالت را 5 مورد یا بیشتر از موارد زیر نشان می دهد.

1- فرد برای اینکه دیگران او را واقعا یا به خیال خودش ترک نکنند با ناامیدی تلاش می کند.
2- در زندگی خود بطور دائم و مکرر روابط میان فردی بی ثبات و پرتنش دارد که خصوصیت اصلی آنها این است که طرف مقابل را فردی بسیار خوب می داند یا اورا بی اندازه پست و بی ارزش می پندارد.

3- اختلال هویت دارد و خودپنداره یا خود انگاره وی به شدت و به طور دایم بی ثبات است.
4- حداقل در دو زمینه که در آنها احتمال آسیب رسانی به خود وجود دارد رفتارهای تکانشی دارد.

5- بطور مکرر رفتارهای انتحاری در پیش می گیرد. ژست و حالت خودکشی به خود می گیرد یا تهدید به خودکشی می کند یا رفتارهای خودزنی نشان می دهد.
6- از لحاظ احساسی و هیجانی ثبات ندارد زیرا خلق او بشدت واکنشی است.

7- تقریبا همیشه احساس خلاء می کند.
8- به شدت و نامتناسب با محرک خشمگین کننده عصبانی می شود یا نمی تواند خشم خود را کنترل کند.
9- افکار پارانوئیدی موقت و مرتبط با استرس دارد یا سمپتوم های شدید گسستگی نشان می دهد.

 

 

این اختلال با اختلالات خلقی، افسردگی و خودکشی ارتباط نزدیک دارد. افراد مبتلا ممکن است سمپتوم های پسیکوتیک نشان دهند که معمولا موقت هستند.
علل:
افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی انواع مشکلات رفتاری و روانی نشان می دهند، از جمله ترس از ترک شدن و تنها ماندن، نوسانات خلقی غیر قابل پیش بینی، رفتارهای بی فکر و بی پروا، دوره های فراوان و طولانی افسردگی همراه با افکار خود کشی. اختلال شخصیت مرزی اغلب با یک چند اختلال بالینی کاموربید است، مثل افسردگی، اختلالات اضطرابی، اختلالات دو قطبی، ADHD، و غیره…..
عوامل خطر برای اختلال شخصیت مرزی: این افراد دوران کودکی پراز مشکل داشته اند. بعضی عوامل خطر عبارتند از : بدرفتاری ،غفلت، عدم ثبات محیط زندگی، هوش کم و ….
نظریه های بیولوژیک:
در اختلال شخصیت عامل ژنتیک نهفته است. تحقیقات جدید توانسته اند بین اختلال شخصیت مرزی و اختلال دو قطبی یک ارتباطی را کشف کنند. افراد مبتلا به شخصیت مرزی ناهنجاری های مغزی دارند که ممکن است باعث ایمپالسیویتی شود. در این افراد معمولا میزان سروتونین مغز کم است و در فعالیت دوپامین مغز آنها اختلال وجود دارد. در عملکرد لب پیشانی و سیستم لیمبیک از جمله هیپوکامپ و آمیگدال ناهنجاریهایی وجود دارد.
شیوع: شیوع متوسط اختلال شخصیت مرزی در جمعیت 6/1 درصد برآورذ شده است، ولی ممکن است به اندازه ی 9/5 درصد بالا باشد. شیوع اختلال شخصیت مرزی در محیط های مراقبت اولیه تقریبأ 6 در صد، در افرادی که به کلینیک های بهداشت روانی سرپایی مراجعه می کنند تقریبأ 10 در صد، و در بیماران روانی بستری تقریبأ 20 در صد است. شیوع اختلال شخصیت مرزی ممکن است در گروههای مسن کاهش یابد.

موضوعات تشخیصی مرتبط با فرهنگ:
الگوی رفتاری که اختلال شخصیت مرزی دیده می شود در تعدادی از محیط های سرتاسر دنیا شناسایی شده است. نوجوانان و جوانان مبتلا به مشکات هویت ( مخصوصأ وقتی با مصرف مواد همراه باشد) ممکن است به طور موقتی رفتارهایی را آشکار سازند که اشتباهأ اختلال شخصیت مرزی برداشت شوند. چنین موقعیت هایی با بی ثباتی هیجانی، معضل های “وجودی”، عدم اطمینان، انتخاب های اضطراب آور، تعارض هایی درباره جهت گیری جنسی، و فشارهای اجتماعی متناقض برای تصمیم گیری در مورد مشاغل، مشخص شده اند.

موضوعات تشخیصی مرتبط با جنسیت
اختلال شخصیت مرزی عمدتأ در زنان تشخیص داده شده است ( در حدود 75 درصد)

 

  • تشخیص افتراقی:

اختلالات افسردگی و دو قطبی: اختلال شخصیت مرزی اغلب با اختلالات افسردگی و دو قطبی روی می دهد، و در صورتی که هردو ملاک برآورده شده باشند، هر دو باید تشخیص داده شوند. چون دوره ی اختلال افسردگی یا دو قطبی می تواند از جلوه ی مقطعی اختلال شخصیت مرزی تقلید کند، متخصصص بالینی صرفأ بر اساس جلوه ی مقطعی، بدون اینکه ثابت کرده باشد الگوی رفتار، شروع زود هنگام و روند قدیمی داشته است، باید از دادن تشخیص اضافی اختلال شخصیت مرزی خودداری کند.

اختلال شخصیت دیگر: اختلالات شخصیت دیگر ممکن است با اختلال شخصیت مرزی اشتباه گرفته شوند ، زیرا آنها چند ویژگی مشترک دارند. بنابراین، اهمیت دارد که این اختلالات بر اساس تفاوت هایی در ویژگی های توصیف کننده ی آنها از یکدیگر متمایز شوند.

با این حال، اگر فردی ویژگی های شخصیتی داشته باشد که ملاک ها را برای یک تا تعداد بیشتری از اختلالات شخصیت علاوه بر اختلالات شخصیت مرزی برآورده می کنند، همگی می توانند تشخیص داده شوند. گرچه اختلال شخصیت نمایشی نیز می تواند با توجه خواهی، رفتار فریبکارانه، و هیجانی که به سرعت تغییر می کنند

مشخص شود، اما اختلال شخصیت مرزی با نابود کرد خود، آشوب های توأم با خشم در روابط نزدیک، و احساسات مزمن پوچی عمیق و تنهایی متمایز می شود. گرچه اختلال شخصیت ضد اجتماعی و اختلال شخصیت مرزی هر دو با رفتار فریبکارانه مشخص می شوند، ولی افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی برای نفع شخصی، قدرت، یا ارضای مادی دیگر فریبکاری می کنند، در حالی که این هدف در اختلال شخصیت مرزی بیشتر به سمت جلب نگرانی مراقب کنندگانش گرایش دارد.

تغییر شخصیت ناشی از بیماری جسمانی دیگر: اختلال شخصیت مرزی باید از تغییر شخصیت ناشی از بیماری جسمانی دیگر متمایز شود، که در آن، صفاتی که نمایان می شوند ناشی از تاًثیرات مستقیم بیماری جسمانی دیگر بر دستگاه عصبی مرکزی هستند.

اختلال مصرف مواد: اختلال شخصیت مرزی باید از نشانه هایی که ممکن است در ارتباط با مصرف مداوم مواد ایجاد شوند متمایز شوند

مشکلات هویت:
اختلال شخصیت مرزی باید از مشکل هویت متمایز شود، که برای مسایل هویت مرتبط با مرحله رشد اختصاص یافته است ( مثل نوجوانی) و به عنوان اختلال روانی واجد شرایط نیست.

درمان:

در تضاد شدید با افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی، که به ندرت قبول می کنند مشکل دارند و طلب کمک می کنند، افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی از این موضوع بسیار ناراحت هستند و حتی بیشتر از افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی و اختلالات خلقی به دنبال درمان می روند.

تحقیقات نشان می دهند که دارو درمانی با داروهای ضد تشنج ( مثل داروهایی که برای افراد مبتلا به صرع استفاده می شوند) و بعضی از داروهای آنتی پسیکوتیک جدیدتر، می توانند برای درمان سمپتوم های اختلال شخصیت مرزی مفید واقع شوند. اما داروهای ضد افسردگی زیاد مفید واقع نمی شوند.

 

 

منابع:
آسیب شناسی روانی DSM- 5 . مترجم و مولف: مهدی گنجی. ویراستار: دکتر حمزه گنجی.جلد دوم.نشر ساوالان.
راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی DSM-5 . ویراست پنجم. انجمن روان پزشکی آمریکا. ترجمه ی: یحیی سید محمدی. نشر روان.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی